reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Wynagrodzenie wójta, burmistrza, prezydenta miasta 2015

Wynagrodzenie wójta, burmistrza, prezydenta miasta 2015

Wynagrodzenie wójta, burmistrza, prezydenta miasta jest ściśle określone odpowiednimi przedziałami uzależnionymi liczebnością mieszkańców danej jednostki samorządowej. Jednak rada gminy posiada szerokie uprawnienia w zakresie kształtowania finalnej kwoty wynagrodzenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Kto ustala wysokość wynagrodzenia wójta?

Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym to do wyłącznej właściwości rady gminy należy ustalanie wynagrodzenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Kwestia ta jest podejmowana w drodze uchwały. Ponadto na mocy art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych czynności z zakresu prawa pracy, związane z nawiązaniem i rozwiązaniem stosunku pracy wobec wójta wykonuje przewodniczący rady gminy.

Rada gminy może obniżyć wynagrodzenie wójta

Zgodnie z nadanymi uprawnieniami rada gminy ma możliwość do zmiany wynagrodzenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta), co za tym idzie ma prawo do obniżenia pobieranego świadczenia. Sytuacja wójta kształtuje się zupełnie odmiennie w sytuacji jednostronnej zmiany warunków zatrudnienia niż jest to w Kodeksie pracy. Wynika to z faktu, iż czynność z zakresu prawa pracy w postaci kształtowania warunków wynagrodzenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jest aktem prawa miejscowego. Na gruncie KP jest to oświadczenie woli i można zastosować procedurę wypowiedzenia zmieniającego pozwalającą na wejście w życie niekorzystnych zmian dla pracownika po pewnym czasie. Zgodnie ze wspomnianym charakterem przedmiotowej uchwały rady gminy wchodzi ona w życie z chwilą jej podjęcia, czyli tak jak każdy akt prawa miejscowego. Wobec tego brak zgody wójta nie wpływa na jego stosunek pracy, ponieważ wynagrodzenie jest kształtowane przez radę gminy w sposób samodzielny i jednostronny. Wspomniana uchwała będzie wywoływała skutki prawne nawet wtedy, gdy zainteresowany nie zapozna się z jej treścią.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Jakie dodatkowe świadczenia może otrzymać wójt?

Wójt jako pracownik samorządowy może otrzymać: dodatek za wieloletnią pracę, nagrodę jubileuszowa oraz jednorazową odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Ponadto dodatkowym świadczeniem mogą być także: dodatek funkcyjny i specjalny.

Jeśli chodzi o dodatek za wieloletnią pracę to, na gruncie art. 38 ust. 1 ustawy z dnia  21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, przysługuje już po 5 latach pracy. Jego wysokość wynosi 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Omawiany dodatek wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Kolejnym świadczeniem przysługującym wójtowi jest nagroda jubileuszowa- może uzyskać ją po 20 latach pracy w wysokości 75% wynagrodzenia miesięcznego. Po przepracowaniu 45 lat kwota wspomnianej nagrody wynosi 400% wynagrodzenia miesięcznego. Oczywistym jest, iż do okresów  pracy uprawniających do otrzymania wspomnianych dodatków wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama