reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Wyrównanie pensji do wysokości minimalnego wynagrodzenia

Wyrównanie pensji do wysokości minimalnego wynagrodzenia

Minimalne wynagrodzenia od 1 stycznia 2017 r. wynosi 2000 zł. Pracodawca ma obowiązek podnieść każdemu pracownikowi wynagrodzenie do tej właśnie kwoty. Jak to zrobić?

Pracownicy od nowego roku nie uzyskają minimalnego wynagrodzenia 2000 zł. Czy można podnieść im wynagrodzenie zasadnicze (porozumieniem zmieniającym), czy należy przyznać dodatek wyrównawczy?

Każdy pracownik bez względu na zajmowane stanowisko i podstawę zatrudnienia musi otrzymać wynagrodzenie w co najmniej gwarantowanej minimalnej wysokości.

Polecamy: Wynagradzanie pracowników samorządowych. Przykłady wyliczania i wzory dokumentów

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia ustanowionego na dany rok kalendarzowy (art. 6 ust. 1 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę; dalej: ustawa o minimalnym wynagrodzeniu). Od 1 stycznia 2017 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2000 zł (§ 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 9 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r.). Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące mu składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, z wyłączeniem: nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.

Zobacz również: ZUS

Jeżeli pracownik nie ma prawa do dodatków do wynagrodzenia, dzięki którym osiągnąłby wynagrodzenie w wysokości co najmniej 2000 zł, to konieczne będzie wypłacenie temu pracownikowi wyrównania do poziomu minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2017 r. Powinno to nastąpić w formie podwyższenia stawki wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek wyrównawczy, zgodnie z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, wypłacany jest, jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia (art. 7 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu). Oznacza to, że dodatek wyrównawczy w ustawowym założeniu nie powinien mieć charakteru stałego składnika wynagrodzenia.

DARIUSZ DWOJEWSKI

prawnik, wykładowca, doktorant na WPiA Uniwersytetu Śląskiego, specjalista w zakresie prawa pracy, pragmatyk pracowniczych i związków zawodowych, współpracownik firm szkoleniowych i autor wielu publikacji

PODSTAWY PRAWNE

● art. 6 ust. 1, art. 7 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 2008; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1265)

● § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 9 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1456)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama