| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Czy do sprzedaży przez gminę samochodu do przewozu dzieci można zastosować zwolnienie z VAT?

Czy do sprzedaży przez gminę samochodu do przewozu dzieci można zastosować zwolnienie z VAT?

W 2007 r. gmina kupiła samochód. Celem zakupu był przewóz do szkół dzieci oraz młodzieży. Gmina chce sprzedać samochód. Czy w opisanej sytuacji można zwolnić się z VAT?

INTERPRETACJE

Sprzedaż autobusu wykorzystywanego wyłącznie do wykonywania przez wnioskodawcę działalności publicznoprawnej pozostaje poza zakresem VAT. To znaczy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tak więc wnioskodawca nie wykazuje sprzedaży autobusu w deklaracji dla podatku od towarów i usług. Skoro wnioskodawca w niniejszej sytuacji nie działa w charakterze podatnika, to może sprzedaż tego autobusu udokumentować poprzez wystawienie rachunku lub innego dokumentu księgowego – np. noty księgowej.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10 września 2014 r., sygn. IBPP2/443-524/14/KO

Taka właśnie sytuacja ma zapewne miejsce w sytuacji opisanej w pytaniu. Z treści pytania nie wynika bowiem, aby samochód był również wykorzystywany do działalności innej niż działalność publicznoprawna gminy. Oznaczałoby to, że jego sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Nie należy jednak mylić tego ze zwolnieniem z VAT jego sprzedaży. Sprzedaż zwolniona z VAT jest to bowiem rodzaj sprzedaży podlegającej opodatkowaniu VAT.

JERZY TRAMSKI

prawnik, pracownik kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWA PRAWNA

● art. 15 ust. 6, art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »