reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Wynagrodzenie osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe 2018 r.

Wynagrodzenie osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe 2018 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. W obecnym stanie prawnym uposażenie parlamentarzysty jest równe wynagrodzeniu podsekretarza stanu, które ustala się na podstawie przepisów regulujących wynagrodzenie osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Wynagrodzenie podsekretarza stanu jest iloczynem kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej i mnożnika 4,4 (wynagrodzenia zasadniczego) i 1,2 (dodatku funkcyjnego). W ustawie budżetowej na rok 2018 z dnia 11 stycznia 2018 r. (Dz. U. poz. 291) kwota bazowa dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe została ustalona w wysokości 1 789,42 zł. Uposażenie parlamentarzysty wynosi obecnie 9 892,30 zł brutto. Ponadto posłom i senatorom wypłacana jest dieta (2 473 zł miesięcznie) oraz ryczałt na prowadzenie biura poselskiego (12 150 zł miesięcznie).

Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. obniża wysokość uposażenia poselskiego i senatorskiego, z kwoty odpowiadającej wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu (z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat), do kwoty stanowiącej 80% tak określonego wynagrodzenia.

Pozostałe zmiany, dokonane w art. 42 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, mają charakter techniczno-legislacyjny. Uchylenie w art. 42  ustępu 3, który umożliwiał parlamentarzyście wybór diety radnego albo diety posła/senatora –  jest uzasadnione wobec obecnego zakazu łączenia mandatu w organie stanowiącym jednostki samorządu terytorialnego z mandatem parlamentarnym.

Zobacz: Wynagrodzenia

W uzasadnieniu projektu omawianej ustawy stwierdzono, że propozycje w nim zawarte związane są ze społecznymi oczekiwaniami dotyczącymi wynagrodzeń posłów i senatorów.

Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.

http://www.prezydent.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PIRXON

PIRXON SA (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) od 2004 roku optymalizuje procesy, dostarczając zaawansowane rozwiązania informatyczne polskim i zagranicznym firmom.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama