reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Jak obciążać najemców kosztami wywozu śmieci

Jak obciążać najemców kosztami wywozu śmieci

Jednostka będąca czynnym podatnikiem VAT wynajmuje lokal użytkowy. Jak jednostka powinna obciążać najemcę kosztami wywozu śmieci? Czy należy wystawiać refakturę czy notę obciążeniową?

Koszty wywozu śmieci, którymi obciążany jest najemca, powiększają podstawę opodatkowania świadczonych przez jednostkę usług najmu i powinny być dokumentowane fakturami (najlepiej poprzez uwzględnienie tych kosztów w cenie usług najmu na fakturach za najem).

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Podstawą opodatkowania VAT jest, co do zasady, wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). Podstawa opodatkowania obejmuje także koszty dodatkowe, takie, jak: prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy. W świetle tych przepisów, podstawę opodatkowania usług najmu stanowi nie tylko czynsz najmu, ale również wszelkie inne kwoty, którymi wynajmujący obciąża nabywcę.

Tylko w drodze wyjątku dopuszcza się – i to pod pewnymi warunkami – możliwość odrębnego obciążania najemców kosztami zużywanych przez nich mediów, czyli tzw. refakturowania (zob. wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 16 kwietnia 2015 r., sygn. akt C-42/14). Możliwość ta nie dotyczy jednak wskazanych w treści pytania kosztów wywozu śmieci.

INTERPRETACJE

Gminy mają obowiązek zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, za co pobierają stosowne opłaty. Zobowiązanie do uiszczania opłat z tytułu wywozu śmieci ciąży na właścicielu nieruchomości i nie może być w drodze umowy przeniesione na najemcę ze skutkiem zwalniającym wynajmującego z obowiązku jej zapłaty. Opłata ta stanowi zatem nieodłączny element usługi najmu i powinna być traktowana jako jedna usługa z najmem. (...) W przypadku świadczenia usługi najmu wraz z opłatą za wywóz śmieci mamy do czynienia z jedną kompleksową usługą najmu. Wobec powyższego przedmiotem opodatkowania jest skategoryzowana usługa najmu, nie zaś zbiór wyodrębnionych w jej ramach towarów czy usług.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 22 września 2015 r., sygn. IPTPP3/4512-207/15-4/OS

Koszty, o których mowa, powiększają podstawę opodatkowania świadczonych przez jednostkę usług najmu, a więc – w pewnym uproszczeniu – są one opodatkowane VAT (według właściwej dla wynajmu stawki 23%). W związku z tym koszty te powinny być uwzględnione w cenie usług najmu na fakturach za najem.

TOMASZ KRYWAN

 prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWA PRAWNA

● art. 29a ust. 1 oraz ust. 6 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1649)

Polecamy serwis: Podatki

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 08.12.2016

Ekspert:

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia

Wywóz śmieci, VAT/ Fotolia
Wywóz śmieci, VAT/ Fotolia

Klasyfikacja Budżetowa 2021129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Lech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama