REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy będzie ogólnopolski obowiązek stosowania worków biodegradowalnych na odpady?

Worki biodegradowalne na odpady
Worki biodegradowalne na odpady
Media

REKLAMA

REKLAMA

Worki biodegradowalne na odpady – odpowiedź na interpelację.

Szczegółowe rozwiązania dotyczące sposobu selektywnego zbierania odpadów powinny pozostać w gestii gmin – ocenił wiceminister klimatu Jacek Ozdoba odpowiadając na interpelację poselską w sprawie wprowadzenia odgórnego obowiązku stosowania worków biodegradowalnych.

REKLAMA

Czy będzie ogólnopolski obowiązek stosowania worków biodegradowalnych na odpady?

Poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica) zwróciła się do resortu klimatu z interpelacją w sprawie planowanych zmian w przepisach, które zobligowałyby firmy zajmujące się odbiorem lub segregacją odpadów komunalnych do dostarczania worków do selektywnej zbiórki wykonanych wyłącznie z materiałów biodegradowalnych.

Kto może nakazać stosowanie worków biodegradowalnych na odpady?

W odpowiedzi Ozdoba przypomniał, że szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, określa rada gminy w regulaminie utrzymania czystości i porządku. Wiceminister dodał przy tym, że samorządy już obecnie mają możliwość zastosowania biodegradowalnych worków i np. wyposażenia w nie swoich mieszkańców.

Zakaz wyrzucania bioodpadów w workach

Ozdoba zauważył też, że niektóre gminy, w celu ulepszenia selektywnej zbiórki zakazują wyrzucania bioodpadów, w jakichkolwiek workach i wskazują, aby wrzucać je do pojemników luzem.

„Szczegółowe rozwiązania w ww. zakresie należy pozostawić w gestii gmin, gdyż wprowadzenie odgórnego obowiązku stosowania worków biodegradowalnych może wiązać się ze znacznymi obciążeniami finansowymi. Ponadto rozwiązanie to, może nie być adekwatne dla uwarunkowań lokalnych poszczególnych gmin” – zaznaczył wiceszef resortu klimatu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy UE ograniczy stosowanie worków na odpady z tworzyw sztucznych?

REKLAMA

Ponadto Ozdoba poinformował, że na poziomie Unii Europejskiej nie toczą się prace zmierzające do ograniczenia stosowania worków na odpady z tworzyw sztucznych. Według niego wprowadzenie takiego ograniczenia przez Polskę stanowiłoby barierę w swobodnym przepływie towarów wewnątrz UE.

„Mając na uwadze powyższe informuję, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie prowadzi prac mających na celu zaprzestanie produkcji bądź sprowadzania do Polski worków na odpady wykonanych z tworzyw sztucznych” – dodał wiceminister.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

  Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

  e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

  Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

  Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

  Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

  Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

  Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

  REKLAMA

  Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

  Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

  PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

  Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

  Czy niewykorzystany urlop zaległy przepada po 30 września 2023 r.?

  Urlop wypoczynkowy niewykorzystany do końca roku staje się urlopem zaległym, którego pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Czy po tym terminie nieudzielony urlop zaległy przepada? 

  Jakich prac nie może wykonywać młodociany, a jakie może? Wykaz [zmiany w BHP od 30 września 2023 r.]

  Polskie przepisy BHP dostosowano do postanowień dyrektywy Rady 94/33/WE z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodych. 

  REKLAMA

  Ponowne zawarcie umowy na okres próbny [Nowelizacja Kodeksu pracy]

  Nowelizacja Kodeksu pracy zmodyfikowała zasady w zakresie dopuszczalności ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. 

  NSA: Gmina musi zorganizować indywidualny transport niepełnosprawnego dziecka na trasie 100 km do przedszkola

  Gmina powinna kierować się dobrem dziecka niepełnosprawnego poprzez umożliwienie mu dowozu do specjalistycznego przedszkola w warunkach zindywidualizowanych, uwzględniających zakres i rodzaj niepełnosprawności i dostosowany do tego zakresu i rodzaju.

  REKLAMA