reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Podzielona płatność - rozliczenie nadpłaty przekazanej do gminy

Podzielona płatność - rozliczenie nadpłaty przekazanej do gminy

Jesteśmy oświatową jednostką samorządową podległą gminie. W momencie, kiedy weszły w życie przepisy o spit payment, zmieniliśmy sposób księgowania VAT w naszych księgach, rozdzielając kwotę netto i kwotę VAT na odrębnych kontach księgowych. Zgodnie z zaleceniami gminy, kwotę VAT cząstkową (różnica pomiędzy podatkiem należnym a naliczonym), wynikającą z deklaracji VAT, przekazywaliśmy organowi za lipiec i sierpień. Jednocześnie wszystkie dochody z danego miesiąca (kwotę netto i VAT) przekazywaliśmy na koniec miesiąca w całości na konto organu. W związku z tym za lipiec i sierpień przekazaliśmy pieniądze podwójnie. Jest to kwota 1254,69 zł. W naszych księgach w roku 2018 ujęte są te środki bez klasyfikacji budżetowej. W sprawozdaniu Rb-27S za lipiec i sierpień została wykazana kwota dochodów wykonanych netto.

Podczas przygotowywania sprawozdań finansowych kwota ta została na koncie księgowym jako nadpłata przekazana do gminy. Ta kwota po stronie gminy również się pojawia jako kwota do rozliczenia z naszą jednostką. Czy organ prowadzący powinien nam te pieniądze przekazać w tym roku? W jaki sposób zaksięgować w naszych księgach w 2019 r. te środki dotyczące 2018 r.? Czy potraktować je jako rozliczenie kosztów, czy jako dochody w 2019 r.? Czy te pieniądze, oddając ponownie do organu prowadzącego w 2019 r., należy pokazać w Rb-27S? Jeśli tak, to jako jakie dochody ?

Odpowiedź: Rozrachunki z innych tytułów niezaliczanych do aktywów finansowych powinny zostać rozliczone między jednostkami. Sposób ewidencji środków finansowych, które są zwracane na rachunek państwowej jednostki budżetowej, został określony zapisami rozporządzenia Ministra Finansów z 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Podzielona płatność - rozliczenie nadpłaty przekazanej do gminy

Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Nizioł

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama