reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Zatrudnianie i zwalnianie > Skarga urzędnika do szefa służby cywilnej

Skarga urzędnika do szefa służby cywilnej

Na gruncie k.p.a. każdy członek korpusu służby cywilnej może pisać skargi i wnioski do szefa służby cywilnej jako organu administracji rządowej. Zgodnie z art. 227 k.p.a. przedmiotem skargi może być zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw.

Urzędnik może pisać skargę na swojego szefa

W moim urzędzie dochodzi do różnych nieprawidłowości związanych z zatrudnianiem. Czy członek korpusu służby cywilnej może się poskarżyć na swojego przełożonego do Rady Służby Cywilnej lub szefa służby cywilnej?

dr Piotr Zuzankiewicz ekspert z zakresu administracji publicznej

I tak, i nie. Z jednej strony ustawa z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. poz. 1111 ze zm.) nie przewiduje zindywidualizowanej ścieżki skargowej dla członków korpusu służby cywilnej, otwierając przed nimi jedynie drogę postępowania przed sądem pracy. Z drugiej należy wskazać na regulacje kodeksu postępowania administracyjnego, które mają zastosowanie w tym przypadku. Na gruncie k.p.a. każdy członek korpusu służby cywilnej może pisać skargi i wnioski do szefa służby cywilnej jako organu administracji rządowej.

Zobacz również: Oceny okresowe - co zyskuje pracownik urzędu?

Zgodnie z art. 227 k.p.a. przedmiotem skargi może być zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw. Przy czym nie będzie to klasyczna skarga pracownicza, a odnosząca się do kwestii funkcjonowania urzędu w ujęciu organizacji służby cywilnej. Szef służby cywilnej kieruje procesem zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej, co uprawnia go do interwencji administracyjnej o znaczeniu organizacyjno-pracowniczym. Warto pamiętać, że katalog kompetencji Rady Służby Cywilnej nie jest zamknięty. Ta instytucja opiniodawczo-doradcza ma służyć swoją wiedzą ekspercką premierowi, a więc ma działać raczej systemowo. Nie oznacza to jednak, że w trakcie ustalania harmonogramów posiedzeń rady w pozycji „wolne wnioski” jej członkowie nie mają możliwości rozpatrywania skarg indywidualnych poszczególnych urzędników. Niestety, w dotychczasowej historii działania rady były to przypadki incydentalne, związane np. z niedopuszczeniem do mianowania osoby, która pomimo zdania z wynikiem pozytywnym postępowania kwalifikacyjnego nie otrzymała aktu mianowania, bo uprzednio została zwolniona z pracy.

Not. AR

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama