REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy będzie ogólnopolski obowiązek stosowania worków biodegradowalnych na odpady?

Worki biodegradowalne na odpady
Worki biodegradowalne na odpady
Media

REKLAMA

REKLAMA

Worki biodegradowalne na odpady – odpowiedź na interpelację.

Szczegółowe rozwiązania dotyczące sposobu selektywnego zbierania odpadów powinny pozostać w gestii gmin – ocenił wiceminister klimatu Jacek Ozdoba odpowiadając na interpelację poselską w sprawie wprowadzenia odgórnego obowiązku stosowania worków biodegradowalnych.

REKLAMA

Czy będzie ogólnopolski obowiązek stosowania worków biodegradowalnych na odpady?

Poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica) zwróciła się do resortu klimatu z interpelacją w sprawie planowanych zmian w przepisach, które zobligowałyby firmy zajmujące się odbiorem lub segregacją odpadów komunalnych do dostarczania worków do selektywnej zbiórki wykonanych wyłącznie z materiałów biodegradowalnych.

Kto może nakazać stosowanie worków biodegradowalnych na odpady?

W odpowiedzi Ozdoba przypomniał, że szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, określa rada gminy w regulaminie utrzymania czystości i porządku. Wiceminister dodał przy tym, że samorządy już obecnie mają możliwość zastosowania biodegradowalnych worków i np. wyposażenia w nie swoich mieszkańców.

Zakaz wyrzucania bioodpadów w workach

Ozdoba zauważył też, że niektóre gminy, w celu ulepszenia selektywnej zbiórki zakazują wyrzucania bioodpadów, w jakichkolwiek workach i wskazują, aby wrzucać je do pojemników luzem.

„Szczegółowe rozwiązania w ww. zakresie należy pozostawić w gestii gmin, gdyż wprowadzenie odgórnego obowiązku stosowania worków biodegradowalnych może wiązać się ze znacznymi obciążeniami finansowymi. Ponadto rozwiązanie to, może nie być adekwatne dla uwarunkowań lokalnych poszczególnych gmin” – zaznaczył wiceszef resortu klimatu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy UE ograniczy stosowanie worków na odpady z tworzyw sztucznych?

REKLAMA

Ponadto Ozdoba poinformował, że na poziomie Unii Europejskiej nie toczą się prace zmierzające do ograniczenia stosowania worków na odpady z tworzyw sztucznych. Według niego wprowadzenie takiego ograniczenia przez Polskę stanowiłoby barierę w swobodnym przepływie towarów wewnątrz UE.

„Mając na uwadze powyższe informuję, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie prowadzi prac mających na celu zaprzestanie produkcji bądź sprowadzania do Polski worków na odpady wykonanych z tworzyw sztucznych” – dodał wiceminister.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

REKLAMA

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

REKLAMA

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA