reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia zdrowotne > Jak opłacana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne?

Jak opłacana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne?

Opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne jest bardzo ważne, ponieważ obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony po zgłoszeniu do ubezpieczenia osoby podlegającej temu obowiązkowi oraz opłaceniu składki na ubezpieczenie zdrowotne w terminie.

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc. podstawy wymiaru. Aktualnie obowiązująca wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje od dnia 1 stycznia 2007 roku.

Na wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne nie ma wpływu liczba zgłoszonych do ubezpieczenia członków rodziny osoby ubezpieczonej. Osoba ubezpieczona ubezpieczeniem zdrowotnym obowiązkowo ma możliwość zgłoszenia do takiego ubezpieczenia członków rodziny, pozostaje to jednak bez wpływu na wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne

Podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pracownika jest przychód brutto pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne płacone przez pracownika. Część składek na ubezpieczenie zdrowotne jest finansowana wyłącznie przez ubezpieczonych, a część zarówno przez ubezpieczonych oraz przez płatników składek. W celu ustalenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne należy pomniejszyć przychód brutto pracownika o składki na ubezpieczenie finansowane wyłącznie przez pracownika. Składki na ubezpieczone płacone przez pracownika, to:

  • składka na ubezpieczenie emerytalne płacona przez pracownika w wysokości 9,76 proc. podstawy wymiaru (drugą połowę składki w wysokości 9,76 proc. opłaca płatnik składek);
  • składka na ubezpieczenie rentowe płacona przez pracownika w wysokości 1,5 proc. podstawy wymiaru (pozostałą część składki na ubezpieczeni rentowe w wysokości 4,5 proc. finansuje płatnik składek);
  • składka na ubezpieczenie chorobowe w całości finansowana przez pracownika i wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru.

Po podsumowaniu składki opłacane przez pracownika wynoszą 13,71 proc. wynagrodzenia brutto pracownika. Co oznacza, że składkę na ubezpieczenie zdrowotne nalicza się od pozostałej kwoty, czyli 86,29 proc. wynagrodzenia brutto, czyli od dochodu pracownika. Składka na ubezpieczenie zdrowotne pracownika jest w całości pobierana z tego dochodu.

Zobacz również: Rozliczenie umowy cywilnoprawnej zawartej z pracownikiem

Termin opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy opłacać co miesiąc. Składki na ubezpieczenie zdrowotne za dany miesiąc kalendarzowy należy rozliczać i opłacać w następujących terminach:

  • do 5 dnia następnego miesiąca - jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe,
  • do 10 dnia następnego miesiąca - osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie,
  • do 15 dnia następnego miesiąca - pozostali płatnicy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 1998 nr 137 poz. 887)

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2004 nr 210 poz. 2135).

Zobacz: Składki zdrowotne od zasiłków stałych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 02.12.2013

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak opłacana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne?
Jak opłacana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne?

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama