REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prewspółczynnik VAT w praktyce

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Prewspółczynnik VAT w praktyce
Prewspółczynnik VAT w praktyce
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Prewspółczynnik określa, w jakiej części dany wydatek jest wykorzystywany przez gminę do jakiego rodzaju działalności. Jak go obliczyć?

Czasowa, powierzchniowa, powierzchniowo -czasowa, dotycząca zużycia – takie metody obliczania prewspółczynnika dopuszczają sądy administracyjne. Oznacza to zmianę linii orzeczniczej.

REKLAMA

Podstawowa metoda wyliczania prewspółczynnika wynika z rozporządzenia ministra finansów (Dz.U. z 2015 r. poz. 2193) i opiera się na kryterium obrotu i przychodów gminy, urzędu gminy lub jednostek budżetowych. Jeszcze w 2017 r. w sądach dominowała wykładnia potwierdzająca, że ten sposób jest najlepszy, ale od 2018 r. wojewódzkie sądy administracyjne pozwalają gminom na stosowanie indywidualnych metod do różnego rodzaju wydatków. Sprawę ostatecznie rozstrzygnie NSA.

Jeden sposób nie wystarczy

REKLAMA

Prewspółczynnik określa, w jakiej części dany wydatek jest wykorzystywany przez gminę do jakiego rodzaju działalności. Im wyższy wskaźnik procentowy, tym więcej gmina może odliczyć podatku naliczonego od wydatków. Przykładowe metody jego obliczania wskazał minister finansów w rozporządzeniu i fiskus uważa, że tylko te można stosować. Nie zgadzają się z tym gminy i kolejne sądy administracyjne.

– W samorządach występują bardzo różne obszary działalności mieszanej (opodatkowanej i niepodlegającej VAT), dlatego jedna metoda kalkulacji prewspółczynnika może nie wystarczyć dla właściwego odzwierciedlenia zakresu odliczenia VAT naliczonego od różnych rodzajów działalności, np. oświaty, pomocy społecznej, sportu, usługkomunalnych – mówi Michał Borowski, partner w Crido.

Nawet 90 proc. odliczenia

W przypadku wydatków wodno-kanalizacyjnych sądy pozwalają obecnie stosować metodę zużycia. Agnieszka Bieńkowska, partner w Gekko Taxens, przyznaje, że oznacza to możliwość odliczenia ponad 90 proc. podatku naliczonego VAT od takich inwestycji. Zastosowanie metody wskazanej w rozporządzeniu ministra finansów pozwala odliczyć jedynie 10–20 proc. podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego dla wydatków wodno -kanalizacyjnych gminy chcą ustalać prewspółczynnik jako stosunek liczby metrów sześciennych wody dostarczonej/ścieków odebranych od podmiotów zewnętrznych (sprzedaż opodatkowana VAT) w liczbie metrów sześciennych wody/ścieków ogółem. Na taką metodę zgodziły się WSA w Białymstoku (z 7 listopada 2018 r., sygn. akt I SA/Bk 590/18, nieprawomocny), WSA w Łodzi (z 13 listopada 2018 r., sygn. akt I SA/Łd 480/18, nieprawomocny) oraz WSA w Opolu (z 31 października 2018 r., sygn. akt I SA/Op 159/18, nieprawomocny). Co istotne, zgodził się z tym również NSA w wyroku z 26 czerwca 2018 r. (sygn. akt I FSK 219/18).

Powierzchniowa i czasowa

Eksperci przyznają, że gminy mogą stosować również metodę powierzchniową lub powierzchniowo-czasową. Pierwsza będzie właściwa do obliczania np. wydatków na wynajem budynku ratusza czy centrum kulturalno-rozrywkowego.

– Chodzi o budynki, które częściowo są wynajmowane podmiotom zewnętrznym, a częściowo używane na potrzeby wewnętrzne gminy – mówi Michał Borowski.

Ustalany jest wtedy stosunek powierzchni wynajmowanej do powierzchni całego budynku. Taki wskaźnik pokazuje, w jakiej części budynek służy działalności gospodarczej gminy (wynajmowi). Na zastosowanie tej metody pozwolił m.in. WSA w Szczecinie (wyrok z 20 września 2018 r., sygn. akt I SA/Sz 508/18, nieprawomocny).

– W przypadku wydatków na obiekty sportowe użytkowane w godzinach zajęć lekcyjnych przez szkoły, a po tych godzinach wynajmowane podmiotom zewnętrznym zasadny może być wskaźnik czasowy lub powierzchniowo-czasowy – wskazuje Michał Borowski.

Wskazał tak np. WSA w Bydgoszczy w wyroku z 14 marca 2018 r., sygn. akt I SA/Bd 117/18 (nieprawomocny).

– Chodzi na przykład o wydatki na budowę i utrzymanie sali gimnastycznej wraz z zapleczem lub budowę centrum aktywizacji i integracji mieszkańców – mówi Agnieszka Bieńkowska.

O możliwości zastosowania prewskaźników opartych na metodzie powierzchniowo-czasowej w tych przypadkach orzekał WSA w Olsztynie (wyrok z 26 lipca 2018 r., sygn. akt I SA/Ol 360/18, nieprawomocny) oraz WSA w Warszawie (wyrok z 29 maja 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 2843/17, nieprawomocny).

W tej metodzie chodzi o ustalenie nie tylko tego, jaka powierzchnia obiektu służy do prowadzenia działalności gospodarczej przez gminę, ale też tego przez jaki czas. Przykładowo sala gimnastyczna może być wykorzystywana do godziny 16 przez szkołę publiczną (działalność poza VAT), a później wynajmowana (działalność objęta VAT).

Ważne dla rozliczeń dotacji

Obecne spory o prewspółczynnik mogą mieć wymierne konsekwencje związane z dofinansowaniem projektów unijnych. Zwykle inwestycje wodno-kanalizacyjne w obiekty kulturalno-rozrywkowe i sportowe są dofinansowywane przez Unię. To oznacza, że daje ona samorządom pieniądze również na zapłatę VAT – jest to tzw. wydatek kwalifikowalny. W zależności od prewspółczynnika VAT może być takim wydatkiem w 10 lub 90 proc.

Jak tłumaczy Agnieszka Bieńkowska, instytucje zarządzające żądają od samorządów potwierdzenia prawidłowości zastosowanej metody w drodze interpretacji indywidualnej i dokonują wypłat środków na tej podstawie.

– Niektóre gminy idą do sądu i uzyskują najczęściej rozstrzygnięcie pozwalające na stosowanie wskaźnika indywidualnego, ale inne nie skarżą interpretacji fiskusa – mówi Bieńkowska.

Sprawia to, że do podobnych inwestycji różne gminy stosują wskaźniki dające diametralnie różne wyniki finansowe, a instytucje zarządzające środkami unijnymi dokonują na tej podstawie wypłat.

– Pytanie, czy takie zróżnicowanie zostanie zaakceptowane przez Komisję Europejską podczas końcowej weryfikacji poprawności rozliczenia środków. Obyśmy nie znaleźli się w sytuacji, w której błędna interpretacja obowiązujących przepisów podatkowych skutkować będzie koniecznością zwrotu dofinansowania – ostrzega ekspertka.

Jej zdaniem Ministerstwo Finansów powinno pilnie uregulować zagadnienie prewspółczynnika. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.

Łukasz Zalewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia – jakie wyrównanie

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli powinno zostać wypłacone do końca sierpnia 2024 r. Świadczenie to przysługuje nauczycielom, którzy byli zatrudnieniu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny 2023/2024. Świadczenie urlopowe dla nauczycieli reguluje art. 53 ust 1a ustawy  – Karta Nauczyciela.

Rusza program "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Samorządy mogą składać wnioski do 30 sierpnia

W czwartek, 25 lipca odbyła się konferencja z udziałem wiceministry rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandry Gajewskiej. Tematem konferencji był nowy program dla gmin bez opieki żłobkowej w ramach Aktywnego Malucha – "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Wnioski można składać do 30 sierpnia.

ZUS przestawił się na mLegitymacje. Jak z nich korzystać?

Elektroniczna mLegitymacja to duże ułatwienie dla emerytów i rencistów. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż prawie 800 tysięcy seniorów porzuciło plastik.

Świadczenie „Aktywny rodzic” i inne nowości w klasyfikacji budżetowej

23 lipca 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

82 mln zł środków na dofinansowania do remontów dróg samorządowych na 2025 r. w województwie śląskim

W środę, 24 lipca wojewoda śląski Marek Wójcik poinformował, o tym, że rusza nabór na dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przyszły rok. W województwie lubelskim nabór ruszy w piątek, 26 lipca. Środki z dofinansowania mogą zostać przeznaczone na remonty dróg powiatowych i gminnych, a także na inne inwestycje, które zwiększą bezpieczeństwo ruchu.

5 000 zł na jedno koło gospodyń wiejskich i prawo do dofinansowania dla wszystkich kół gospodyń wiejskich z gmin, w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. W Dzienniku Ustaw ukazała się już nowelizacja

W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia dotycząca prawa do dofinansowania dla kół gospodyń wiejskich z gmin,  w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. Dofinansowanie będzie przysługiwało nie tylko kołom wpisanym do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

REKLAMA

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

REKLAMA