REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klasyfikacja budżetowa VAT naliczonego jednostek budżetowych objętych centralizacją

Adam Błaszko
doktor nauk prawnych; radca prawny
VAT/ Fot. Fotolia
VAT/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gmina od 1 stycznia 2016 r. objęła centralizacją VAT wszystkie swoje podległe jednostki budżetowe. Odprowadzamy VAT do gminy na podstawie deklaracji cząstkowej. Jak należy sklasyfikować ten wydatek w zakresie odprowadzonego podatku od towarów i usług, czy w § 453, czy może we właściwym do dochodu, który zrodził obowiązek naliczania tego podatku?

Centralizacja rozliczeń podatku od towarów i usług (dalej: VAT) powoduje konieczność zmiany zadań i czynności wykonywanych przez te jednostki, które do tej pory były uznawane za oddzielnych podatników VAT, a także zasad odpowiedzialności za takie rozliczenia i dostosowanie tych zadań do sytuacji, gdy podatnikiem jest tylko jednostka samorządu terytorialnego. W sytuacji gdy mamy do czynienia ze scentralizowaniem rozliczeń VAT, faktycznie dochodzi do przeniesienia praw i obowiązków prawnych w zakresie tego podatku, a więc także statusu podatnika i związanych z tym aspektów formalnoprawnych.

REKLAMA

W gminie dokonano tego z datą 1 stycznia 2016 r.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

ZAPAMIĘTAJ!

Od momentu wprowadzenia centralizacji VAT przy dokumentowaniu transakcji kierownicy jednostek budżetowych gminy powinni posługiwać się numerem NIP gminy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rejestry i ewidencje prowadzone na szczeblu jednostek budżetowych powiązanych z gminą powinny być prowadzone w sposób umożliwiający prawidłowe sporządzenie zestawień czy deklaracji fragmentarycznych służących później właściwemu podatnikowi do sporządzenia właściwych rejestrów i deklaracji na potrzeby VAT.

Jednym ze sposobów scentralizowania rozliczenia bezpośrednio w gminie jest stosowanie tzw. deklaracji cząstkowych.

„Deklaracje cząstkowe” VAT należy sporządzać na podstawie danych wynikających ze sporządzonych przez jednostkę rejestrów VAT.

Na podstawie ustalonych w rejestrach i deklaracji danych jednostka „podległa” przekazuje VAT bezpośrednio do gminy jako podatnika VAT.

Zgodnie z przepisami, w przypadku jednostek budżetowych, które stosują zasady polityki finansowej wynikające z art. 11 ust. 1 z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych: Jednostkami budżetowymi są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Podatek od towarów i usług dla takich jednostek podległych jest wydatkiem, który przekazują do jednostki samorządu terytorialnego.

REKLAMA

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, do klasyfikowania rozliczeń VAT służy § 453 „Podatek od towarów i usług (VAT)”. Ponieważ centralizacja VAT dopiero „raczkuje” i pojawiają się coraz to nowe wątpliwości z tym związane, jednostki powinny do czasu uregulowania tych kwestii właściwym aktem prawnym przez Ministerstwo Finansów same ustalać zasady rozliczeń w tym zakresie.

W mojej ocenie, nie ulega jednak wątpliwości, że do rozliczeń VAT powinien służyć § 453 „Podatek od towarów i usług (VAT)”, właściwy klasyfikowaniu zdarzeń związanych z rozliczeniem tego podatku, a nie właściwy do dochodu, który zrodził obowiązek naliczania tego podatku.

ADAM BŁASZKO

 radca prawny, członek kolegium regionalnej izby obrachunkowej, wcześniej członek samorządowego kolegium odwoławczego, były pracownik izby i urzędu skarbowego

PODSTAWY PRAWNE

● art. 11 ust. 1 z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 885; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 195)

● załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 524)

Polecamy serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA