reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Jak policzyć wynagrodzenie za częściowo przepracowany dzień

Jak policzyć wynagrodzenie za częściowo przepracowany dzień

Pracownica świadczyła pracę w godzinach 7:00 -11:45 w 8-godzinnym systemie pracy. Następnie poinformowała przełożonego, że musi iść do lekarza. Następnego dnia dostarczyła zwolnienie lekarskie na dziecko, które datą początkową obejmowało również częściowo przepracowany poprzedni dzień. Jak policzyć wynagrodzenie za czas przepracowany? Czy zaokrąglić do pełnych godzin i jak wykazać ten dzień w karcie czasu pracy?

Pracownik za 5 godzin i 45 minut powinien otrzymać wynagrodzenie, ma on również prawo do zasiłku opiekuńczego za cały dzień pomimo, że nie było go w pracy przez 2 godz. i 15 minut.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14, albo 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny. Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny z różnych przyczyn i bez względu na liczbę dzieci i liczbę członków rodziny wymagających opieki, nie może przekroczyć 60. dni w roku kalendarzowym.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Zasiłek opiekuńczy oblicza się na takich samych zasadach, jakie zostały ustalone przepisami ustawy zasiłkowej do obliczenia wysokości zasiłku chorobowego. W związku z tym podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała konieczność sprawowania osobistej opieki. W razie krótszego zatrudnienia - za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia. Jeżeli prawo do zasiłku powstanie w pierwszym miesiącu kalendarzowym zatrudnienia, do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się uzupełnione wynagrodzenie za ten miesiąc.

W sytuacji, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę określone w stałej miesięcznej wysokości, to wynagrodzenie za przepracowane godziny ustala się na podstawie przepisów rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29.05.1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.

Podstawa prawna:

Art. 12, 32 i 35 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zobacz również: Urlop wypoczynkowy po urlopie zdrowotnym

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR LEX Sektor Publiczny

Zdjęcia

Wynagrodzenie za częściowo przepracowany dzień/ Fot. Fotolia
Wynagrodzenie za częściowo przepracowany dzień/ Fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Aksamit

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama