REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy będzie ogólnopolski obowiązek stosowania worków biodegradowalnych na odpady?

Worki biodegradowalne na odpady
Worki biodegradowalne na odpady
Media

REKLAMA

REKLAMA

Worki biodegradowalne na odpady – odpowiedź na interpelację.

Szczegółowe rozwiązania dotyczące sposobu selektywnego zbierania odpadów powinny pozostać w gestii gmin – ocenił wiceminister klimatu Jacek Ozdoba odpowiadając na interpelację poselską w sprawie wprowadzenia odgórnego obowiązku stosowania worków biodegradowalnych.

REKLAMA

Czy będzie ogólnopolski obowiązek stosowania worków biodegradowalnych na odpady?

Poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica) zwróciła się do resortu klimatu z interpelacją w sprawie planowanych zmian w przepisach, które zobligowałyby firmy zajmujące się odbiorem lub segregacją odpadów komunalnych do dostarczania worków do selektywnej zbiórki wykonanych wyłącznie z materiałów biodegradowalnych.

Kto może nakazać stosowanie worków biodegradowalnych na odpady?

W odpowiedzi Ozdoba przypomniał, że szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, określa rada gminy w regulaminie utrzymania czystości i porządku. Wiceminister dodał przy tym, że samorządy już obecnie mają możliwość zastosowania biodegradowalnych worków i np. wyposażenia w nie swoich mieszkańców.

Zakaz wyrzucania bioodpadów w workach

Ozdoba zauważył też, że niektóre gminy, w celu ulepszenia selektywnej zbiórki zakazują wyrzucania bioodpadów, w jakichkolwiek workach i wskazują, aby wrzucać je do pojemników luzem.

„Szczegółowe rozwiązania w ww. zakresie należy pozostawić w gestii gmin, gdyż wprowadzenie odgórnego obowiązku stosowania worków biodegradowalnych może wiązać się ze znacznymi obciążeniami finansowymi. Ponadto rozwiązanie to, może nie być adekwatne dla uwarunkowań lokalnych poszczególnych gmin” – zaznaczył wiceszef resortu klimatu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy UE ograniczy stosowanie worków na odpady z tworzyw sztucznych?

REKLAMA

Ponadto Ozdoba poinformował, że na poziomie Unii Europejskiej nie toczą się prace zmierzające do ograniczenia stosowania worków na odpady z tworzyw sztucznych. Według niego wprowadzenie takiego ograniczenia przez Polskę stanowiłoby barierę w swobodnym przepływie towarów wewnątrz UE.

„Mając na uwadze powyższe informuję, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie prowadzi prac mających na celu zaprzestanie produkcji bądź sprowadzania do Polski worków na odpady wykonanych z tworzyw sztucznych” – dodał wiceminister.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA