REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udostępnienie SIWZ na stronie internetowej

Daria Rychlik
 Blog Prawa Zamówień Publicznych
Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych
Internet, SIWZ/ Fot. Fotolia
Internet, SIWZ/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek udostępnienia specyfikacji na stronie internetowej zamawiającego należy rozumieć w ten sposób, że zamawiający powinien umożliwić wykonawcy złożenie prawidłowej oferty bez konieczności ubiegania się o wersję papierową specyfikacji. Każdy zainteresowany wykonawca oraz inne osoby mogą bowiem złożyć prośbę o jego udostępnienie w wersji elektronicznej bez konieczności wnioskowania do zamawiającego o przekazanie wersji papierowej specyfikacji.

Zamówienia Publiczne: zabezpieczenie dostępu do SIWZ

Jednym z podstawowych obowiązków Zamawiającego jest udostępnienie na stronie internetowej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia tak by wszyscy zainteresowani złożeniem oferty wykonawcy mogli się zapoznać z jego treścią. Praktyką stosowaną przez niektórych Zamawiających jest przekazywanie specyfikacji wykonawcom po udostępnieniu przez nich swoich danych takich jak nazwisko lub nazwa oraz dane kontaktowe takie jak numer telefonu czy adres mailowy.

REKLAMA

Zarówno przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych jak i orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej nie odnoszą się wprost do możliwości zastosowania takiej praktyki. Dlatego też niezbędne jest w tej sytuacji zastosowanie wykładni przepisów ustawy. 

Zobacz również: Uzupełnienie oferty po upływie terminu na jej złożenie

REKLAMA

W świetle obowiązujących przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych praktyka ta wydaje się pozostawać w zgodzie z zasadami w niej wyrażonymi. Przede wszystkim z zasadą uczciwej konkurencji i jawności postępowania. Z zasady jawności postępowania określonej w art. 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych wynika konieczność prowadzenia postępowania według przejrzystych i powszechnie stosowanych reguł przewidzianych na gruncie ustawy. W szczególności znajduje ona swoje zastosowanie w przepisach dotyczących publikacji ogłoszeń, informacji o wykluczeniu, otwarcia ofert, informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty, unieważnienia postępowania, dokumentowania postępowania czy jawności umów o udzielnie zamówienia publicznego. 

REKLAMA

Zarówno dla wykonawców, jak i innych osób zainteresowanych, jawność oznacza możliwość wglądu do dokumentów oraz zapoznania się z ich treścią. Obowiązek udostępnienia specyfikacji na stronie internetowej zamawiającego należy rozumieć w ten sposób, że zamawiający powinien umożliwić wykonawcy złożenie prawidłowej oferty bez konieczności ubiegania się o wersję papierową specyfikacji (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 26 czerwca 2008r., KIO/UZP 577/08). Każdy zainteresowany wykonawca oraz inne osoby mogą bowiem złożyć prośbę o jego udostępnienie w wersji elektronicznej bez konieczności wnioskowania do zamawiającego o przekazanie wersji papierowej specyfikacji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stosując takie rozwiązanie zamawiający może kontrolować komu przekazał specyfikację, tym samym posiada wiedzę do kogo skierować wyjaśnienia lub zmiany w jej zapisach. Powyższe działanie nie różnicuje w jakikolwiek sposób wykonawców, ponieważ wszyscy mają dostęp do specyfikacji na równych zasadach. Zachowana zostaje tym samym zasada uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wszystkich wykonawców wyrażona w art. 7 ustawy. Ponadto praktyka ta nie pozostaje również w sprzeczności z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych wprowadzającym obowiązek udostępnienia specyfikacji na stronie internetowej w trybie przetargu nieograniczonego. Jeżeli powyższa procedura udostępniania specyfikacji przebiega bez zakłóceń i wykonawca może uzyskać tekst specyfikacji bez opóźnienia praktyka udostępniania jej po podaniu danych przez wykonawców pozostaje w zgodzie z obowiązującymi przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

  Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

  PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

  Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

  Czy niewykorzystany urlop zaległy przepada po 30 września 2023 r.?

  Urlop wypoczynkowy niewykorzystany do końca roku staje się urlopem zaległym, którego pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Czy po tym terminie nieudzielony urlop zaległy przepada? 

  Jakich prac nie może wykonywać młodociany, a jakie może? Wykaz [zmiany w BHP od 30 września 2023 r.]

  Polskie przepisy BHP dostosowano do postanowień dyrektywy Rady 94/33/WE z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodych. 

  REKLAMA

  Ponowne zawarcie umowy na okres próbny [Nowelizacja Kodeksu pracy]

  Nowelizacja Kodeksu pracy zmodyfikowała zasady w zakresie dopuszczalności ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. 

  NSA: Gmina musi zorganizować indywidualny transport niepełnosprawnego dziecka na trasie 100 km do przedszkola

  Gmina powinna kierować się dobrem dziecka niepełnosprawnego poprzez umożliwienie mu dowozu do specjalistycznego przedszkola w warunkach zindywidualizowanych, uwzględniających zakres i rodzaj niepełnosprawności i dostosowany do tego zakresu i rodzaju.

  Czy wakacje kredytowe zostaną przedłużone? Co z zerową stawką VAT na żywność?

  Decyzja dotycząca wakacji kredytowych będzie ogłoszona w ciągu najbliższych dni. Taką informację podał wiceminister finansów Artur Soboń w Polsat News. A co z zerową stawką VAT na żywność w przyszłym roku? 

  Inforlex: Wynagrodzenia 2023 - sporządzanie listy płac dla pracownika otrzymującego świadczenia z zfśs [poradnik]

  Przykład listy płac dla pracownika otrzymującego świadczenia z ZFŚS

  REKLAMA

  MEiN: Wyjaśniamy jak prawidłowo wyliczyć dotację na każdego ucznia

  Wskaźnik zwiększający, czyli jak prawidłowo wyliczyć dotację na ucznia - wyjaśnia MEiN.

  Inforlex: Szkolenia bhp dla pracowników administracyjno-biurowych a praca zdalna [Rachunkowość Budżetowa]

  Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, nie można zrezygnować z okresowych szkoleń bhp dla pracowników administracyjno-biurowych, którzy wykonują swoją pracę zdalnie. 

  REKLAMA