REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF: Jak wykazać w Rb-27S wpłaty na przełomie dwóch miesięcy albo lat?

MF: Jak wykazać w Rb-27S wpłaty na przełomie dwóch miesięcy albo lat?
MF: Jak wykazać w Rb-27S wpłaty na przełomie dwóch miesięcy albo lat?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Oprócz dochodów wykonanych na podstawie ewidencji analitycznej do rachunku bieżącego należy też doliczyć „środki w drodze” – tłumaczy MF odpowiadając na wątpliwości dotyczące wykazywania w sprawozdaniach dochodów zaksięgowanych na przełomie miesięcy lub roku.

Jak wykazać w Rb-27S wpłaty na przełomie dwóch miesięcy albo lat?

Ministerstwo Finansów, w odpowiedzi na prośbę RIO w Opolu, przygotowało stanowisko w sprawie wykazywania w sprawozdaniu Rb-27S wpłat podatków i niepodatkowych należności dokonanych na przełomie dwóch miesięcy (np. styczeń/luty) oraz na przełomie roku (np. 2022/2023). Poniżej publikujemy stanowisko ministerstwa.

REKLAMA

Podstawa prawna dla odpowiedzi na pytanie jak wykazać w Rb-27S wpłaty na przełomie dwóch miesięcy albo lat?

Przepisy § 3 ust. 1 pkt 4 oraz § 3 ust. 3 Instrukcji sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego, stanowiącej załącznik nr 37 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. poz. 144) – zacytowane w Pani wystąpieniu - precyzyjnie określają zakres informacji (danych), które winny być wykazywane w kolumnie 7 sprawozdania Rb-27S „Dochody wykonane (wpływy minus zwroty)”.

Ewidencja analityczna i subkonto a wykazanie w Rb-27S wpłaty na przełomie dwóch miesięcy albo lat

REKLAMA

W obu przypadkach, oprócz dochodów wykonanych na podstawie ewidencji analitycznej do rachunku bieżącego – subkonto dochodów należy doliczyć środki w drodze, które nie wpłynęły na rachunek bieżący z enumeratywnie wymienionych form płatności.

Powyższa zasada odnosi się do każdego okresu sprawozdawczego, tj. zarówno sprawozdań Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego sporządzanych za poszczególne miesiące roku, jak również do sporządzania rocznego sprawozdania Rb-27S.

Jednocześnie należy zauważyć, że podobna zasada sporządzania sprawozdań Rb-27S w zakresie kolumny „Dochody wykonane” była zawarta również we wcześniejszych rozporządzeniach, regulujących kwestie sprawozdawczości budżetowej i dotyczyła nie ujętych w ewidencji analitycznej do rachunku bieżącego – subkonto dochodów – wpłat do kasy jednostki i wpływów zapłaconych kartą płatniczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie możliwości musi zapewnić zakładowy plan kont?

Ponadto, z przepisu § 20 ust. 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2020 r. poz. 342) wynika, że zakładowy plan kont powinien zapewniać możliwość sporządzenia sprawozdań finansowych, sprawozdań budżetowych lub innych sprawozdań określonych w odrębnych przepisach.

Jakie możliwości musi zapewnić polityka rachunkowości?

Stosowane przez jednostkę rozwiązania ewidencyjne – zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217, z późn. zm.) – powinny wynikać z przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, którą ustala w formie pisemnej i aktualizuje kierownik jednostki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • aa
  2022-06-10 12:56:33
  Nik nie pisze jak technicznie zaksięgować środki w drodze na koncie danego podatnika, które potem księguje się na rachunek bieżący ( 2 wpływy)
  0
 • GZ
  2022-06-10 13:02:50
  Jak prawidłowo powinno wyglądać księgowanie na koncie podatnika 221 gdy data operacji to 31.01.2022 r a data wpływu na rachunek urzędu 01.02.2022 r. - zgodnie z zasadą że winno się wykazać operację w sprawozdaniu RB27S za styczeń-proszę o podpowiedź w zakresie schematu księgowania analityka konta pomocniczego.
  0
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

REKLAMA

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

REKLAMA

Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

REKLAMA