reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Faktura VAT-RR - jak prawidłowo ją wystawić i rozliczyć

Faktura VAT-RR - jak prawidłowo ją wystawić i rozliczyć

Gmina kupiła kwiaty. Wystawiła z tego tytułu fakturę VAT-RR. Czy jako nabywca powinna naliczyć VAT i przelać na konto sprzedawcy wartość towaru wraz z podatkiem?

Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

ODPOWIEDŹ:

W przedstawionej sytuacji gmina jest nie tyle obowiązana do naliczenia VAT, co zobowiązana do wypłaty nabywcy kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku (oraz wykazania tej kwoty na wystawionej fakturze VAT-RR). Należność za produkty rolne obejmująca tę kwotę niekoniecznie musi zostać przelana na konto sprzedawcy.

UZASADNIENIE:

Rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika VAT, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych. W takich przypadkach nabywca jest obowiązany wystawić tzw. fakturę VAT-RR

Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa, opodatkowanych tym podatkiem, wynosi obecnie 7%.

A zatem w przedstawionej sytuacji gmina jest nie tyle zobowiązana do naliczenia VAT, co do wypłaty nabywcy kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku (kwota ta powinna również zostać wskazana na wystawionej przez gminę fakturze VAT-RR). Należność za produkty rolne obejmująca tę kwotę niekoniecznie musi zostać przelana na konto sprzedawcy. W grę wchodzi również jej przekazanie w inny sposób (w tym w gotówce), jednak wówczas zryczałtowany zwrot podatku nie będzie mógł zostać przez gminę odliczony (zob. art. 116 ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT).

Należność za produkty rolne niekoniecznie musi zostać przelana na konto sprzedawcy, jednak jej przekazanie w inny sposób wyklucza odliczenie zryczałtowanego zwrotu podatku.

Zapewne jednak zakup przedmiotowych kwiatów nie jest związany z działalnością opodatkowaną gminy (co również wyłącza możliwość odliczenia zryczałtowanego zwrotu podatku), a więc kwestia ta nie jest dla gminy istotna.

PODSTAWA PRAWNA

  • art. 115, art. 116, art. 146aa pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 675)

©℗

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama