REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdania finansowe - jednostkowe, łączne, skonsolidowane

Agnieszka Jeżewska
Sprawozdawczość finansowa.
Sprawozdawczość finansowa.

REKLAMA

REKLAMA

Sprawozdania finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych. Jeżeli jednostka sporządza sprawozdanie finansowe w oparciu jedynie o własne księgi rachunkowe, to jest to sprawozdanie jednostkowe.

REKLAMA

Sporządzanie sprawozdań finansowych - zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości jest elementem rachunkowości. Jednostki sektora finansów publicznych prowadzą rachunkowość zgodnie z w/w ustawą z uwzględnieniem zasad nadanych ustawą z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Szczególne zasady rachunkowości w sektorze finansów publicznych dotyczące m.in. sporządzania sprawozdań finansowych oraz odbiorców tych sprawozdań zostały ujęte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Przepisami rozporządzenia określono dzień bilansowy, elementy składowe sprawozdania finansowego, terminy przekazania, odbiorców sprawozdań, a także ich rodzaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawozdania finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych (dotyczy jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych) poprzez:

 • bilans;
 • rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym;
 • zestawienie zmian w funduszu.

Zobacz również: Łączne sprawozdanie finansowe JST a sprawozdania jednostek administracji zespolonej

Sprawozdanie finansowe winno być sporządzane w języku polskim i w walucie polskiej, a dane w nim wyrażone w złotych i groszach.

Jeśli jednostka sporządza sprawozdanie finansowe w oparciu jedynie o własne księgi rachunkowe, to jest to sprawozdanie jednostkowe.

Szczególny obowiązek sprawozdawczy obejmuje jednostki budżetowe obsługujące dysponenta części budżetowej i dysponentów środków budżetu państwa drugiego stopnia i wyraża się sporządzaniem łącznego sprawozdania finansowego jako sumy sprawozdań finansowych jednostek i placówek podległych dysponentowi części budżetowej czy dysponentom budżetu państw drugiego stopnia, a także własnego sprawozdania finansowego.

W procedurze sporządzenia sprawozdania łącznego obligatoryjnym jest wyłączenie rozliczeń dokonywanych między tymi jednostkami.

Łączne sprawozdanie finansowe sporządzane przez jednostki obsługujące dysponenta części budżetowej oraz  dysponenta środków budżetu państwa drugiego stopnia składa się z :

 • łącznego bilansu jako sumy bilansów jednostkowych jednostek podległych oraz placówek;
 • łącznego rachunku zysków i strat jako sumy rachunku zysków i strat jednostkowych jednostek podległych oraz placówek;
 • łącznego zestawienia zmian w funduszu jako sumy zestawienia zmian w funduszu jednostkowych jednostek podległych oraz placówek.

Do sporządzania sprawozdania łącznego zobowiązane są też jednostki samorządu terytorialnego. Sprawozdanie finansowe jednostki samorządu terytorialnego obejmuje sobą:

 • bilans z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego;
 • łączny bilans z danych wynikających z bilansów samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.

Wzór formularza stanowi załącznik Nr  5 .

 • łączny rachunek zysków i strat z danych wynikających z rachunku zysków i strat samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych

Wzór formularza stanowi załącznik Nr  7 .

 • łączne zestawienie zmian w funduszu z danych wynikających z zestawienie zmian w funduszu  samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.

Wzór formularza stanowi załącznik Nr  8.

Tutaj również obowiązuje zasada wyłączeń wzajemnych rozliczeń miedzy jednostkami.

Do sporządzania skonsolidowanego bilansu jest zobowiązany zarząd jednostki samorządu terytorialnego. Wzór formularza stanowi załącznik Nr 10 .

Jeśli wynika to z potrzeb lub specyfiki jednostki, informacje prezentowane sprawozdaniem finansowym mogą być  wykazywane w większej szczegółowości niż określają to wzory formularzy.

Przepisy rozporządzenia precyzują terminy złożenia sprawozdania finansowego i ich odbiorców, przy czym personalizują obowiązek sprawozdawczy I tak:

 • kierownicy jednostek placówek  składają  sprawozdanie finansowe dysponentom środków budżetu państwa wyższego stopnia lub zarządowi jednostki samorządu terytorialnego w terminie do 31 marca  roku następnego
 • dysponenci środków budżetu drugiego stopnia składają łączne sprawozdanie finansowe dysponentom części budżetowej w terminie do 15 kwietnia roku następnego
 • dysponenci części budżetowej składają łączne sprawozdanie finansowe Ministrowi Finansów w terminie do 30 kwietnia roku następnego
 • Zarząd jednostki samorządu terytorialnego przekazuje sprawozdanie finansowe właściwej Regionalnej Izbie Obrachunkowej w terminie do 30 kwietnia roku następnego
 • Zarząd jednostki samorządu terytorialnego przekazuje sprawozdanie finansowe w formie skonsolidowanego bilansu właściwej Regionalnej Izbie Obrachunkowej w terminie do 30 czerwca roku następnego
 • Regionalna Izba Obrachunkowa składa Ministrowi Finansów skonsolidowany bilans jednostek samorządu terytorialnego do 14 lipca roku następnego
 • O sposobie, terminie przekazania sprawozdania finansowego placówki decydują dysponenci części budżetowej.

Zobacz również: Wyłączenia konsolidacyjne w bilansie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA