REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów./ Fot. Fotolia
Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od nowego roku zmienią się zasady wystawiania faktur do paragonów. Fakturę dla podatnika VAT będzie można wystawić tylko wówczas, gdy wydany wcześniej paragon będzie zawierał numer identyfikujący nabywcę.

Zgodnie z nowym art. 106b ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy fiskalnej potwierdzonej paragonem, fakturę na rzecz podatnika VAT wystawiać się będzie wyłącznie wówczas, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie sprzedaży będzie zawierać numer, za pomocą którego nabywca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

REKLAMA

REKLAMA

Taka zmiana wymusi na nabywcach konieczność jasnego zadeklarowania już w momencie zakupu, czy dokonują transakcji w charakterze podatnika VAT (a więc na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej), czy też występują jako konsumenci (a zakup dokonywany jest na potrzeby prywatne). Dotyczyć to będzie przede wszystkim osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Jak podkreśla ministerstwo finansów nowe rozwiązanie nie ograniczy prawa do wystawienia faktury, a jedynie ureguluje kwestie dokumentowania transakcji, które zostały uprzednio zewidencjonowane przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Przepisy mają wymusić konsekwencję u nabywców – jeżeli dany podmiot dokonuje zakupu jako podatnik (a nie jako konsument), to powinien o tym fakcie poinformować sprzedawcę w momencie dokonywania zakupu. Nabywca nie może bowiem dowolnie wybierać, czy dokonuje zakupu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, czy też występuje w charakterze konsumenta. Co więcej, nabywca nie może dokonywać dowolnej zmiany w tym zakresie już po dokonaniu transakcji (zdaniem ministerstwa, na gruncie VAT, towar lub usługa nabyta na potrzeby osobiste lub prywatne nie może z czasem przekształcić się w zakup służący działalności gospodarczej)[1].

Polecamy serwis: Księgowość budżetowa

Po wejściu w życie omawianych przepisów sprzedawcy będą mieć dwie możliwości, tj. będą mogli:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. zaewidencjonować sprzedaż przy zastosowaniu kasy fiskalnej (posiadającej funkcję umieszczenia NIP na paragonie) i wydać paragon z NIP, a w okresie późniejszym wystawić fakturę (na żądanie podatnika VAT), albo

2. udokumentować transakcję wyłącznie fakturą (na żądanie podatnika VAT).

Każda z przedstawionych sytuacji będzie wymagać od nabywcy-podatnika VAT, który chce otrzymać fakturę identycznego zachowania tj. poinformowania sprzedawcy, że dokuje nabycia jako podatnik VAT i jest zainteresowany otrzymaniem faktury. Po przekazaniu takiej informacji możliwe będzie zastosowanie jednego z dwóch wymienionych wyżej rozwiązań.

Dodać należy, że opcja udokumentowania sprzedaży wyłącznie fakturą, będzie dotyczyć przede wszystkim sprzedawców, których kasy fiskalne nie będą posiadać funkcji zamieszczenia NIP na paragonie (jak informuje ministerstwo finansów, wprowadzenie nowych regulacji nie wiąże się z koniecznością wymiany kas).

Na zakończenie należy wskazać, że w celu zapewnienia przestrzegania nowych reguł, ustawodawca wprowadził stosowne sankcje. I tak sankcja dodatkowego zobowiązania podatkowego została przewidziana, gdy:

1. sprzedawca wystawi fakturę dokumentującą transakcję, która wcześniej została zaewidencjonowana przy zastosowaniu kasy, ale paragon nie zawiera NIP nabywcy,

2. nabywca ujmie wadliwą fakturę w rejestrze zakupów (a więc fakturę wystawioną do paragonu bez NIP).

W każdym z wymienionych przypadków sankcja wyniesie 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze.

Przedstawiona zmiana będzie wymagać – zarówno od sprzedawców, jak i nabywców – zachowania dużej staranności przy dokumentowaniu transakcji. W szczególności chodzi o konieczność wyeliminowania przypadków omyłkowej rejestracji sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych, gdy ta sama sprzedaż dokumentowana będzie fakturą

[1] Por. uzasadnienie do projektu ustawy – dostępne pod: http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/druk.xsp?nr=3499

Michał Kostrzewa

radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie optymalnych zasad rozliczeń podatku od towarów i usług, a także w funduszach unijnych

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA