reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Centralizacja Vat > Klasyfikacja budżetowa VAT naliczonego jednostek budżetowych objętych centralizacją

Klasyfikacja budżetowa VAT naliczonego jednostek budżetowych objętych centralizacją

Gmina od 1 stycznia 2016 r. objęła centralizacją VAT wszystkie swoje podległe jednostki budżetowe. Odprowadzamy VAT do gminy na podstawie deklaracji cząstkowej. Jak należy sklasyfikować ten wydatek w zakresie odprowadzonego podatku od towarów i usług, czy w § 453, czy może we właściwym do dochodu, który zrodził obowiązek naliczania tego podatku?

Centralizacja rozliczeń podatku od towarów i usług (dalej: VAT) powoduje konieczność zmiany zadań i czynności wykonywanych przez te jednostki, które do tej pory były uznawane za oddzielnych podatników VAT, a także zasad odpowiedzialności za takie rozliczenia i dostosowanie tych zadań do sytuacji, gdy podatnikiem jest tylko jednostka samorządu terytorialnego. W sytuacji gdy mamy do czynienia ze scentralizowaniem rozliczeń VAT, faktycznie dochodzi do przeniesienia praw i obowiązków prawnych w zakresie tego podatku, a więc także statusu podatnika i związanych z tym aspektów formalnoprawnych.

W gminie dokonano tego z datą 1 stycznia 2016 r.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

ZAPAMIĘTAJ!

Od momentu wprowadzenia centralizacji VAT przy dokumentowaniu transakcji kierownicy jednostek budżetowych gminy powinni posługiwać się numerem NIP gminy.

Rejestry i ewidencje prowadzone na szczeblu jednostek budżetowych powiązanych z gminą powinny być prowadzone w sposób umożliwiający prawidłowe sporządzenie zestawień czy deklaracji fragmentarycznych służących później właściwemu podatnikowi do sporządzenia właściwych rejestrów i deklaracji na potrzeby VAT.

Jednym ze sposobów scentralizowania rozliczenia bezpośrednio w gminie jest stosowanie tzw. deklaracji cząstkowych.

„Deklaracje cząstkowe” VAT należy sporządzać na podstawie danych wynikających ze sporządzonych przez jednostkę rejestrów VAT.

Na podstawie ustalonych w rejestrach i deklaracji danych jednostka „podległa” przekazuje VAT bezpośrednio do gminy jako podatnika VAT.

Zgodnie z przepisami, w przypadku jednostek budżetowych, które stosują zasady polityki finansowej wynikające z art. 11 ust. 1 z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych: Jednostkami budżetowymi są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Podatek od towarów i usług dla takich jednostek podległych jest wydatkiem, który przekazują do jednostki samorządu terytorialnego.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, do klasyfikowania rozliczeń VAT służy § 453 „Podatek od towarów i usług (VAT)”. Ponieważ centralizacja VAT dopiero „raczkuje” i pojawiają się coraz to nowe wątpliwości z tym związane, jednostki powinny do czasu uregulowania tych kwestii właściwym aktem prawnym przez Ministerstwo Finansów same ustalać zasady rozliczeń w tym zakresie.

W mojej ocenie, nie ulega jednak wątpliwości, że do rozliczeń VAT powinien służyć § 453 „Podatek od towarów i usług (VAT)”, właściwy klasyfikowaniu zdarzeń związanych z rozliczeniem tego podatku, a nie właściwy do dochodu, który zrodził obowiązek naliczania tego podatku.

ADAM BŁASZKO

 radca prawny, członek kolegium regionalnej izby obrachunkowej, wcześniej członek samorządowego kolegium odwoławczego, były pracownik izby i urzędu skarbowego

PODSTAWY PRAWNE

● art. 11 ust. 1 z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 885; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 195)

● załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 524)

Polecamy serwis: Podatki

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Wolański

ekspert Grupy INELO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama