REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Korekty VAT - styczeń 2019 r./ fot. Shutterstock
Korekty VAT - styczeń 2019 r./ fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jednostki samorządu terytorialnego w deklaracji VAT za styczeń zobowiązane są dokonać tzw. rocznej korekty podatku naliczonego. Korekta dotyczyć może zarówno odliczonego w 2018 r. podatku naliczonego związanego z wydatkami bieżącymi, jak i rocznego rozliczenia korekty wieloletniej od nabytych lub wytworzonych budynków (budowli) oraz niektórych środków trwałych.

W praktyce samorządowej korekta roczna jest najczęściej wykonywana przez jednostki organizacyjne w sporządzanych cząstkowych deklaracjach VAT. Obowiązek korekty wystąpi w tych przypadkach, gdy poniesione wydatki i związany z nimi podatek naliczony mają związek z działalnością opodatkowaną VAT oraz:

REKLAMA

1. działalnością niepodlegającą VAT – wówczas korekta będzie dokonywana przy zastosowaniu prewspółczynnika (sposobu określenia proporcji, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT),

2. działalnością zwolnioną przedmiotowo z VAT – wówczas korekta będzie dokonywana przy zastosowaniu współczynnika (proporcji sprzedaży, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT),

3. działalnością niepodlegającą VAT i jednocześnie działalnością zwolnioną przedmiotowo z VAT – w takiej sytuacji korekta będzie dokonywana przy zastosowaniu zarówno prewspółczynnika, jak i współczynnika.

W celu dokonania korekty rocznej należy przede wszystkim:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. rozstrzygnąć, których wydatków będzie ona dotyczyć;

2. ustalić kiedy i jakie inwestycje (nieruchomości) realizowała jednostka i czy wobec tych inwestycji zachodzi obowiązek dokonania korekty,

3. ustalić kiedy i jakie środki trwałe (ruchomości) nabywała jednostka i czy wobec nich zachodzi obowiązek korekty,

4. określić czy korekta będzie dokonywana wyłącznie przy zastosowaniu prewspółczynnika albo współczynnika, czy też przy jednoczesnym zastosowaniu tych dwóch metod,

5. zastanowić się nad metodą obliczenia prewspółczynnika – metoda oparta na rozporządzeniu Ministra Finansów, czy też metoda indywidualnie opracowana przez JST?

6. dokonać obliczenia nowego współczynnika i prewspółczynnika.

Zobacz: VAT

Należy pamiętać, że korekta roczna to nie tylko przykry obowiązek, ale również – w wielu przypadkach – szansa na zyski w wyniku zwiększenia odliczenia VAT. Przy tej okazji samorządy mogą bowiem sprawdzić czy w związku z korzystnym wyrokiem TSUE z dnia 25 lipca 2018 r. (sprawa dotycząca Gminy Ryjowo, sygn. C-140/17) nie zaistniała po ich stronie szansa na rozliczenie nieodliczonego dotychczas podatku.

Michał Kostrzewa

radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie optymalnych zasad rozliczeń podatku od towarów i usług, a także w funduszach unijnych

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA