| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Podróże służbowe > Więcej niż jeden środek transportu w podróży służbowej

Więcej niż jeden środek transportu w podróży służbowej

Pracownikowi należy się zwrot kosztów podróży środkiem transportu wskazanym przez pracodawcę. Czy delegowany może mieć wpisane w rachunku kosztów podróży służbowej dwa różne środki transportu?

PROBLEM

Czy delegowany może mieć wpisane w rachunku kosztów podróży służbowej dwa różne środki transportu? Pracownik w jedną stronę jechał pociągiem. Podróż powrotną odbył samochodem osoby trzeciej. Jaki należy mu się zwrot kosztów z tytułu tej podróży?

https://forum.infor.pl/topic/450938-delegacja-dwa-inne-srodki-transportu/

Zobacz: Kadry i płace

RADA

Pracownikowi należy się zwrot kosztów podróży środkiem transportu wskazanym przez pracodawcę (§ 3 ust. 1 rozporządzenia o podróżach służbowych). Środek ten należy wpisać na poleceniu wyjazdu służbowego. Można wskazać różne środki transportu, jeśli z okoliczności sprawy wynika, że jest to konieczne (np. ze względu na skomunikowanie miejscowości wyjazdu i wykonania zadania służbowego) i/lub uzasadnione innymi względami (celowe, efektywne, gospodarne). Rozliczenie kosztów podróży służbowej powinno odpowiadać poleceniu pracodawcy. W przypadku odbycia podróży w jedną stronę pociągiem, a w drugą - pojazdem niebędącym własnością pracodawcy, należy się zwrot kosztów w drodze:

  • tam - potwierdzonych biletem na pociąg, wraz ze związanymi z nim opłatami dodatkowymi (w tym miejscówkami), z uwzględnieniem posiadanej przez pracownika ulgi, bez względu na to, z jakiego tytułu ona przysługuje (§ 3 ust. 2 rozporządzenia o podróżach służbowych),
  • z powrotem - w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu, ustalonej przez pracodawcę, która nie może być wyższa niż określona w rozporządzeniu w sprawie zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych niebędących własnością pracodawcy (§ 3 ust. 3 i 4 rozporządzenia o podróżach służbowych).

Oprac. Izabela Motowilczuk

były wieloletni inspektor kontroli

Podstawy prawne:

  • § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »