REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w rachunkowości oraz planach kont już od 1 stycznia 2018 r.

Zmiany w rachunkowości oraz planach kont już od 1 stycznia 2018 r./ fot. shutterstock
Zmiany w rachunkowości oraz planach kont już od 1 stycznia 2018 r./ fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Zakres zmian: Minister Rozwoju i Finansów wydał 13 września 2017 r. nowe rozporządzenie w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2017 r. poz. 1911).

REKLAMA

W stosunku do poprzednio obowiązujących uregulowań wprowadzono wiele zmian dostosowawczych do zmienionych przepisów ustaw i rozporządzeń oraz o charakterze technicznym i porządkującym. Zmiany objęły zarówno treść samego rozporządzenia, jak i poszczególnych załączników zawierających plany kont oraz wzory poszczególnych części sprawozdania finansowego.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Tabela. Zakres wprowadzonych zmian

Rodzaj zmian

Ogólny zakres wprowadzonych zmian

Zmiany w treści rozporządzenia

 1. Wprowadzenie definicji jednostki nadrzędnej - jako jednostki obsługującej organ będący dysponentem części budżetowej, który nadzoruje jednostkę budżetową lub któremu podlega ta jednostka.
 2. Zmiana zasad ujmowania przez państwowe jednostki budżetowe dochodów i wydatków budżetu państwa i budżetu środków europejskich w kwotach faktycznie (kasowo) zrealizowanych na rachunkach bankowych dochodów lub wydatków budżetowych w danym roku budżetowym (operacje zrealizowane w okresie przejściowym będą uwzględniane w sprawozdaniach budżetowych, natomiast w sprawozdaniu finansowym - będą wykazywane jedynie w informacjach dodatkowych).
 3. Usunięcie przepisu szczególnego pozwalającego na powierzenie prowadzenia rachunkowości placówki zagranicznej innej placówce.
 4. Wprowadzenie obowiązku sporządzania bilansu z wykonania budżetu państwa.
 5. Ustalenie, że obowiązki w zakresie sporządzania, podpisywania i przekazywania sprawozdań finansowych jednostek obsługiwanych w ramach samorządowych CUW należą do kierownika i głównego księgowego jednostki obsługującej.
 6. Wprowadzenie formy elektronicznej jako głównej formy sporządzania i przekazywania sprawozdań finansowych.
 7. Wprowadzenie obowiązku publikowania sprawozdań finansowych przez jednostki je sporządzające na ich stronach BIP, do 10 maja roku kolejnego za rok poprzedni.

Zmiany w załącznikach do rozporządzenia

 1. Zmiana opisu zasad funkcjonowania niektórych kont w planie kont budżetu JST, planie kont jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych i planie kont placówek.
 2. Wprowadzenie zmian do formularzy bilansu jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, bilansu placówek oraz bilansu z wykonania budżetu JST, skonsolidowanego bilansu JST, rachunku zysków i strat oraz zestawienia zamian w funduszu jednostki budżetowej lub samorządowego zakładu budżetowego.
 3. Wprowadzenie nowego wzoru bilansu z wykonania budżetu państwa.
 4. Wprowadzenie nowego formularza informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co zmiany przepisów oznaczają dla jednostek: Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. i po raz pierwszy ma zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzanych za 2018 r. Sprawozdania finansowe za rok 2017 sporządza się na dotychczasowych zasadach. Zmiany wprowadzone do rozporządzenia oraz zmiany zasad funkcjonowania kont określonych w załącznikach do tego rozporządzenia powinny być uwzględnione w politykach rachunkowości jednostek, wprowadzonych z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2018 r. (niezależnie od faktycznej daty wydania przez kierownika jednostki zarządzenia w powyższej sprawie).

Oprac. Izabela Motowilczuk

były wieloletni inspektor kontroli

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Rachunkowości Budżetowej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA