REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opłacana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne?

Ewa Ryś
Jak opłacana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne?
Jak opłacana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne jest bardzo ważne, ponieważ obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony po zgłoszeniu do ubezpieczenia osoby podlegającej temu obowiązkowi oraz opłaceniu składki na ubezpieczenie zdrowotne w terminie.

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc. podstawy wymiaru. Aktualnie obowiązująca wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje od dnia 1 stycznia 2007 roku.

REKLAMA

Na wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne nie ma wpływu liczba zgłoszonych do ubezpieczenia członków rodziny osoby ubezpieczonej. Osoba ubezpieczona ubezpieczeniem zdrowotnym obowiązkowo ma możliwość zgłoszenia do takiego ubezpieczenia członków rodziny, pozostaje to jednak bez wpływu na wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne

Podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pracownika jest przychód brutto pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne płacone przez pracownika. Część składek na ubezpieczenie zdrowotne jest finansowana wyłącznie przez ubezpieczonych, a część zarówno przez ubezpieczonych oraz przez płatników składek. W celu ustalenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne należy pomniejszyć przychód brutto pracownika o składki na ubezpieczenie finansowane wyłącznie przez pracownika. Składki na ubezpieczone płacone przez pracownika, to:

 • składka na ubezpieczenie emerytalne płacona przez pracownika w wysokości 9,76 proc. podstawy wymiaru (drugą połowę składki w wysokości 9,76 proc. opłaca płatnik składek);
 • składka na ubezpieczenie rentowe płacona przez pracownika w wysokości 1,5 proc. podstawy wymiaru (pozostałą część składki na ubezpieczeni rentowe w wysokości 4,5 proc. finansuje płatnik składek);
 • składka na ubezpieczenie chorobowe w całości finansowana przez pracownika i wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru.

Po podsumowaniu składki opłacane przez pracownika wynoszą 13,71 proc. wynagrodzenia brutto pracownika. Co oznacza, że składkę na ubezpieczenie zdrowotne nalicza się od pozostałej kwoty, czyli 86,29 proc. wynagrodzenia brutto, czyli od dochodu pracownika. Składka na ubezpieczenie zdrowotne pracownika jest w całości pobierana z tego dochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Rozliczenie umowy cywilnoprawnej zawartej z pracownikiem

Termin opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy opłacać co miesiąc. Składki na ubezpieczenie zdrowotne za dany miesiąc kalendarzowy należy rozliczać i opłacać w następujących terminach:

 • do 5 dnia następnego miesiąca - jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe,
 • do 10 dnia następnego miesiąca - osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie,
 • do 15 dnia następnego miesiąca - pozostali płatnicy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 1998 nr 137 poz. 887)

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2004 nr 210 poz. 2135).

Zobacz: Składki zdrowotne od zasiłków stałych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA