| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Pozostałe podatki i opłaty > Opłaty za usunięcie drzew i krzewów 2016

Opłaty za usunięcie drzew i krzewów 2016

Opłaty za usunięcie drzew i krzewów w 2016 r. mają być w większości przypadków niższe. Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów wprowadza nowy sposób obliczania tych kwot.

Wycinka drzew i krzewów

Opłaty za usunięcie drzew lub krzewów ponosi posiadacz nieruchomości. Są one naliczane w odpowiednim zezwoleniu. Organem właściwym do wydania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Zwolnienia z tytułu przedmiotowych opłat przewiduje ustawa o ochronie przyrody. Przykładowo, opłat nie nalicza się za usunięcie drzew lub krzewów, na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wspomniana już wcześniej nowelizacja ustawy o ochronie przyrody (obowiązująca od 28 sierpnia 2015 r.) wprowadziła jednolite obowiązkowe elementy takiego zezwolenia. Na mocy nowych przepisów obniżono również maksymalne stawki opłat za 1 cm obwodu pnia drzewa oraz za 1 m2 powierzchni porośniętej krzewami.

W przypadku usunięcia drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia naliczana jest kara pieniężna.

Wysokość opłat i kar za wycinkę drzew od lat jest przedmiotem kontrowersji. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 1 lipca 2014 r. (sygn. akt SK 6/12) uznał za niekonstytucyjne przepisy art. 88 ust. 1 pkt 2 i art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Powodem ich niezgodności z ustawą zasadniczą był fakt, iż przewidywały one obowiązek nałożenia kary pieniężnej za usunięcie bez wymaganego zezwolenia lub zniszczenie przez posiadacza nieruchomości drzewa lub krzewu, w sztywno określonej wysokości, bez względu na okoliczności tego czynu. Zgodnie z sentencją wyroku niekonstytucyjne przepisy zostały zmienione.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2015 r., poz. 1651);

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 października 2004 r. w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew (Dz. U.  z 2004 r. Nr 228, poz. 2306);

Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów; etap legislacyjny - opiniowanie.

Polecamy serwis: Podatki

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

URLOPY

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »