Kategorie

Prewspółczynnik VAT w praktyce

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Prewspółczynnik VAT w praktyce
Prewspółczynnik VAT w praktyce
www.shutterstock.com
Prewspółczynnik określa, w jakiej części dany wydatek jest wykorzystywany przez gminę do jakiego rodzaju działalności. Jak go obliczyć?

Czasowa, powierzchniowa, powierzchniowo -czasowa, dotycząca zużycia – takie metody obliczania prewspółczynnika dopuszczają sądy administracyjne. Oznacza to zmianę linii orzeczniczej.

Podstawowa metoda wyliczania prewspółczynnika wynika z rozporządzenia ministra finansów (Dz.U. z 2015 r. poz. 2193) i opiera się na kryterium obrotu i przychodów gminy, urzędu gminy lub jednostek budżetowych. Jeszcze w 2017 r. w sądach dominowała wykładnia potwierdzająca, że ten sposób jest najlepszy, ale od 2018 r. wojewódzkie sądy administracyjne pozwalają gminom na stosowanie indywidualnych metod do różnego rodzaju wydatków. Sprawę ostatecznie rozstrzygnie NSA.

Jeden sposób nie wystarczy

Prewspółczynnik określa, w jakiej części dany wydatek jest wykorzystywany przez gminę do jakiego rodzaju działalności. Im wyższy wskaźnik procentowy, tym więcej gmina może odliczyć podatku naliczonego od wydatków. Przykładowe metody jego obliczania wskazał minister finansów w rozporządzeniu i fiskus uważa, że tylko te można stosować. Nie zgadzają się z tym gminy i kolejne sądy administracyjne.

– W samorządach występują bardzo różne obszary działalności mieszanej (opodatkowanej i niepodlegającej VAT), dlatego jedna metoda kalkulacji prewspółczynnika może nie wystarczyć dla właściwego odzwierciedlenia zakresu odliczenia VAT naliczonego od różnych rodzajów działalności, np. oświaty, pomocy społecznej, sportu, usługkomunalnych – mówi Michał Borowski, partner w Crido.

Nawet 90 proc. odliczenia

W przypadku wydatków wodno-kanalizacyjnych sądy pozwalają obecnie stosować metodę zużycia. Agnieszka Bieńkowska, partner w Gekko Taxens, przyznaje, że oznacza to możliwość odliczenia ponad 90 proc. podatku naliczonego VAT od takich inwestycji. Zastosowanie metody wskazanej w rozporządzeniu ministra finansów pozwala odliczyć jedynie 10–20 proc. podatku.

Dlatego dla wydatków wodno -kanalizacyjnych gminy chcą ustalać prewspółczynnik jako stosunek liczby metrów sześciennych wody dostarczonej/ścieków odebranych od podmiotów zewnętrznych (sprzedaż opodatkowana VAT) w liczbie metrów sześciennych wody/ścieków ogółem. Na taką metodę zgodziły się WSA w Białymstoku (z 7 listopada 2018 r., sygn. akt I SA/Bk 590/18, nieprawomocny), WSA w Łodzi (z 13 listopada 2018 r., sygn. akt I SA/Łd 480/18, nieprawomocny) oraz WSA w Opolu (z 31 października 2018 r., sygn. akt I SA/Op 159/18, nieprawomocny). Co istotne, zgodził się z tym również NSA w wyroku z 26 czerwca 2018 r. (sygn. akt I FSK 219/18).

Powierzchniowa i czasowa

Eksperci przyznają, że gminy mogą stosować również metodę powierzchniową lub powierzchniowo-czasową. Pierwsza będzie właściwa do obliczania np. wydatków na wynajem budynku ratusza czy centrum kulturalno-rozrywkowego.

– Chodzi o budynki, które częściowo są wynajmowane podmiotom zewnętrznym, a częściowo używane na potrzeby wewnętrzne gminy – mówi Michał Borowski.

Ustalany jest wtedy stosunek powierzchni wynajmowanej do powierzchni całego budynku. Taki wskaźnik pokazuje, w jakiej części budynek służy działalności gospodarczej gminy (wynajmowi). Na zastosowanie tej metody pozwolił m.in. WSA w Szczecinie (wyrok z 20 września 2018 r., sygn. akt I SA/Sz 508/18, nieprawomocny).

– W przypadku wydatków na obiekty sportowe użytkowane w godzinach zajęć lekcyjnych przez szkoły, a po tych godzinach wynajmowane podmiotom zewnętrznym zasadny może być wskaźnik czasowy lub powierzchniowo-czasowy – wskazuje Michał Borowski.

Wskazał tak np. WSA w Bydgoszczy w wyroku z 14 marca 2018 r., sygn. akt I SA/Bd 117/18 (nieprawomocny).

– Chodzi na przykład o wydatki na budowę i utrzymanie sali gimnastycznej wraz z zapleczem lub budowę centrum aktywizacji i integracji mieszkańców – mówi Agnieszka Bieńkowska.

O możliwości zastosowania prewskaźników opartych na metodzie powierzchniowo-czasowej w tych przypadkach orzekał WSA w Olsztynie (wyrok z 26 lipca 2018 r., sygn. akt I SA/Ol 360/18, nieprawomocny) oraz WSA w Warszawie (wyrok z 29 maja 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 2843/17, nieprawomocny).

W tej metodzie chodzi o ustalenie nie tylko tego, jaka powierzchnia obiektu służy do prowadzenia działalności gospodarczej przez gminę, ale też tego przez jaki czas. Przykładowo sala gimnastyczna może być wykorzystywana do godziny 16 przez szkołę publiczną (działalność poza VAT), a później wynajmowana (działalność objęta VAT).

Ważne dla rozliczeń dotacji

Obecne spory o prewspółczynnik mogą mieć wymierne konsekwencje związane z dofinansowaniem projektów unijnych. Zwykle inwestycje wodno-kanalizacyjne w obiekty kulturalno-rozrywkowe i sportowe są dofinansowywane przez Unię. To oznacza, że daje ona samorządom pieniądze również na zapłatę VAT – jest to tzw. wydatek kwalifikowalny. W zależności od prewspółczynnika VAT może być takim wydatkiem w 10 lub 90 proc.

Jak tłumaczy Agnieszka Bieńkowska, instytucje zarządzające żądają od samorządów potwierdzenia prawidłowości zastosowanej metody w drodze interpretacji indywidualnej i dokonują wypłat środków na tej podstawie.

– Niektóre gminy idą do sądu i uzyskują najczęściej rozstrzygnięcie pozwalające na stosowanie wskaźnika indywidualnego, ale inne nie skarżą interpretacji fiskusa – mówi Bieńkowska.

Sprawia to, że do podobnych inwestycji różne gminy stosują wskaźniki dające diametralnie różne wyniki finansowe, a instytucje zarządzające środkami unijnymi dokonują na tej podstawie wypłat.

– Pytanie, czy takie zróżnicowanie zostanie zaakceptowane przez Komisję Europejską podczas końcowej weryfikacji poprawności rozliczenia środków. Obyśmy nie znaleźli się w sytuacji, w której błędna interpretacja obowiązujących przepisów podatkowych skutkować będzie koniecznością zwrotu dofinansowania – ostrzega ekspertka.

Jej zdaniem Ministerstwo Finansów powinno pilnie uregulować zagadnienie prewspółczynnika. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.

Łukasz Zalewski

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: gazetaprawna.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zmiany w wynagrodzeniach pracowników samorządowych od 1 października 2021 r.

  Zmiany w wynagrodzeniach pracowników samorządowych – nowe stawki w kategoriach zaszeregowania. Zmiany wejdą w życie 1 października 2021 r.

  Dodatek wyjazdowy dla ratowników medycznych

  Dodatek wyjazdowy dla ratowników medycznych. W porozumieniu, które zawarliśmy z protestującymi, przywróciliśmy tzw. dodatek wyjazdowy – poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

  Jaki VAT od umowy z biegłym sądowym zawartej przez gminę?

  Jako gmina chcemy powołać biegłego wpisanego na listę biegłych sądowych do wydania opinii. Czy czynności takiej osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej, stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, dlatego podlegają opodatkowaniu VAT?

  140 mln zł dla samorządów w związku z powrotem dzieci do szkół

  17 września 2021 r. Ministerstwo Finansów przekaże na rachunki JST ponad 140 mln zł z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

  Kiedy stosować oznaczenie TP w spółce będącej własnością gminy

  Nasza Spółka jest własnością Gminy w 100%. Zajmujemy się głównie dostawą wody i odbiorem ścieków. Forma prawna: Sp. z o.o. Od 01.07.2021 r. nie będziemy już oznaczać symbolem TP w JPK_VAT-7 transakcji dotyczących dostaw towarów oraz świadczenia usług, gdy powiązanie wynika wyłącznie z powiązania z naszym właścicielem tj. Gminą (gdyż jest to jednostka samorządu terytorialnego). Nie będziemy już oznaczać symbolem TP w JPK_VAT-7 transakcji dotyczących Burmistrza Gminy gdyż jest to powiązanie z jednostką samorządu terytorialnego. Natomiast uważamy, że mamy obowiązek oznaczenia „TP” nadal transakcji sprzedaży gdy nabywcą jest członek Zarządu Spółki, członek Rady Nadzorczej Spółki, prokurent Spółki, oraz członkowie rodzin ww. podmiotów (tj. w stosunku do małżonków oraz krewnych i powinowatych do drugiego stopnia). Czy stanowisko naszej Spółki jest wg Państwa prawidłowe?

  Zastępstwo za pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim

  Jak dokonać przesunięcia pracownika samorządowego na zastępstwo za pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim?

  Polski Ład a finanse gmin - co się zmieni?

  Polski Ład a finanse gmin. 8 września Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wsparciu jednostek samorządu terytorialnego (JST) w związku z Programem Polski Ład, przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej. Ministerstwo Finansów uważa, że zmiany, które wprowadzi Polski Ład przełożą się na sytuację finansową samorządów. Dlatego zostaną wprowadzone rozwiązania stabilizujące i wzmacniające finanse JST.

  Podwyżki dla funkcjonariuszy służb mundurowych 2022

  Podwyżki dla służb mundurowych 2022. Od 1 stycznia 2022 r. mają wzrosnąć wynagrodzenia funkcjonariuszy. O ile?

  Protest ratowników i środowisk medycznych

  Protest ratowników i środowisk medycznych. Czy będą podwyżki dla medyków?

  Dochody jednostek samorządu terytorialnego - projekt zmian

  Dochody jednostek samorządu terytorialnego. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają w szczególności umożliwić zrekompensowanie gminom ubytku dochodów spowodowanego wdrożeniem zmian podatkowych (głównie w PIT) w ramach tzw. Polskiego Ładu. Co się zmieni w dochodach samorządowych?

  Ile jesteśmy winni instytucjom oświaty?

  Krajowy Rejestr Długów przeanalizował, ile jesteśmy winni instytucjom oświaty. Wśród dłużników oprócz studentów i absolwentów są też przedsiębiorcy.

  Projekt budżetu państwa na 2022 rok - dochody

  Dochody budżetu w 2022 r. wyniosą 475,6 mld zł i będą wyższe od przewidywanych dochodów uzyskanych w roku 2021 o 0,4 proc. W ujęciu realnym dochody budżetu spadną o 2,8 proc. – wynika z projektu ustawy budżetowej na 2022 r.

  Polski Ład - rekompensaty dla samorządów

  Polski Ład - rekompensaty dla samorządów. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że zmiany podatkowe wprowadzane Polskim Ładem będą kosztować samorządy ok. 150 mld zł w ciągu 10 lat. Trwają prace nad rozwiązaniami legislacyjnymi, które mają te straty zrekompensować. Proponowane zmiany to gwarancja dochodów i subwencja rozwojowa dla aktywnych inwestycyjnie gmin. W efekcie dochody jednostek samorządu terytorialnego (JST) mają być o ok. 10 proc. wyższe niż prognozowane. – Zarówno w trakcie pandemii, jak i obecnie samorządy bardzo dobrze poradziły sobie, jeżeli chodzi o stronę budżetową – mówi Sebastian Skuza, wiceminister finansów.

  Czy nauczyciele masowo uciekają na emerytury?

  Od czasów pandemii spada liczba nauczycieli odchodzących na emeryturę i świadczenia kompensacyjne. Tak wynika z danych ZUS.

  Rower publiczny jednak z odliczeniem VAT

  Prawo do odliczenia VAT od inwestycji w system rowerów publicznych od kilku lat było źródłem sporów pomiędzy gminami (miastami) a organami podatkowymi.

  Powołanie dyrektora gminnej biblioteki publicznej

  Powołanie dyrektora gminnej biblioteki publicznej. Osoba została powołana na stanowisko dyrektora gminnej biblioteki. Zgodnie z ustawą o prowadzeniu i organizowaniu działalności kulturalnej wójt gminy wysłał prośbę do kilku stowarzyszeń o wydanie opinii. Jednak nie otrzymał informacji zwrotnej od żadnego stowarzyszenia. Czy w przypadku braku odpowiedzi ze strony stowarzyszenia można uznać, że opinia jest pozytywna?

  Przekształcenie zakładu komunalnego w spółkę - czy to przejęcie zakładu pracy

  Gminne jednostki organizacyjne realizujące zadania komunalne, każda w wąskim zakresie, z początkiem przyszłego roku mają zostać przekształcone w spółkę prawa handlowego. Dotychczasowi dyrektorzy przekształcanych zakładów komunalnych mają stać się kierownikami poszczególnych komórek organizacyjnych w nowo powołanej spółce gminnej.

  Dodatek terenowy pracownika socjalnego za czas choroby i innych nieobecności w obliczeniach

  Dodatek terenowy pracownika socjalnego. Jak obliczyć kwotę dodatku, jeżeli pracownik nie przepracował całego miesiąca z innego powodu niż choroba? Czy kwotę dodatku dzieli się przez liczbę dni w danym miesiącu, czy przez liczbę godzin do przepracowania w danym miesiącu? Czy dodatek powinien być wypłacony w całości, w sytuacji gdy pracownik przebywa część miesiąca na zwolnieniu lekarskim?

  Program "Centra opiekuńczo-mieszkalne" a rozliczenia VAT

  Program "Centra opiekuńczo-mieszkalne" a rozliczenia VAT. Czy gminy i powiaty, świadcząc usługi w ramach programu, działają w charakterze podatników VAT? Czy VAT związany z wydatkami na tworzenie i utrzymanie centrum jest kosztem kwalifikowalnym?

  Kiedy zamawiający może odstąpić od zawartej umowy w trybie zamówień publicznych

  Kiedy zamawiający może odstąpić od umowy w trybie zamówień publicznych? Czy gmina może wycofać się z umowy i czy potrzebna jest zgoda wykonawcy (w umowie nie było warunków odstąpienia)?

  Zmiany w klasyfikacji budżetowej - rozporządzenie z 26 lipca 2021 r.

  Klasyfikacja budżetowa. Ustawodawca przygotował obszerne zmiany w rozporządzeniu dotyczącym klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, pojawiły się m.in. nowe paragrafy dla oświaty: 479 „Wynagrodzenia osobowe nauczycieli” oraz 480 „Dodatkowe wynagrodzenie roczne nauczycieli”. Zmiany co do zasady wejdą w życie 1 stycznia 2022 r., przy czym część zmian obowiązuje z mocą wsteczną od 1 stycznia 2021 r. Na jakie dokładnie zmiany muszą być przygotowane organy administracji samorządowej?

  Ile zarabiają parlamentarzyści w UE?

  Zarobki parlamentarzystów w UE - najwięcej zarabiają Włosi i Niemcy. Hiszpanie i Portugalczycy otrzymują aż 14 wypłat.

  Spłata zadłużenia gminy z rezerwy celowej

  Spłata zadłużenia gminy ze środków pochodzących z rezerwy celowej - czy jest możliwa?

  Podwyżki dla najwyższych urzędników państwowych 2021

  Podwyżki dla najwyższych urzędników państwowych od 1 sierpnia 2021 r. - premiera, marszałków Sejmu i Senatu, rządu, posłów, senatorów, rzeczników itd. Ile będą zarabiać?

  Reorganizacja struktury szkoły i związana z tym likwidacja stanowiska

  W związku z licznymi zmianami struktury pracy w szkole przewidujemy likwidację jednego stanowiska sprzątaczki oraz stanowiska referenta. Wszyscy pracownicy administracji i obsługi zatrudnieni są na czas nieokreślony. Jakie regulacje obowiązują szkołę przy wypowiadaniu takich umów?