| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > VAT od usług medycznych w pytaniach i odpowiedziach

VAT od usług medycznych w pytaniach i odpowiedziach

Czy usługi dietetyka podlegają VAT? Co z badaniami wstępnymi? Jakie usługi medyczne są wolne od VAT?

Za które usługi medyczne trzeba naliczać VAT

PODATKI Wolne od VAT są świadczenia, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie stanu zdrowia. Daninę trzeba jednak zapłacić, jeśli to nie cel terapeutyczny jest najważniejszy.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Czy telemedycyna jest opodatkowana VAT

Firma czytelnika rozpoczęła internetowe wykłady zdrowotne. Pacjent może w ten sposób skorzystać m.in. ze szkoły rodzenia, ma możliwość kontaktu z pielęgniarką, psychologiem i logopedą. To nadal medycyna, tylko w bardziej nowoczesnej formie. Tym samym ta działalność jest wolna od podatku – sądzi czytelnik. Innego zdania jest jego księgowy. Twierdzi, że fiskus nakaże od takich usług rozliczać daninę. Czy to prawda?

TAK

Księgowy ma rację. Czytelnik ma wprawdzie pewne argumenty za sobą, ale raczej nie ma szans na wygraną w ewentualnym sporze z fiskusem. I tak, zgodnie z ustawą o VAT wolne od podatku są świadczenia, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie stanu zdrowia. Muszą być wykonywane przez podmioty lecznicze lub np. lekarzy, pielęgniarki albo położne. Wydaje się więc, że firma spełniła warunki? Nic bardziej mylnego. Potwierdzają to zarówno interpretacje fiskusa, jak i wyroki sądowe (m.in. prawomocne orzeczenie WSA w Krakowie z 23 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 721/15). Sąd zgodził się z urzędnikami, że telemedycyna nie służy poprawie zdrowia konkretnych pacjentów, a tylko pozwala im na uzyskanie ogólnej wiedzy. Medycyna nie może też funkcjonować bez wnikliwego zbadania chorego, co pozwoli postawić najlepszą diagnozę jego stanu zdrowia. W tym przypadku nie ma o tym mowy.

Podstawa prawna

Art. 43 ust. 1 pkt 18–19a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 08.12.2016

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zdrowie, VAT
Zdrowie, VAT

Rachunkowość Budżetowa899.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK