reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Termin płatności faktury określony w umowie w sprawie zamówienia publicznego

Termin płatności faktury określony w umowie w sprawie zamówienia publicznego

Czy jednostka sektora finansów publicznych może dokonywać rozliczeń finansowych szybciej niż w zaproponowanych warunkach przetargowych i zapisach umowy?

Jesteśmy zakładem budżetowym. Zawieramy umowy (często na roboty budowlane), a wykonawców wybieramy zgodnie z ustawą - Prawo zamówień publicznych. Zgodnie z przyjętymi w jednostce procedurami na zlecone prace/zamawiane usługi, zawieramy umowy, w których określany jest termin zapłaty na zamówione prace. Zapisy w umowach sformułowane są następująco: ,,Zapłata wynagrodzenia nastąpi przelewem, na wskazany przez Wykonawcę rachunek bankowy, w terminie 21 dni od dnia doręczenia Zamawiającemu przez Wykonawcę prawidłowo wystawionej faktury". Często zdarza się sytuacja, że wykonawca prosi o przyspieszenie terminu płatności. Prace wykonał zgodnie z umową, złożył fakturę np. 1 grudnia i prosi, żeby środki finansowe przekazać mu jak najszybciej, tj. np. 3 grudnia. Czy jednostka sektora finansów publicznych może dokonywać rozliczeń finansowych szybciej niż w zaproponowanych warunkach przetargowych i zapisach umowy?

Odpowiedź: Dokonanie płatności w terminie do 21 dni, rozumianym jako płatność od pierwszego do dwudziestego pierwszego dnia liczonego od chwili otrzymania prawidłowo wystawionej faktury (z zastrzeżeniem prawidłowego zrealizowania przedmiotu umowy), jest zgodna z przepisami prawa. Musi jednak wynikać z faktycznych możliwości zamawiającego (wyłączając termin po 21 dniu), a nie zadań wykonawcy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł: Termin płatności faktury określony w umowie w sprawie zamówienia publicznego

Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama