Tak, jednostka właściwie nadal może wystawiać rachunki (nie ma bowiem takiego zakazu). Jednak ze względów profilaktycznych wskazane jest, aby dokumenty tytułowane „rachunek" jednostka zastąpiła dokumentami tytułowanymi „faktura".
Do końca 2013 r. podatnicy, którzy nie byli zarejestrowani jako podatnicy VAT, mieli obowiązek (na żądanie nabywców towarów i usług) wystawiać rachunki, które do celów VAT uważane były za faktury. Wynikało to z § 17 pkt 4 obowiązującego wówczas rozporządzenia o fakturach.
reklama
reklama
Obecnie podobnego przepisu nie ma. Jednocześnie z art. 106b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) wynika, że faktury są dokumentami, które mogą wystawiać wszyscy podatnicy - w tym podatnicy, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT.
Nie oznacza to zakazu wystawiania rachunków, ponieważ żaden przepis takiego zakazu nie przewiduje,
a jednocześnie przepisy o wystawianiu rachunków nie zastrzegają, że rachunki mogą być wystawiane wyłącznie w określonych nimi przypadkach. Jednostka, co do zasady, nadal może wystawiać zatem rachunki.
Zobacz również: Czy można odliczyć VAT z faktury, gdy wystawca nie jest podatnikiem VAT
Należy jednak zauważyć, że teoretycznie wystawienie rachunku nie zwalnia jednostki z obowiązku wystawienia faktury - jeżeli nabywca towaru czy usługi zażąda wystawienia faktury (należy bowiem zauważyć, że sprzedaż zwolniona z VAT musi być udokumentowana fakturami tylko na żądanie nabywcy - art. 106b ust. 2 i 3 ustawy o VAT).
W praktyce rachunki wystawiane przez jednostkę mogą być jednocześnie fakturami, a więc wystawiając je - jednostka może wypełniać obowiązek wystawienia faktury. Spowodowane jest to tym, że od dłuższego czasu (od 1 stycznia 2013 r.) oznaczanie faktur wyrazami „FAKTURA VAT" nie jest wymagane. W konsekwencji każdy dokument zawierający dane wymagane dla faktur jest fakturą.
INTERPRETACJE
(...) z przepisów tych nie wynika, że faktura musi zawierać nazwę „faktura". Zaznacza się w tym kontekście jednak, że w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. fakturą jest każdy dokument zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie (art. 2 pkt 31 ustawy o podatku od towarów i usług), nie zaś dokument zawierający nazwę „faktura".
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 kwietnia 2014 r., sygn. ITPP3/443-68/14/AT