| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja > Ewidencja księgowa odzyskanych materiałów przyjętych do magazynu

Ewidencja księgowa odzyskanych materiałów przyjętych do magazynu

PROBLEM: Jednostka budżetowa wprowadza na stan magazynowy materiały z rozbiórki (np. kostka z rozbiórki chodnika, gruz, znaki drogowe). Materiały przyjmowane na stan magazynowy nadają się do dalszego wykorzystania przez jednostkę. Czy materiały, o których mowa, mogą być wprowadzone na stan pozabilansowo (bez wartości)? Czy należy jednak dokonać komisyjnie ich wyceny i wprowadzić materiały z odzysku do ewidencji bilansowej zapisem 310/760? Jaki sposób postępowania będzie prawidłowy?

ODPOWIEDŹ: Odzyskane materiały jednostka musi wycenić i wprowadzić na stan magazynowy.

UZASADNIENIE: Podczas likwidacji środków trwałych bardzo często powstają tzw. odzyski w postaci części zamiennych, materiałów (np. gruz), które mogą być przydatne w dalszej działalności jednostki

Odzyskane materiały zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych w momencie przyjęcia ich do magazynu.

Polecamy: VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r. + VAT 2019. Komentarz. Aktualne zmiany w VAT

Do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie (art. 20 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości; dalej: uor), a zatem także przyjęcie materiałów z odzysku. Jednostka budżetowa ewidencjonuje je na koncie 310 "Materiały", które zgodnie z załącznikiem nr 3 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, służy do ewidencji zapasów materiałów, w tym także opakowań i odzysków. Nie ma zatem możliwości ujęcia ich na koncie pozabilansowym.

Ze względu na to, że odzyski wprowadza się na stan zapasów trzeba je wycenić, zgodne z art. 28 ust. 2 uor, który stanowi, że jeżeli nie jest możliwe ustalenie ceny nabycia składnika aktywów, a w szczególności przyjętego nieodpłatnie wycenia się go według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu.

Podstawy prawne

  • art. 20 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 351)

  • załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1911; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2471)

©℗

EWA OSTAPOWICZ

ekonomista, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego; absolwent studiów podyplomowych w kierunku zarządzania i rachunkowości jednostek sektora finansów publicznych; od wielu lat zajmuje się zagadnieniami związanymi z finansami i rachunkowością

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »