| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Kiedy wypłaca się ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Kiedy wypłaca się ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Pracownica od 30-06-2010 posiada orzeczenie na stałe o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Pracuje na stanowisku głównego księgowego. Wymiar urlopu wypoczynkowego 26 dni. Ze względu na stanowisko i wykonywaną pracę (brak możliwości zastępstwa nie wykorzystała 10 dni dodatkowego urlopu (art. 19 Dz. U. z 2014 r. poz. 598) za każdy poprzedni rok od dnia orzeczenia. Złożyła wniosek o wypłatę ekwiwalentu za lata 2011-2013. Czy jest prawna możliwość wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w tej trudnej kadrowo sytuacji? Czy należy odmówić pracownicy wypłaty i zapewnić możliwość wykorzystania zaległego urlopu zgodnie z art. 171 KP?

Nie, ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy może być wypłacony wyłącznie w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę. Nie jest zatem możliwe wypłacenie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy w trakcie trwania stosunku pracy.

Zgodnie z art. 171 kp. ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop ma charakter wyjątkowy i może być zastosowany wyłącznie w okolicznościach wskazanych w tym przepisie. Ekwiwalent pieniężny przysługuje jedynie w razie niewykorzystania przysługującego pracownikowi urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Warto podkreślić, że ekwiwalent przysługuje nie tylko za niewykorzystany urlop bieżący (ustalany proporcjonalnie do przepracowanej części roku), ale również za urlop zaległy (wyrok z 24.01.1974 r. III PRN 41/73).

Polecamy w INFORFK: Przewodnik po zmianach przepisów III-IV kwartał 2014 r

Rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę powoduje przekształcenie prawa do urlopu wypoczynkowego w roszczenie o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego. W innych okolicznościach zastąpienie urlopu wypoczynkowego ekwiwalentem jest niedopuszczalne, choćby wyrażał na to zgodę zainteresowany pracownik. Nie jest zatem możliwe wypłacenie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy w trakcie trwania stosunku pracy, co można by obrazowo określić jako ''wykupienie urlopu przez pracodawcę''.

Podstawa prawna:

Art. 171 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy w INFORRB

Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy pracownika samorządowego

Ile dodatkowych dni wolnych przysługuje niepełnosprawnemu pracownikowi

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »