Zmiany w Prawie zamówień publicznych 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Uchwalona ustawa zmienia ustawę z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych oraz ustawę z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw.
REKLAMA
Nowelizacja ma na celu doprecyzowanie przepisów regulujących kwestie związane z elektronizacją zamówień publicznych. Głównym celem zmian jest również przesunięcie w czasie obowiązku elektronizacji zamówień w odniesieniu do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzonych przez innych zamawiających niż centralny zamawiający, których wartość zamówienia jest poniżej progów unijnych. Uchwalone zmiany przewidują przesunięcie, z dnia 18 października 2018 r. na dzień 1 stycznia 2020 r., obowiązku wprowadzenia w tych postępowaniach, komunikacji zamawiającego z wykonawcami wyłącznie przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, tj. do czasu pełnego wdrożenia modelu docelowego zakładającego istnienie centralnej Platformy e-Zamówień, z którą zintegrowane będą Portale e-Usług.
Zobacz: Zamówienia publiczne
Uchwalone rozwiązania mają na celu zwiększenie szans na lepsze przygotowanie się wykonawców, w szczególności z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorców, do elektronizacji zamówień, w tym dysponowania przez nich kwalifikowanym podpisem elektronicznym oraz wdrożenia elektronicznych narzędzi do obsługi postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 17 października 2018 r., z wyjątkiem art. 1, który wchodzi w życie z dniem 18 października 2018 r.
Źródło: http://www.prezydent.pl
REKLAMA
REKLAMA