REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne./ fot. Fotolia
Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom, którzy nie spełniają wymogów przejścia na emeryturę bez względu na wiek (art. 88 Karty Nauczyciela) oraz nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Zasady jego przyznawania reguluje ustawa o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (dalej: u.n.ś.k.).

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne to świadczenie o charakterze przedemerytalnym. Prawo do jego nabycia mają tylko i wyłącznie nauczyciele. Nauczycielem w rozumieniu przepisów u.n.ś.k. są nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w:

REKLAMA

 • publicznych i niepublicznych przedszkolach;
 • szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych;
 • publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego i placówkach.

Należy zaznaczyć, że prawo do uzyskania takiego świadczenia przysługuje tylko takiemu nauczycielowi, który zanim zgłosił wniosek o przyznanie świadczenia kompensacyjnego, pozostawał w stosunku pracy w w/w jednostkach.

Jeśli nauczyciel po rozwiązaniu stosunku pracy a przed zgłoszeniem wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego podjął inne zatrudnienie lub działalność  - nie może uzyskać takiego świadczenia. Natomiast jeżeli po rozwiązaniu stosunku pracy a przed zgłoszeniem wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego nie podjął żadnego innego zatrudnienia lub działalności - może uzyskać to świadczenie.

Zobacz też: Podatki

Warunki uzyskania

Uzyskanie świadczenia kompensacyjnego jest uzależnione od łącznego spełnienia przez nauczyciela następujących warunków:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • osiągnięcie określonego wieku;
 • okres składkowy i nieskładkowy w rozumieniu ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (dalej – ustawa emerytalna), wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat wykonywania pracy w wymienionych wyżej placówkach w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć;
 • rozwiązanie na swój wniosek stosunku pracy (chyba, że stosunek pracy z nauczycielem został rozwiązany na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela lub wygasł z mocy prawa na skutek upływu sześciomiesięcznego okresu przebywania w stanie nieczynnym bądź na skutek odmowy podjęcia pracy w razie zaistnienia takiej możliwości).

Okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa powyżej musi być osiągnięty najpóźniej na dzień rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy zawartego z tą placówką.

Osiągnięcie określonego wieku

Jak już zostało wspomniane, osiągnięcie określonego wieku jest jednym z warunków koniecznych by otrzymać świadczenie kompensacyjne. Przedstawia to poniższa tabela.

Rok osiągnięcia danego wieku

Mężczyźni

Kobiety

2017 - 2018

57 lat

55 lat

2019 - 2020

58 lat

55 lat

2021 - 2022

59 lat

55 lat

2023 - 2024                                                                  

60 lat

55 lat

2025 - 2026

61 lat

56 lat

2027 - 2028

62 lata

57 lat

2029 - 2030

63 lata

58 lat

2031 - 2032

64 lata

59 lat

Prawo do uzyskania świadczenia

Prawo do uzyskania świadczenia kompensacyjnego powstaje z dniem spełnienia ostatniego z warunków wymaganych do nabycia tego prawa. Jeżeli nauczyciel spełnia wszystkie wymagane warunki, ale pozostaje jeszcze w stosunku pracy, prawo do świadczenia kompensacyjnego może nabyć od następnego dnia po ustaniu tego zatrudnienia.

Prawo do świadczenia ustaje z dniem:

 • poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury, która jest ustalona decyzją organu rentowego lub innego organu emerytalno-rentowego, określonego w odrębnych przepisach;
 • poprzedzającym dzień osiągnięcia przez uprawnionego wieku emerytalnego jeżeli uprawniony nie ma prawa do emerytury ustalonego decyzją organu rentowego lub innego organu emerytalno-rentowego, określonego w odrębnych przepisach;
 • śmierci uprawnionego.

Jak już zostało wspomniane, postępowanie w sprawie świadczenia wszczynane jest na wniosek nauczyciela. Decyzję w sprawie świadczenia wydaje i świadczenie to wypłaca organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela lub organ rentowy właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania nauczyciela w Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zamieszkuje on poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Od decyzji w sprawie świadczenia przysługuje odwołanie do sądu.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. 2009 nr 97 poz. 800 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2017. poz. 1189 j.t.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA