REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT - coraz więcej zeznań podatkowych przez Internet

PIT./ Fot. Fotolia
PIT./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2016 r. 45% podatników złożyło lub planuje złożyć zeznanie podatkowe przez Internet - tak wynika z raportu KPMG w Polsce pt. „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2015” Jednocześnie maleje liczba podatników, którzy rozliczają się bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Jak z urzędem skarbowym rozliczają się Polacy?

Większość Polaków na rozliczenie się z urzędem skarbowym poświęca do 30 minut

Raport KPMG w Polsce pt. „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2015”

REKLAMA

Jak wynika z najnowszego raportu KPMG w Polsce pt. „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2015” rozliczenie się z urzędem skarbowym nie jest trudne ani czasochłonne. Aż 7 na 10 respondentów wypełniających formularz PIT samodzielnie lub korzystających z częściowej pomocy przeznacza na to nie więcej niż 30 minut. Do tak dobrego wyniku przyczynia się fakt, że z roku na rok rośnie liczba osób składających PIT przez Internet (45%) oraz korzystających z programów komputerowych (71%). 3 na 4 podatników deklaruje, że przekaże 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Polecamy produkt: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

Według podatników rozliczenie z urzędem skarbowym nie jest trudnym ani czasochłonnym obowiązkiem

Dla większości podatników wypełniających PIT samodzielnie lub z częściową pomocą zadanie to nie jest czasochłonnym obowiązkiem. Aż 68% respondentów deklaruje, że przygotowanie zeznania podatkowego PIT zajmuje im najwyżej 30 minut. Blisko co piąty respondent przeznacza na to pomiędzy 30 minut a godzinę. 8% osób twierdzi, że wypełnienie formularza PIT zajmuje im pomiędzy godzinę a 2 godziny. Jedynie 5% respondentów potrzebuje więcej niż 2 godziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aż 39% Polaków mających obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym złożyło zeznanie podatkowe w marcu. W kwietniu rozliczy lub już rozliczyło się 30% respondentów, a 27% zrobiło to już w lutym.

REKLAMA

Badanie KPMG pokazało, że dla 6 na 10 podatników wypełnianie formularza PIT jest łatwe lub bardzo łatwe. Tylko 13% respondentów uważa, że rozliczenie z urzędem skarbowym jest trudne lub bardzo trudne – odsetek ten spadł o 4 punkty procentowe w porównaniu z rokiem poprzednim.

Utarło się przekonanie, że podatki są skomplikowane. Nasze badania dowodzą natomiast, że rozliczenia podatkowe w zakresie PIT postrzegane są przez dużą część podatników jako łatwe lub bardzo łatwe. Wynika to zapewne z wielu czynników. Podatnicy dobrze znają zasady rozliczeń, bowiem już od ponad 20 lat obowiązuje ustawa PIT. Zwykle uzyskują dochody z jednego źródła i nie korzystają z wielu odliczeń, co upraszcza przygotowanie zeznania. Ponadto często korzystają z programów komputerowych i składają zeznania przez Internet. To wszystko powoduje, że odczucia podatników związane z rozliczeniami podatkowymi ulegają poprawie – mówi Andrzej Marczak, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.

W 2016 roku aż 45% Polaków rozliczy się przez Internet, a 71% skorzysta z programów komputerowych lub aplikacji e-deklaracje

Z raportu KPMG wynika, że w tym roku 45% podatników złożyło lub planuje złożyć zeznanie podatkowe przez Internet, co oznacza wzrost o pięć punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim. Z roku na rok maleje liczba podatników, którzy rozliczają się bezpośrednio w urzędzie skarbowym – spadek o 3 punkty procentowe w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Liczba podatników korzystających z pomocy programów komputerowych do wypełniania formularza PIT nieustannie rośnie od 2012 roku. Obecnie aż 71% podatników rozliczających się samodzielnie lub z częściową pomocą innych korzysta z programów komputerowych do przygotowania zeznania podatkowego. Odsetek ten jest najwyższy w grupie wiekowej 35-44 lat (aż 89%), natomiast najniższy wśród osób powyżej 65 roku życia (49%).

Z deklaracji respondentów wynika, że w tym roku 39% podatników skorzysta z ulg podatkowych (spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu do roku ubiegłego). Podobnie jak w poprzednich latach, Polacy zdecydowanie najczęściej korzystają z ulgi na dzieci (72% spośród podatników korzystających z ulg).

3 na 4 podatników przekazuje 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego

Jak wynika z badania KPMG, w 2016 roku 75% respondentów deklaruje chęć przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Chęć przekazywania 1% podatku na rzecz OPP rośnie wraz z uzyskiwanym dochodem netto.

Przy wyborze organizacji pożytku publicznego Polacy najczęściej kierują się sugestią lub prośbą znajomych i rodziny (67%). W dalszej kolejności OPP wybierane są losowo (17%) lub na podstawie informacji w mediach (16%).

Aż 75% podatników przekazuje 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. To pozytywne zjawisko powinno się utrzymać w kolejnych latach. Nasze analizy wskazują jednak, że 1% podatku traktujemy jako swoistą darowiznę, która wyczerpuje nasze dodatkowe działania dobroczynne. Warto mieć świadomość, że ten 1% to podzielenie się podatkiem, który i tak zapłacilibyśmy do urzędu i nie stanowi to dla nas dodatkowego obciążenia. Powinniśmy cały czas zachęcać podatników do innych działań pro publico bono – mówi Andrzej Marczak, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.

Blisko połowa podatników słyszało o akcji „Szybki PIT”

44% osób mających obowiązek złożenia zeznania podatkowego słyszało o akcji „Szybki PIT” organizowanej przez Ministerstwo Finansów. Akcja ta najefektywniej trafiła do grupy respondentów w przedziale wiekowym pomiędzy 55. a 64. rokiem życia – słyszało o niej aż 57% osób.

Wśród osób zaznajomionych z akcją „Szybki PIT” panuje pozytywna opinia dotycząca tego przedsięwzięcia. Aż połowa respondentów z tej grupy ocenia ją pozytywnie lub zdecydowanie pozytywnie, natomiast 45% podatników odbiera tę akcję neutralnie.

O BADANIU:

Celem badania było poznanie, w jaki sposób Polacy rozliczają swój podatek dochodowy za 2015 rok. Badanie KPMG w Polsce pt. ,,Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2015” zostało przeprowadzone metodą wywiadu telefonicznego CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview) na reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych Polaków. Na pytania odpowiedziały osoby mające obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym za rok 2015. W grupie badanych nie zostały uwzględnione osoby, za które zeznanie podatkowe przygotowuje i składa ZUS bądź pracodawca. Badanie zostało przeprowadzone w dniach
1-3.04.2016 r. Realizację wywiadów oraz dobór respondentów do próby zapewniła firma badawcza Norstat. 

Raport w wersji elektronicznej, można pobrać ze strony kpmg.pl.

O KPMG:             

KPMG to międzynarodowa sieć firm świadczących usługi z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego. KPMG zatrudnia 174 000 pracowników w 155 krajach. Niezależne firmy członkowskie sieci KPMG są stowarzyszone z KPMG International Cooperative („KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego. Każda z firm KPMG jest odrębnym podmiotem prawa. W Polsce KPMG działa od 1990 roku. Obecnie zatrudnia ponad 1 300 osób w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi.  Więcej na stronie www.kpmg.pl.

Polecamy serwis: Podatki

Autopromocja
KPMG Sp. z o.o.
Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

Prawie 42 mln euro z UE dla 25 samorządów z województwa łódzkiego

Gminy zrzeszone w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Piotrków - Bełchatów - Radomsko otrzymają prawie 42 mln euro na projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pieniądze zyska aż 25 samorządów, a zrealizowane cele maja służyć mieszkańcom. 

REKLAMA

1000 zł dodatku motywacyjnego dla kolejnej grupy pracowników? Związkowcy apelują. Co na to resort pracy?

1000 zł dodatku motywacyjnego wyłącznie dla pracowników pomocy społecznej nie satysfakcjonuje związkowców. Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej skierowała do Sejmu petycję w sprawie objęcia dodatkiem motywacyjnym wszystkich pracowników realizujących zadania w zakresie wypłaty świadczeń.

Finasowanie bazy danych odpadowych. Co planuje rząd?

Projekt noweli ustawy o odpadach to temat środowego posiedzenia Rady Ministrów. Co przewiduje projekt?  

Minimalne wynagrodzenie pracowników samorządowych w I kategorii zaszeregowania wynosi 4000 zł, II – 4050 zł, III – 4100 zł, IV – 4150 zł, V – 4200 zł... a w XX – 6200 zł. Jednolity tekst rozporządzenia w Dzienniku Ustaw

Opublikowano jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Uwzględniono w nim zarówno minimalne wynagrodzenie pracowników samorządowych w I kategorii zaszeregowania wynosi 4000 zł, II – 4050 zł, III – 4100 zł, IV – 4150 zł, V – 4200 zł... a w XX – 6200 zł, jak i zmiany w tabelach stanowisk.

Ponad 878 mln zł na dofinansowanie na rozwój e-usług publicznych

Ponad 878 mln zł na dofinansowanie na rozwój e-usług publicznych. Kto może starać się o dofinansowanie? Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował w poniedziałek, że Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) ogłosiło nowy nabór w ramach programu „Wysoka jakość i dostępność e-usług publicznych”

REKLAMA

Zarządzanie budżetem samorządów na starych zasadach – ale z małymi zmianami – do 2029 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

Zarządzanie budżetem samorządów na starych zasadach, ale z małymi zmianami, do 2029 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 1 stycznia 2025 r. wyższa opłata reklamowa. Część stała opłaty reklamowej wzrośnie do 3,72 zł. Kto zapłaci?

Od 1 stycznia 2025 r. wyższa opłata reklamowa. Część stała opłaty reklamowej wzrośnie do 3,72 zł. Kto zapłaci? Podwyższeniu ulegnie także stawka części zmiennej opłaty reklamowej. Ile wynosić będą opłaty reklamowe za umieszczone tablice i urządzenia reklamowe?

REKLAMA