REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana stawek amortyzacyjnych określonych przez zarząd jednostki samorządu terytorialnego

Izabela Motowilczuk
magister administracji, były wieloletni inspektor kontroli gospodarki finansowej w regionalnej izbie obrachunkowej, autor licznych publikacji z zakresu finansów i rachunkowości jednostek sektora publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem samorządowych jednostek organizacyjnych

REKLAMA

W jednostce budżetowej do umarzania majątku trwałego stosuje się stawki określone przez burmistrza miasta. Teraz, pod koniec roku otrzymaliśmy nowe zarządzenie burmistrza zmieniające dotychczas stosowane stawki amortyzacyjne. Zarządzenie to wchodzi w życie od 1 stycznia 2013 r. Czy można na tej podstawie zmienić stawki amortyzacyjne środków trwałych, które były wcześniej umarzane za pomocą innych stawek, czy też powinny one być stosowane tylko do nowych środków trwałych? Jeśli należy zmienić stawki środkom wcześniej użytkowanym, to czy należy skorygować wstecz dokonane już odpisy umorzeniowe?

REKLAMA

REKLAMA

W opisanej sytuacji, skoro przewodniczący jednostki samorządu terytorialnego ustalił nową wysokość stawek amortyzacyjnych stosowanych do umarzania i amortyzacji środków trwałych użytkowanych przez jednostki organizacyjne gminy nieposiadające osobowości prawnej, dostosowując je do faktycznych okresów używania tych środków trwałych, to od 1 stycznia 2013 r. będą one miały zastosowanie zarówno do umarzania środków trwałych nabytych po tej dacie, jak i środków trwałych już użytkowanych przez jednostkę budżetową. Ponieważ art. 32 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor) stanowi, że zmiana okresów i stawek amortyzacyjnych wynikająca z przeprowadzanych okresowych weryfikacji powoduje korektę odpisów amortyzacyjnych dokonywanych w następnych latach obrotowych, nowe stawki będą miały zastosowanie do naliczania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych od 1 stycznia 2013 r. – korekta nie będzie obejmowała umorzenia naliczonego do końca 2012 r., ponieważ umorzenie to było naliczone prawidłowo, według stawek obowiązujących we wcześniejszym zarządzeniu przewodniczącego jednostki samorządu terytorialnego.

Środki trwałe w samorządowych jednostkach budżetowych umarza się lub amortyzuje zgodnie z zasadami przyjętymi przez kierownika jednostki na podstawie uor, przy czym, ustalając te zasady, kierownik jednostki może przyjąć stawki amortyzacyjne określone przez zarząd jednostki samorządu terytorialnego (§ 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej). Okres, stawkę i metodę amortyzacji dla środka trwałego przyjmuje się na dzień przyjęcia środka trwałego do użytkowania, przy czym o ile w trakcie użytkowania środka trwałego nie można zmienić metody jego amortyzacji, o tyle poprawność stosowanych stawek i okresów amortyzacji powinna być okresowo weryfikowana (art. 32 ust. 2 uor).

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze Rachunkowości Budżetowej!

REKLAMA

Rachunkowość Budżetowa dostępna także w wydaniu elektronicznym!

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Jest porozumienie w PG Silesia. Koniec 8-dniowego strajku górników

Jest porozumienie w PG Silesia. Tym samym zakończono 8-dniowy strajk górników. Pracodawca nie wyciągnie konsekwencji formalno-prawnych wobec protestujących. Co ustalono?

Wysoka kara za nadmierne przycinanie gałęzi [Wyrok NSA]

Czy przycięcie gałęzi może oznaczać konieczność wszczęcia postępowania i wymierzenia wielotysięcznej kary? Taka sytuacja miała miejsce w Łodzi i znalazła swój finał w wyroku NSA. To ważny punkt odniesienia dla każdej jednostki samorządu terytorialnego, która sprawuje funkcję organu ochrony przyrody.

Kontrole Prezesa UZP z rekordowym wzrostem w 2025 r. [Zamówienia publiczne]

Znacząco rośnie liczba wniosków o kontrolę prowadzoną przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Rekordowy wzrost dotyczy kontroli uprzednich i doraźnych w 2025 roku. Dlaczego zintensyfikowano kontrole Prezesa UZP? Co czeka zamówienia publiczne w 2026 r.?

Darowizna, od której nie płaci się ani podatku od darowizny, ani dochodowego, ani PCC, ani VAT. Jakie warunki musi spełniać?

Jakie konsekwencje podatkowe może wywołać darowizna? Każdorazowo jest to uzależnione od tego, z jakimi podmiotami mamy do czynienia. W grę mogą wchodzić co najmniej aspekty opodatkowania podatkiem od darowizn, dochodowym i VAT.

REKLAMA

Programy ochrony ludności. Samorządy będą miały więcej czasu na wykorzystanie środków

Środki przekazane samorządom w tym roku na realizację wybranych zadań z zakresu ochrony ludności będą mogły zostać wydatkowane do 31 marca 2026 r. Takie rozwiązanie zakłada nowe rozporządzenie Rady Ministrów.

Jak klasyfikować dochody z tytułu przekazania elektrośmieci? RIO wyjaśnia

Czy gmina może przekazać za odpłatnością elektrośmieci dla podmiotu prowadzącego działalność w zakresie zbierania i przetwarzania ZSEE? Jak zakwalifikować w ewidencji księgowej uzyskany dochód?

Klasyfikacja udziału kierownika jednostki w konferencji. Paragraf § 441 czy § 470?

W celu poprawnego zakwalifikowania wydatków związanych z wyjazdem kierownika jednostki na konferencję niezbędne jest ustalenie, czy konferencja ma charakter szkoleniowy.

KSeF a jednostki budżetowe niebędące podatnikami VAT

Czy obowiązek implementacji procesów niezbędnych do stosowania faktur ustrukturyzowanych dotyczy tylko tych podmiotów, które samodzielnie są czynnymi podatnikami VAT?

REKLAMA

W którym województwie pracownicy zarobili najwięcej? GUS opublikował dane. Czy jest zaskoczenie?

GUS opublikował raport o przeciętnych miesięcznych wynagrodzeniach pracowników administracji samorządu terytorialnego. Gdzie zarabiało się najlepiej? Oczywiście wiele zależy od lokalizacji, ale na podium nie ma zaskoczenia.

Został już tylko miesiąc na złożenie tego sprawozdania. Sprawdź, czy jesteś gotowy, by wywiązać się z obowiązku do 10 stycznia 2026 r.

Przełom roku to czas, w którym powszechną uwagę przyciągają rozliczenia podatkowe. Jednak nie jest to jedyny obowiązek, z którego trzeba się wywiązać w tym okresie. Jakich jeszcze formalności trzeba dopełnić?

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA