REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdania finansowe - jednostkowe, łączne, skonsolidowane

Agnieszka Jeżewska
Sprawozdawczość finansowa.
Sprawozdawczość finansowa.

REKLAMA

REKLAMA

Sprawozdania finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych. Jeżeli jednostka sporządza sprawozdanie finansowe w oparciu jedynie o własne księgi rachunkowe, to jest to sprawozdanie jednostkowe.

REKLAMA

Sporządzanie sprawozdań finansowych - zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości jest elementem rachunkowości. Jednostki sektora finansów publicznych prowadzą rachunkowość zgodnie z w/w ustawą z uwzględnieniem zasad nadanych ustawą z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Szczególne zasady rachunkowości w sektorze finansów publicznych dotyczące m.in. sporządzania sprawozdań finansowych oraz odbiorców tych sprawozdań zostały ujęte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Przepisami rozporządzenia określono dzień bilansowy, elementy składowe sprawozdania finansowego, terminy przekazania, odbiorców sprawozdań, a także ich rodzaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawozdania finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych (dotyczy jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych) poprzez:

 • bilans;
 • rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym;
 • zestawienie zmian w funduszu.

Zobacz również: Łączne sprawozdanie finansowe JST a sprawozdania jednostek administracji zespolonej

Sprawozdanie finansowe winno być sporządzane w języku polskim i w walucie polskiej, a dane w nim wyrażone w złotych i groszach.

Jeśli jednostka sporządza sprawozdanie finansowe w oparciu jedynie o własne księgi rachunkowe, to jest to sprawozdanie jednostkowe.

Szczególny obowiązek sprawozdawczy obejmuje jednostki budżetowe obsługujące dysponenta części budżetowej i dysponentów środków budżetu państwa drugiego stopnia i wyraża się sporządzaniem łącznego sprawozdania finansowego jako sumy sprawozdań finansowych jednostek i placówek podległych dysponentowi części budżetowej czy dysponentom budżetu państw drugiego stopnia, a także własnego sprawozdania finansowego.

W procedurze sporządzenia sprawozdania łącznego obligatoryjnym jest wyłączenie rozliczeń dokonywanych między tymi jednostkami.

Łączne sprawozdanie finansowe sporządzane przez jednostki obsługujące dysponenta części budżetowej oraz  dysponenta środków budżetu państwa drugiego stopnia składa się z :

 • łącznego bilansu jako sumy bilansów jednostkowych jednostek podległych oraz placówek;
 • łącznego rachunku zysków i strat jako sumy rachunku zysków i strat jednostkowych jednostek podległych oraz placówek;
 • łącznego zestawienia zmian w funduszu jako sumy zestawienia zmian w funduszu jednostkowych jednostek podległych oraz placówek.

Do sporządzania sprawozdania łącznego zobowiązane są też jednostki samorządu terytorialnego. Sprawozdanie finansowe jednostki samorządu terytorialnego obejmuje sobą:

 • bilans z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego;
 • łączny bilans z danych wynikających z bilansów samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.

Wzór formularza stanowi załącznik Nr  5 .

 • łączny rachunek zysków i strat z danych wynikających z rachunku zysków i strat samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych

Wzór formularza stanowi załącznik Nr  7 .

 • łączne zestawienie zmian w funduszu z danych wynikających z zestawienie zmian w funduszu  samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.

Wzór formularza stanowi załącznik Nr  8.

Tutaj również obowiązuje zasada wyłączeń wzajemnych rozliczeń miedzy jednostkami.

Do sporządzania skonsolidowanego bilansu jest zobowiązany zarząd jednostki samorządu terytorialnego. Wzór formularza stanowi załącznik Nr 10 .

Jeśli wynika to z potrzeb lub specyfiki jednostki, informacje prezentowane sprawozdaniem finansowym mogą być  wykazywane w większej szczegółowości niż określają to wzory formularzy.

Przepisy rozporządzenia precyzują terminy złożenia sprawozdania finansowego i ich odbiorców, przy czym personalizują obowiązek sprawozdawczy I tak:

 • kierownicy jednostek placówek  składają  sprawozdanie finansowe dysponentom środków budżetu państwa wyższego stopnia lub zarządowi jednostki samorządu terytorialnego w terminie do 31 marca  roku następnego
 • dysponenci środków budżetu drugiego stopnia składają łączne sprawozdanie finansowe dysponentom części budżetowej w terminie do 15 kwietnia roku następnego
 • dysponenci części budżetowej składają łączne sprawozdanie finansowe Ministrowi Finansów w terminie do 30 kwietnia roku następnego
 • Zarząd jednostki samorządu terytorialnego przekazuje sprawozdanie finansowe właściwej Regionalnej Izbie Obrachunkowej w terminie do 30 kwietnia roku następnego
 • Zarząd jednostki samorządu terytorialnego przekazuje sprawozdanie finansowe w formie skonsolidowanego bilansu właściwej Regionalnej Izbie Obrachunkowej w terminie do 30 czerwca roku następnego
 • Regionalna Izba Obrachunkowa składa Ministrowi Finansów skonsolidowany bilans jednostek samorządu terytorialnego do 14 lipca roku następnego
 • O sposobie, terminie przekazania sprawozdania finansowego placówki decydują dysponenci części budżetowej.

Zobacz również: Wyłączenia konsolidacyjne w bilansie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rusza program "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Samorządy mogą składać wnioski do 30 sierpnia

W czwartek, 25 lipca odbyła się konferencja z udziałem wiceministry rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandry Gajewskiej. Tematem konferencji był nowy program dla gmin bez opieki żłobkowej w ramach Aktywnego Malucha – "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Wnioski można składać do 30 sierpnia.

ZUS przestawił się na mLegitymacje. Jak z nich korzystać?

Elektroniczna mLegitymacja to duże ułatwienie dla emerytów i rencistów. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż prawie 800 tysięcy seniorów porzuciło plastik.

Świadczenie „Aktywny rodzic” i inne nowości w klasyfikacji budżetowej

23 lipca 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Co się zmieni i od kiedy?

82 mln zł środków na dofinansowania do remontów dróg samorządowych na 2025 r. w województwie śląskim

W środę, 24 lipca wojewoda śląski Marek Wójcik poinformował, o tym, że rusza nabór na dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przyszły rok. W województwie lubelskim nabór ruszy w piątek, 26 lipca. Środki z dofinansowania mogą zostać przeznaczone na remonty dróg powiatowych i gminnych, a także na inne inwestycje, które zwiększą bezpieczeństwo ruchu.

REKLAMA

5 000 zł na jedno koło gospodyń wiejskich i prawo do dofinansowania dla wszystkich kół gospodyń wiejskich z gmin, w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. W Dzienniku Ustaw ukazała się już nowelizacja

W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia dotycząca prawa do dofinansowania dla kół gospodyń wiejskich z gmin,  w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. Dofinansowanie będzie przysługiwało nie tylko kołom wpisanym do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

REKLAMA

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA