JPK w dużych jednostkach sektora finansów publicznych - nowy termin
REKLAMA
REKLAMA
Minister odroczy przesyłanie danych z JPK
ROZLICZENIA
Duże jednostki sektora finansów publicznych będą mogły do końca stycznia 2017 r. przesłać dane z ewidencji VAT za II półrocze br.
REKLAMA
Minister finansów chce przesunąć termin przekazania przez nie informacji w formacie JPK – w tej sprawie przygotował już projekt rozporządzenia. Zmiana terminu dotyczy m.in.: jednostek samorządu terytorialnego oraz ich związków, samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, podmiotów leczniczych, a także szkół i placówek niepublicznych.
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Na odroczenie terminu mogą też liczyć organy rentowe i administracji publicznej instytuty badawcze, publiczne media, parki narodowe.
Wiąże się to z nałożeniem od lipca br. na dużych przedsiębiorców obowiązku przesyłania danych w formacie JPK, w tym danych z ewidencji VAT co miesiąc, bez wezwania ze strony fiskusa, oraz pozostałych danych – na żądanie organów podatkowych.
Duże podmioty to takie, których obrót roczny wynosi powyżej 50 mln euro, suma aktywów ponad 43 mln euro lub zatrudnienie powyżej 250 pracowników.
Problem z dostosowaniem się do nowych wymogów zgłaszały podmioty wykonujące zadania publiczne, spełniające kryteria dużych jednostek. O ich problemach pisaliśmy w DGP nr 109/2016 („Samorządy zainwestują w systemy informatyczne”).
REKLAMA
Minister postanowił więc wydłużyć im termin na przesłanie danych za miesiące od lipca do grudnia 2016 r. do 31 stycznia 2017 r. W uzasadnieniu napisał, że nowe wymogi są instrumentem walki z wyłudzeniami VAT, a tymczasem w przypadku podmiotów wymienionych w rozporządzeniu ryzyko nadużyć nie powinno występować.
Początkowo podmioty publiczne miały wątpliwości, czy w ogóle dotyczą ich obowiązki związane z JPK, a jeśli tak, to od którego momentu. Rozwiał je minister finansów w interpretacji ogólnej z 20 czerwca 2016 r. (nr PK4.8012.55.2016). Po pierwsze wyjaśnił, że podmioty, które nie spełniają definicji przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, także muszą wdrożyć struktury jednolitego pliku kontrolnego. Po drugie, mają na to tyle samo czasu, co przedsiębiorcy. To oznaczało, że moment, od którego daną jednostkę publiczną dotyczą obowiązki związane z JPK, zależy od jej wielkości, tzn. czy jest ona podmiotem dużym, średnim, czy małym, zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej.
Nowe rozporządzenie dotyczy tylko dużych jednostek. Małe i średnie będą obowiązywać te same terminy, co pozostałych przedsiębiorców. A to oznacza konieczność cyklicznego przekazywania danych z ewidencji VAT od 1 stycznia 2017 r., a w przypadku jednostek spełniających kryteria dla mikroprzedsiębiorców – od 1 stycznia 2018 r.
Natomiast obowiązek przesyłania w ten sposób pozostałych danych, na żądanie urzędu, został odroczony do 1 lipca 2018 r. ⒸⓅ
Agnieszka Pokojska
agnieszka.pokojsk@infor.pl
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminu do przekazywania informacji, o której mowa w art. 82 par. 1b ordynacji podatkowej – w konsultacjach
Polecamy serwis: Podatki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.