| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne dla pracownika samorządowego

Dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne dla pracownika samorządowego

W niniejszym artykule można znaleźć odpowiedź na pytanie czy do wynagrodzenia prowizyjnego mają prawo tylko pracownicy samorządowi zatrudnieni na podstawie umowy o pracę?

Tak, wynagrodzenie to przysługuje wyłącznie tym pracownikom samorządowym, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Pracownikom samorządowym, a więc osobom zatrudnionym np. w urzędach marszałkowskich, starostwach powiatowych, urzędach gmin czy w ich jednostkach organizacyjnych, może być przyznane dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne (art. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych). Jest to świadczenie fakultatywne. Zatrudniony może je otrzymać za osobiste wykonywanie czynności z zakresu egzekucji administracyjnej należności pieniężnych (§ 5 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych; dalej: rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych).

Należy jednak zaznaczyć, że wynagrodzenie to może otrzymać wyłącznie pracownik samorządowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Nie dostanie go więc osoba, której podstawą zatrudnienia jest powołanie lub wybór, a także wykonująca czynności na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło.

Zobacz: Pracownicy oświaty

Na prawo do dodatkowego wynagrodzenia prowizyjnego nie ma natomiast wpływu rodzaj umowy o pracę, a więc to, czy podstawą zatrudnienia pracownika jest umowa o pracę zawarta na okres próbny, na czas określony, czy na czas nieokreślony (art. 25 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy).

Dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne może otrzymać pracownik samorządowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę, który osobiście wykonuje czynności z zakresu egzekucji administracyjnej należności pieniężnych.

Szczegółowe warunki przyznawania wynagrodzenia prowizyjnego oraz jego wysokość określa pracodawca samorządowy w regulaminie wynagradzania (§ 5 ust. 5 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych). Jednak wynagrodzenie prowizyjne, obliczane od bezpośrednio ściągniętej kwoty należności pieniężnychobjętych jednym tytułem wykonawczym nie może przekraczać dwukrotnej wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego (§ 5 ust. 2 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych). Natomiast miesięczne wynagrodzenie prowizyjne nie może przekraczać pięciokrotnej wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego (§ 5 ust. 3 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych).

Wynagrodzenie to wypłaca się w okresach miesięcznych.

Podstawy prawne

  • art. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 902; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60)

  • art. 25 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962)

  • § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1786)

Anna Ryl

doktor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa pracy i finansów publicznych, biegły sądowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK