reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne dla pracownika samorządowego

Dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne dla pracownika samorządowego

W niniejszym artykule można znaleźć odpowiedź na pytanie czy do wynagrodzenia prowizyjnego mają prawo tylko pracownicy samorządowi zatrudnieni na podstawie umowy o pracę?

Tak, wynagrodzenie to przysługuje wyłącznie tym pracownikom samorządowym, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Pracownikom samorządowym, a więc osobom zatrudnionym np. w urzędach marszałkowskich, starostwach powiatowych, urzędach gmin czy w ich jednostkach organizacyjnych, może być przyznane dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne (art. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych). Jest to świadczenie fakultatywne. Zatrudniony może je otrzymać za osobiste wykonywanie czynności z zakresu egzekucji administracyjnej należności pieniężnych (§ 5 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych; dalej: rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych).

Należy jednak zaznaczyć, że wynagrodzenie to może otrzymać wyłącznie pracownik samorządowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Nie dostanie go więc osoba, której podstawą zatrudnienia jest powołanie lub wybór, a także wykonująca czynności na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło.

Zobacz: Pracownicy oświaty

Na prawo do dodatkowego wynagrodzenia prowizyjnego nie ma natomiast wpływu rodzaj umowy o pracę, a więc to, czy podstawą zatrudnienia pracownika jest umowa o pracę zawarta na okres próbny, na czas określony, czy na czas nieokreślony (art. 25 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy).

Dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne może otrzymać pracownik samorządowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę, który osobiście wykonuje czynności z zakresu egzekucji administracyjnej należności pieniężnych.

Szczegółowe warunki przyznawania wynagrodzenia prowizyjnego oraz jego wysokość określa pracodawca samorządowy w regulaminie wynagradzania (§ 5 ust. 5 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych). Jednak wynagrodzenie prowizyjne, obliczane od bezpośrednio ściągniętej kwoty należności pieniężnychobjętych jednym tytułem wykonawczym nie może przekraczać dwukrotnej wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego (§ 5 ust. 2 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych). Natomiast miesięczne wynagrodzenie prowizyjne nie może przekraczać pięciokrotnej wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego (§ 5 ust. 3 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych).

Wynagrodzenie to wypłaca się w okresach miesięcznych.

Podstawy prawne

  • art. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 902; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60)

  • art. 25 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962)

  • § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1786)

Anna Ryl

doktor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa pracy i finansów publicznych, biegły sądowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Miśkiewicz

Starszy konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego w Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama