REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Korekty VAT - styczeń 2019 r./ fot. Shutterstock
Korekty VAT - styczeń 2019 r./ fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jednostki samorządu terytorialnego w deklaracji VAT za styczeń zobowiązane są dokonać tzw. rocznej korekty podatku naliczonego. Korekta dotyczyć może zarówno odliczonego w 2018 r. podatku naliczonego związanego z wydatkami bieżącymi, jak i rocznego rozliczenia korekty wieloletniej od nabytych lub wytworzonych budynków (budowli) oraz niektórych środków trwałych.

W praktyce samorządowej korekta roczna jest najczęściej wykonywana przez jednostki organizacyjne w sporządzanych cząstkowych deklaracjach VAT. Obowiązek korekty wystąpi w tych przypadkach, gdy poniesione wydatki i związany z nimi podatek naliczony mają związek z działalnością opodatkowaną VAT oraz:

REKLAMA

1. działalnością niepodlegającą VAT – wówczas korekta będzie dokonywana przy zastosowaniu prewspółczynnika (sposobu określenia proporcji, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT),

2. działalnością zwolnioną przedmiotowo z VAT – wówczas korekta będzie dokonywana przy zastosowaniu współczynnika (proporcji sprzedaży, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT),

3. działalnością niepodlegającą VAT i jednocześnie działalnością zwolnioną przedmiotowo z VAT – w takiej sytuacji korekta będzie dokonywana przy zastosowaniu zarówno prewspółczynnika, jak i współczynnika.

W celu dokonania korekty rocznej należy przede wszystkim:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. rozstrzygnąć, których wydatków będzie ona dotyczyć;

2. ustalić kiedy i jakie inwestycje (nieruchomości) realizowała jednostka i czy wobec tych inwestycji zachodzi obowiązek dokonania korekty,

3. ustalić kiedy i jakie środki trwałe (ruchomości) nabywała jednostka i czy wobec nich zachodzi obowiązek korekty,

4. określić czy korekta będzie dokonywana wyłącznie przy zastosowaniu prewspółczynnika albo współczynnika, czy też przy jednoczesnym zastosowaniu tych dwóch metod,

5. zastanowić się nad metodą obliczenia prewspółczynnika – metoda oparta na rozporządzeniu Ministra Finansów, czy też metoda indywidualnie opracowana przez JST?

6. dokonać obliczenia nowego współczynnika i prewspółczynnika.

Zobacz: VAT

Należy pamiętać, że korekta roczna to nie tylko przykry obowiązek, ale również – w wielu przypadkach – szansa na zyski w wyniku zwiększenia odliczenia VAT. Przy tej okazji samorządy mogą bowiem sprawdzić czy w związku z korzystnym wyrokiem TSUE z dnia 25 lipca 2018 r. (sprawa dotycząca Gminy Ryjowo, sygn. C-140/17) nie zaistniała po ich stronie szansa na rozliczenie nieodliczonego dotychczas podatku.

Michał Kostrzewa

radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie optymalnych zasad rozliczeń podatku od towarów i usług, a także w funduszach unijnych

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA