Wyłączenia konsolidacyjne w bilansie
REKLAMA
REKLAMA
Wyłączenia konsolidacyjne
Eliminacji podlegają:
REKLAMA
1) wzajemne rozrachunki;
2) przychody i koszty wzajemnych operacji gospodarczych;
3) zyski lub straty zawarte w aktywach.
4) dywidendy;
5) wartość nabycia udziałów jednostek zależnych przez jednostkę dominującą (zgodnie z ustawą o finansach publicznych jednostki samorządu terytorialnego mogą posiadać, obejmować i nabywać udziały i akcje w spółkach);
6) przepływy pieniężne międzygrupowe;
Wyłączeniu podlegają w całości wzajemne należności i zobowiązania oraz inne rozrachunki o podobnym charakterze jednostek objętych konsolidacją (art. 60 ust. 6 pkt 1 ustawy o rachunkowości).
Wyłączeniu podlegają zarówno rozrachunki z tytułu dostaw i usług, jak też i z innych tytułów jak np. należności wekslowe, zaliczki, pożyczki.
Zgodnie z ustawą o finansach publicznych jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągać kredyty, pożyczki na:
- pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetowego jednostki samorządu terytorialnego,
- finansowanie planowanego deficytu budżetowego jednostki samorządu terytorialnego,
- spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych pożyczek, kredytów,
- wyprzedzające finansowanie działań finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej).
Polecamy serwis: Sprawozdawczość
Wzajemne rozrachunki wymagające wyłączenia powinny być wcześniej uzgodnione między jednostkami objętymi procedurą konsolidacyjną.
W przypadku, gdy na dzień bilansowy w rozliczeniach między jednostkami grupy występują środki pieniężne lub dostawy w drodze, wykazujemy je jako otrzymane.
Przy dokonywaniu wyłączeń, o których mowa w art. 60 ustawy o rachunkowości, z tytułu transakcji dokonywanych pomiędzy jednostkami powiązanymi stosuje się następujące zasady:
1) środki pieniężne w drodze i dostawy w drodze, dotyczące jednostek objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, wykazuje się jako otrzymane przez jednostki będące ich odbiorcą,
REKLAMA
2) wzajemne należności i zobowiązania wymagające wyłączenia obejmują wszelkie uprzednio uzgodnione rozrachunki między jednostkami objętymi skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, zarówno dotyczące dostaw i usług, jak i z innych tytułów, w tym także spowodowanych niewniesieniem wkładów, zaliczkami i pożyczkami,
3) obroty z operacji dokonanych między jednostkami objętymi skonsolidowanym bilansem z zastosowaniem metody konsolidacji pełnej wyłącza się, z zastrzeżeniem pkt 4, bez względu na to, czy zawarte są w nich zyski czy straty,
4) zawarte w skonsolidowanych aktywach zyski lub straty niezrealizowane przez grupę kapitałową, powstałe na skutek dokonania między jednostkami objętymi skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym sprzedaży składników majątkowych po innych cenach niż ich wartość księgowa netto, wykazana w księgach rachunkowych jednostki sprzedającej, wyłącza się ze skonsolidowanego bilansu, w przypadku gdy przedmiotem sprzedaży jest środek trwały lub tytuł wartości niematerialnych i prawnych.
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym dodatkowo koryguje się ich amortyzację w taki sposób, aby była ona obliczona od zaktualizowanej pierwotnej ceny nabycia (kosztu wytworzenia). Jeżeli przedmiotem wyłączenia jest strata, można ją uwzględnić jedynie wtedy, gdy wyłączenie nie spowoduje wykazania aktywów trwałych powyżej ich wartości godziwej, zaś aktywów obrotowych - powyżej ich wartości rynkowej,.
Metoda konsolidacji proporcjonalnej polega na sumowaniu poszczególnych pozycji bilansu wspólnika jednostki współzależnej w pełnej wartości z częścią wartości poszczególnych pozycji bilansu jednostek współzależnych, proporcjonalnie do posiadanych przez jednostki grupy objęte konsolidacją udziałów, a następnie dokonanie wyłączeń i korekt.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 885 z późn. zm.);
Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. 2013, poz. 330 z późn. zm.).
Zobacz również: Szczególne zasady rachunkowości w zakresie sporządzania sprawozdań finansowych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.