Korekta nowego JPK_VAT
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku składania korekty przez podatnika VAT w pozycji: Naglowek dla JPK_V7M zaznacza on w pozycji CelZlozenia właściwe pole.
REKLAMA
CelZlozenia |
Pole zawiera określenie celu złożenia: 1 - złożenie 2 - korekta |
Co do zasady korekta JPK_VAT ma polegać na złożeniu nowego JPK zawierającego prawidłowe dane, w którym powinny znaleźć się dane pierwotne i dane skorygowane.
Polecamy: Nowy JPK_VAT w praktyce jednostek sektora publicznego
Przykład
Kiedy w elemencie Naglowek w pozycji CelZlozenia należy podać wartość "1", a kiedy wartość "2"?
REKLAMA
W przypadku przesłania pliku pierwotnego należy wypełnić wartość "1". Natomiast wartość "2" należy wypełnić w przypadku przesyłania korekty dotychczas złożonego pliku - niezależnie od tego, czy korekta dotyczy deklaracji, ewidencji czy deklaracji z ewidencją. Każdy przesyłany plik będący korektą powinien przyjmować w polu CelZlozenia wartość "2" - korekta.
Do korekt deklaracji i ewidencji składanych za okresy rozliczeniowe poprzedzające rozliczenie na nowych zasadach należy stosować regulacje prawne obowiązujące za okres, za który jest składana korekta deklaracji lub ewidencji (czyli korekty deklaracji i JPK_VAT złożonych pierwotnie na starych zasadach również są składane według starych zasad).
To oznacza, że korekty okresów wstecznych, tj. przed wprowadzeniem nowego JPK_VAT, należy dokonywać na podstawie wcześniejszych przepisów, czyli w postaci korekty deklaracji VAT oraz starego JPK_VAT za okresy sprzed 1 października 2020 r.
Przykład
W dniu 22 października 2020 r. gmina X otrzymała wezwanie z urzędu skarbowego, w ramach którego została zobowiązana do skorygowania deklaracji VAT za maj 2020 r. Czy w takim przypadku JST będzie musiała dokonać korekty w formie JPK_V7M czy w formie korekty deklaracji VAT?
Czytaj więcej tutaj: Nowy JPK_VAT w praktyce jednostek sektora publicznego
REKLAMA
REKLAMA