reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Centralizacja Vat > Klasyfikacja budżetowa VAT naliczonego jednostek budżetowych objętych centralizacją

Klasyfikacja budżetowa VAT naliczonego jednostek budżetowych objętych centralizacją

Gmina od 1 stycznia 2016 r. objęła centralizacją VAT wszystkie swoje podległe jednostki budżetowe. Odprowadzamy VAT do gminy na podstawie deklaracji cząstkowej. Jak należy sklasyfikować ten wydatek w zakresie odprowadzonego podatku od towarów i usług, czy w § 453, czy może we właściwym do dochodu, który zrodził obowiązek naliczania tego podatku?

Centralizacja rozliczeń podatku od towarów i usług (dalej: VAT) powoduje konieczność zmiany zadań i czynności wykonywanych przez te jednostki, które do tej pory były uznawane za oddzielnych podatników VAT, a także zasad odpowiedzialności za takie rozliczenia i dostosowanie tych zadań do sytuacji, gdy podatnikiem jest tylko jednostka samorządu terytorialnego. W sytuacji gdy mamy do czynienia ze scentralizowaniem rozliczeń VAT, faktycznie dochodzi do przeniesienia praw i obowiązków prawnych w zakresie tego podatku, a więc także statusu podatnika i związanych z tym aspektów formalnoprawnych.

W gminie dokonano tego z datą 1 stycznia 2016 r.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

ZAPAMIĘTAJ!

Od momentu wprowadzenia centralizacji VAT przy dokumentowaniu transakcji kierownicy jednostek budżetowych gminy powinni posługiwać się numerem NIP gminy.

Rejestry i ewidencje prowadzone na szczeblu jednostek budżetowych powiązanych z gminą powinny być prowadzone w sposób umożliwiający prawidłowe sporządzenie zestawień czy deklaracji fragmentarycznych służących później właściwemu podatnikowi do sporządzenia właściwych rejestrów i deklaracji na potrzeby VAT.

Jednym ze sposobów scentralizowania rozliczenia bezpośrednio w gminie jest stosowanie tzw. deklaracji cząstkowych.

„Deklaracje cząstkowe” VAT należy sporządzać na podstawie danych wynikających ze sporządzonych przez jednostkę rejestrów VAT.

Na podstawie ustalonych w rejestrach i deklaracji danych jednostka „podległa” przekazuje VAT bezpośrednio do gminy jako podatnika VAT.

Zgodnie z przepisami, w przypadku jednostek budżetowych, które stosują zasady polityki finansowej wynikające z art. 11 ust. 1 z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych: Jednostkami budżetowymi są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Podatek od towarów i usług dla takich jednostek podległych jest wydatkiem, który przekazują do jednostki samorządu terytorialnego.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, do klasyfikowania rozliczeń VAT służy § 453 „Podatek od towarów i usług (VAT)”. Ponieważ centralizacja VAT dopiero „raczkuje” i pojawiają się coraz to nowe wątpliwości z tym związane, jednostki powinny do czasu uregulowania tych kwestii właściwym aktem prawnym przez Ministerstwo Finansów same ustalać zasady rozliczeń w tym zakresie.

W mojej ocenie, nie ulega jednak wątpliwości, że do rozliczeń VAT powinien służyć § 453 „Podatek od towarów i usług (VAT)”, właściwy klasyfikowaniu zdarzeń związanych z rozliczeniem tego podatku, a nie właściwy do dochodu, który zrodził obowiązek naliczania tego podatku.

ADAM BŁASZKO

 radca prawny, członek kolegium regionalnej izby obrachunkowej, wcześniej członek samorządowego kolegium odwoławczego, były pracownik izby i urzędu skarbowego

PODSTAWY PRAWNE

● art. 11 ust. 1 z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 885; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 195)

● załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 524)

Polecamy serwis: Podatki

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama