REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwrotne obiążenie w jednostce budżetowej

Mariusz Szulc
Mariusz Szulc
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
VAT/ Fot. Fotolia
VAT/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli organ władzy publicznej bądź obsługujący go urząd jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT i kupuje towary objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia, to musi rozliczać daninę niezależnie od tego, w jakim celu dokonuje zakupu. Tak stwierdził Minister Finansów w interpretacji z 18 kwietnia 2016 r.

Odwrócony VAT także dla organów władzy publicznej

INTERPRETACJA

REKLAMA

Mechanizm odwrotnego obciążenia dotyczy także jednostki budżetowej Ministerstwa Obrony Narodowej zarejestrowanej jako czynny podatnik VAT. Nie ma znaczenia, czy kupuje ona towary dla celów statutowych, czy innych – wyjaśnił minister finansów w interpretacji zmieniającej.

Jednostka podległa MON przy realizacji swoich zadań statutowych kupowała wyroby stalowe (m.in. druty, pręty, kształtowniki itp.) wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Od takich zakupów co do zasady podatek powinien rozliczać nabywca. Warunkiem zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 jest, aby zarówno sprzedawca, jak i kupujący byli zarejestrowanymi czynnymi podatnikami, a transakcja nie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 122 ustawy o VAT. W przypadku jednostki wszystkie te warunki były spełnione. Sądziła jednak, że nie musi rozliczać podatku, skoro kupuje wyroby stalowe dla swoich celów statutowych. Zwracała uwagę, że zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT organy władzy publicznej nie są podatnikami, jeśli realizują zadania nałożone na nie przez przepisy prawa. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy działają na podstawie umów cywilnoprawnych. Tym samym skoro nabywcą wyrobów nie będzie podatnik, to nie będą spełnione wszystkie warunki, o których mowa w art. 17 ust. 7 ustawy o VAT, a więc nie musi rozliczać transakcji w systemie odwrotnego obciążenia. Potwierdził to także dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Przyznał, że jeśli towary kupowane były wyłącznie w celu realizacji zadań MON w zakresie zarządzania i utrzymania nieruchomości wojskowych, to nie ma mowy o statusie podatnika i rozliczaniu transakcji w systemie odwrotnego obciążenia.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Interpretację zmienił jednak minister finansów. Wyjaśnił, że jeśli organ władzy publicznej bądź obsługujący go urząd jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT i kupuje towary objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia, to musi rozliczać daninę niezależnie od tego, w jakim celu dokonuje zakupu. Minister finansów zwrócił jednostce uwagę, że sam obowiązek rozliczenia w procedurze odwrotnego obciążenia nie oznacza, że musi angażować środki finansowe. Sprzedawca wyrobów stalowych otrzyma zapłatę za dostarczone towary w wartości netto, zaś VAT od tej transakcji zostanie odprowadzony przez jednostkę do urzędu skarbowego, a nie do sprzedawcy jak w przypadku zasad ogólnych. ©?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Interpretacja ministra finansów z 18 kwietnia 2016 r., nr PT8.8101.83.2016/WCH

Mariusz Szulc

mariusz.szulc@infor.pl

Polecamy serwis: Podatki

Polecamy serwis:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA