reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa - zmiany 2017

Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa - zmiany 2017

Skład komisji powiększony z 5 do 6 członków, powoływany i odwoływany przez ministra właściwego ds. administracji publicznej. To tylko niektóre zmiany dot. Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej.

Uproszczenie procedury powoływania członków Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej zakłada nowelizacja przepisów dotyczących samorządu terytorialnego, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa to organ odwoławczy od decyzji wojewodów dotyczących komunalizacji mienia. Celem nowelizacji przepisów wprowadzających ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych jest dostosowanie jej do Konstytucji RP z 1997 r. oraz uproszczenie procedury powoływania członków Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej.

Obecnie przewodniczący i członkowie komisji są powoływani przez premiera, co - zdaniem autorów ustawy - powoduje konieczność nowelizacji rozporządzenia w przypadku każdej zmiany w składzie komisji. W noweli zapisano, że skład komisji będzie powoływał i odwoływał minister właściwy ds. administracji publicznej.

Według noweli, skład komisji będzie powiększony z pięciu do sześciu członków, co - jak zaznaczono - jest niezbędne do utworzenia dwóch lub więcej trzyosobowych składów orzekających. Podniesiono też o 20 proc. wynagrodzenia członków komisji - obecnie przewodniczący otrzymuje prawie 2,3 tys. zł miesięcznie, a członek komisji blisko 1,6 tys. zł miesięcznie.

Przepis przejściowy przewiduje, że dotychczasowi członkowie komisji oraz przewodniczący będą wykonywać swoje zadania do czasu powołania przewodniczącego i członków na podstawie nowych przepisów.

Nowelizację przepisów wprowadzających ustawy o samorządzie terytorialnym i o pracownikach samorządowych prezydent podpisał w poniedziałek. (PAP)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama