REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka stawka podatku VAT obowiązuje przy sprzedaży komputerów do szkół?

Jaka stawka podatku VAT obowiązuje przy sprzedaży komputerów do szkół?/ fot. Shutterstock
Jaka stawka podatku VAT obowiązuje przy sprzedaży komputerów do szkół?/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż sprzętu komputerowego dla szkół może być opodatkowana stawką 0% VAT. Konieczne jest jednak spełnienie ściśle określonych warunków. W praktyce najwięcej wątpliwości wzbudza sprzedaż laptopów oraz monitorów interaktywnych.

Przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa VAT) przewidują zastosowanie stawki 0% do dostawy sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych - przy zachowaniu poniższych warunków.

REKLAMA

Po pierwsze, zakres przedmiotowy sprzętu komputerowego, którego dostawy objęte są stawką 0% określono w załączniku nr 8 do ustawy. Są to:

  • jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych;
  • drukarki;
  • skanery;
  • urządzenia komputerowe do pisma Braille'a (dla osób niewidomych i niedowidzących);
  • urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).

Polecamy: Dziewięć wykresów, które pokazują, jak bardzo brexit podzielił Wielką Brytanię

Po drugie, dokonujący dostawy ww. sprzętu komputerowego może zastosować stawkę 0%, pod warunkiem posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówką oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Zobacz: Procedury podatkowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po trzecie, dostawca obowiązany jest przekazać kopię tego zamówienia do właściwego urzędu skarbowego.

Po czwarte do placówek oświatowych, o których tutaj mowa zalicza się: szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Zamknięty katalog towarów

REKLAMA

Należy podkreślić, że wskazany powyżej katalog towarów ma charakter zamknięty. Zatem nie każdy sprzęt komputerowy będzie opodatkowany stawką 0%, lecz tylko i wyłącznie ten, który został wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy. Wszystkie niewymienione w tym załączniku towary wchodzące w skład sprzętu komputerowego są opodatkowane stawką podstawową tj. 23%.

Potwierdza to Ministerstwo Finansów wskazując jednocześnie, że w katalogu tym nie zostały wymienione komputery przenośne (np. laptopy, notebooki, palmtopy, tablety). Zatem komputery przenośne nie mogą być objęte preferencyjną - 0% stawką VAT.

Polecamy produkt: Klasyfikacja budżetowa 2019

Niejednolite stanowiska fiskusa

W doktrynie podnosi się, że ograniczenie możliwości stosowania stawki 0% jedynie do komputerów stacjonarnych, z wyłączeniem komputerów przenośnych, wydaje się niczym nieuzasadnione i sprzeczne z rozwojem rynku tego sprzętu nastawionego na rozwój urządzeń mobilnych oraz rozwojem edukacyjnym dzieci i młodzieży, które powinny kształcić się na sprzęcie, z którego będą korzystać w praktyce.

Dodatkowo wydawane interpretacje podatkowe potwierdzają, że inny nowoczesny sprzęt komputerowy również nie będzie objęty stawką 0%.

Dla przykładu wskazać można na interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 września 2018 r. (0115-KDIT1-2.4012.600.2018.2.AP), która dotyczyła podłóg interaktywnych. Mimo, ze takie podłogi składają się z jednostki centralnej komputera oraz projektora krótkoogniskowego i kamery, które są zamontowane wewnątrz jednej obudowy, ściśle ze sobą współpracują i stanowią stacjonarny zestaw komputerowy montowany na stałe w jednym miejscu to zdaniem organu nie mogą być opodatkowane stawką 0%, gdyż nie zostały wymienione w załączniku.

"Podstawą do zastosowania preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0% w przypadku dostaw sprzętu komputerowego na rzecz placówek oświatowych będzie przede wszystkim zaliczenie dostarczanych towarów do określonych grup towarowych wymienionych w powołanym załączniku nr 8 do ustawy. Katalog towarów, co do których ma zastosowanie przepis art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy, został przez ustawodawcę określony w sposób szeroki, ponieważ wymieniono w nim grupy towarów bez podania szczegółowego oznaczenia Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, jednakże jest to katalog zamknięty, co oznacza, że ustawodawca nie przewidział w tym przypadku jakichkolwiek wyjątków, ani interpretacji rozszerzających." Interpretacja indywidualna DKIS z 21 września 2018 r., nr 0115-KDIT1-2.4012.600.2018.2.AP

Zaznaczyć w tym miejscu trzeba, że zaprezentowane wyżej stanowisko fiskusa nie jest jednolite. We wcześniejszej interpretacji indywidualnej (z 12 kwietnia 2018 r., nr 0113-KDIPT1-1.4012.145.2018.1.MGO) dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawił bowiem stanowisko, zgodnie z którym sprzedawane do placówek oświatowych podłogi interaktywne, stanowiące komputerowy zestaw stacjonarny, można uznać za towar wymieniony w załączniku nr 8.

Podłoga interaktywna - składająca się z jednostki centralnej komputera oraz projektora krótkoogniskowego i kamery, które są zamontowane wewnątrz jednej obudowy, które - jak wskazał Wnioskodawca - ściśle ze sobą współpracują i stanowią stacjonarny zestaw komputerowy montowany na stałe w jednym miejscu, a do urządzenia można podłączyć wszelkie inne urządzenia peryferyjne dedykowane komputerom stacjonarnym, takie jak myszka, klawiatura, drukarka, skaner, czy pamięć przenośna - stanowi towar wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy. Interpretacja indywidualna DKIS z 12 kwietnia 2018 r., nr 0113-KDIPT1-1.4012.145.2018.1.MGO

Interaktywne tablice z zerową stawką VAT

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku monitorów interaktywnych (tablic interaktywnych). Tutaj organy podatkowe potwierdzają, że są one zaliczane do monitorów wymienionych w załączniku nr 8 i mogą być objęte stawką 0% (zob. m.in.: interpretacje DKIS z 15 stycznia 2018 r. nr 0111-KDIB3-3.4012.138.2017.1.JS).

Monitory interaktywne wraz z wbudowanym na stałe komputerem, stanowiące razem konstrukcyjnie i nierozerwalnie jeden wyrób, zostały przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego zaklasyfikowane do grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) 26.20.1 "Komputery i pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych". Interpretacja indywidualna DKIS z 15 stycznia 2018 r., nr 0111-KDIB3-3.4012.137.2017.1.JS

Również problemu nie stwarzają różnego rodzaju zestawy komputerowe łącznie z akcesoriami np. myszkami i klawiaturami (zob. interpretacja DKIS z 20 lutego 2018 r., nr 0113-KDIPT1-1.4012.851.2017.3.RG), w tym zestawy komputerowe do nauki języków (zob. interpretacja DKIS z 7 sierpnia 2018 r., nr 0115-KDIT1-2.4012.465.2018.1.KK).

Podstawa prawna

art. 83, załącznik nr 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174; ost. zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 1629)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia – jakie wyrównanie

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli powinno zostać wypłacone do końca sierpnia 2024 r. Świadczenie to przysługuje nauczycielom, którzy byli zatrudnieniu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny 2023/2024. Świadczenie urlopowe dla nauczycieli reguluje art. 53 ust 1a ustawy  – Karta Nauczyciela.

Rusza program "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Samorządy mogą składać wnioski do 30 sierpnia

W czwartek, 25 lipca odbyła się konferencja z udziałem wiceministry rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandry Gajewskiej. Tematem konferencji był nowy program dla gmin bez opieki żłobkowej w ramach Aktywnego Malucha – "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Wnioski można składać do 30 sierpnia.

ZUS przestawił się na mLegitymacje. Jak z nich korzystać?

Elektroniczna mLegitymacja to duże ułatwienie dla emerytów i rencistów. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż prawie 800 tysięcy seniorów porzuciło plastik.

Świadczenie „Aktywny rodzic” i inne nowości w klasyfikacji budżetowej

23 lipca 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

82 mln zł środków na dofinansowania do remontów dróg samorządowych na 2025 r. w województwie śląskim

W środę, 24 lipca wojewoda śląski Marek Wójcik poinformował, o tym, że rusza nabór na dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przyszły rok. W województwie lubelskim nabór ruszy w piątek, 26 lipca. Środki z dofinansowania mogą zostać przeznaczone na remonty dróg powiatowych i gminnych, a także na inne inwestycje, które zwiększą bezpieczeństwo ruchu.

5 000 zł na jedno koło gospodyń wiejskich i prawo do dofinansowania dla wszystkich kół gospodyń wiejskich z gmin, w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. W Dzienniku Ustaw ukazała się już nowelizacja

W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia dotycząca prawa do dofinansowania dla kół gospodyń wiejskich z gmin,  w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. Dofinansowanie będzie przysługiwało nie tylko kołom wpisanym do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

REKLAMA

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

REKLAMA