reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Nieprawidłowości > Zaniechanie prowadzenia szczegółowej ewidencji zobowiązań

Zaniechanie prowadzenia szczegółowej ewidencji zobowiązań

Nieprawidłowość: W ewidencji księgowej jednostki budżetowej nie prowadzono ewidencji zobowiązań według podziałek klasyfikacji budżetowej. W związku z tym dane na temat wysokości zobowiązań były wykazywane w sprawozdaniu Rb-28S na podstawie zestawień, sporządzanych na koniec każdego kwartału przez referenta księgowego. Główny księgowy twierdził, że skoro w załączniku nr 3 do rozporządzenia w sprawie rachunkowości oraz planów kont w opisie zasad funkcjonowania kont zespołu 2 zawarte jest stwierdzenie „ewidencja szczegółowa do konta 201 może być prowadzona według podziałek klasyfikacji budżetowej”, to nie ma takiego obowiązku i jednostka może (ale nie musi) prowadzić tak szczegółową ewidencję.

Polecamy produkt: Klasyfikacja budżetowa 2019

Prawidłowy sposób postępowania: Ewidencja szczegółowa rozrachunków na kontach zespołu 2 w jednostkach budżetowych musi być prowadzona według podziałek klasyfikacji budżetowej. Zapis rozporządzenia, na który powołuje się główny księgowy, jest ogólny i dotyczy zarówno jednostek budżetowych, jak i samorządowych zakładów budżetowych. Jednostki budżetowe są zobowiązane do wykazywania wielkości zobowiązań z poszczególnych tytułów w sprawozdaniu Rb-28S, które wymaga ich ujęcia według podziałek klasyfikacji budżetowej (§ 8 ust. 1 załącznika nr 36 do rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej). Sprawozdania budżetowe muszą być sporządzane na podstawie ewidencji księgowej (§ 9 ust. 2 ww. rozporządzenia). W związku z tym jednostki budżetowe przy tworzeniu swoich zakładowych planów kont muszą uwzględnić te przepisy poprzez wprowadzenie obowiązku prowadzenia ewidencji pomocniczej do kont zespołu 2 w szczegółowości według podziałek klasyfikacji budżetowej. Wynika to wprost z § 20 ust. 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia w sprawie rachunkowości oraz planów kont, który stanowi, że zakładowy plan kont powinien zapewniać możliwość sporządzenia sprawozdań budżetowych.

Zobacz: Sprawozdawczość budżetowa

W odróżnieniu od jednostek budżetowych w samorządowych zakładach budżetowych nie ma obowiązku prowadzenia szczegółowej ewidencji zobowiązań według podziałek klasyfikacji budżetowej. Wynika to z tego, że w sporządzanym przez zakłady sprawozdaniu budżetowym Rb-30S z wykonania planów finansowych samorządowych zakładów budżetowych wykazuje się wyłącznie ogólne kwoty należności i zobowiązań, bez podziału na ich tytuły.

Uwaga! Od 1 stycznia 2019 r. plany finansowe mogą być także sporządzane w szczegółowości: dział, rozdział, grupa paragrafów klasyfikacji budżetowej - 1400, 1100, 1200, 1300, 1401, 1402, 1403, 1101, 1102, 1103, 1201, 1202, 1203, 1301, 1302, 1303, 1800, 1810, 1600, 1601, 1602, 1610, 1611, 1612, 1620, 1630. W zakresie szczegółowości prezentacji planowanych wydatków jednostek zmieniono formularz sprawozdania Rb-28S. Została dodana nowa kolumna "grupa paragrafów".

Wprowadzone zostały również zmiany w załączniku nr 36 stanowiącym instrukcję sporządzania sprawozdań w zakresie budżetów JST.

Zmiana ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań Rb-28S za styczeń 2019 r.

Oprac. Izabela Motowilczuk

były wieloletni inspektor kontroli

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama