REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
ZUS ZSWA do 31 marca 2020 r./ fot. Shutterstock
ZUS ZSWA do 31 marca 2020 r./ fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

We wtorek 31 marca 2020 r. mija termin, w którym płatnicy muszą złożyć zgłoszenia ZUS ZSWA. Obowiązek złożenia dokumentu ZUS ZSWA dotyczy pracodawców zatrudniających pracowników przy wykonywaniu prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Płatnik ma obowiązek opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zgłoszenia ZUS ZSWA można dokonać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. W zgłoszeniu należy wymienić wszystkich pracowników, którym opłaca się składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

REKLAMA

REKLAMA

Płatnicy powinni, jak co roku, przesłać formularz ZUS ZSWA do ZUS za dany rok kalendarzowy do dnia 31 marca kolejnego roku kalendarzowego. Dokument ZUS ZSWA składają płatnicy zatrudniający pracowników przy wykonywaniu prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Należy pamiętać, że dokument ZUS ZSWA ma charakter sformalizowanego wzoru i znajduje się w załączniku nr 17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów. Płatnik obowiązany jest wypełnić dane organizacyjne, dane identyfikacyjne płatnika składek, dane identyfikacyjne osoby wykonującej pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, dane o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Ponadto pracodawca oświadcza, iż dane zawarte w dokumencie ZUS ZSWA są prawdziwe.

Termin złożenia dokumentu ZUS ZSWA

Termin złożenia ZUS ZSWA upływa 31 marca 2020 r. W niektórych sytuacjach płatnik obowiązany jest złożyć omawiany dokument w innym terminie, co wynika z ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.

Zobacz: ZUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Płatnik ZUS ZSWA ma obowiązek złożyć do ZUS dokument ZUS ZSWA w następujących przypadkach:

 • wystąpienia pracownika z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej – zgłoszenie płatnik składek przekazuje do ZUS w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia wniosku,
 • jeżeli z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej pracownik wystąpi przed przekazaniem zgłoszenia ZUS ZSWA za poprzedni rok kalendarzowy, w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia wniosku, płatnik składek przekazuje do ZUS także zgłoszenie za poprzedni rok kalendarzowy,
 • upadłości lub likwidacji płatnika składek zgłoszenia ZUS ZSWA w danym roku kalendarzowym płatnik składek przekazuje do ZUS nie później niż w dniu przekazania dokumentu wyrejestrowania płatnika składek,
 • upadłości lub likwidacji płatnika składek przed przekazaniem zgłoszeń ZUS ZSWA za poprzedni rok kalendarzowy, w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia wniosku, płatnik składek przekazuje do ZUS także zgłoszenia za poprzedni rok kalendarzowy.

Rodzaje prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze

Rodzaje prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze wymienione zostały w  wykazach A i B stanowiących załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. 1983 nr 8 poz. 43).

Rodzaje prac w szczególnych warunkach w wykazie A

Dział I

Prace w górnictwie

Dział II

Prace w energetyce

Dział III

Prace w hutnictwie i przemyśle metalowym

Dział IV

Prace w chemii

Dział V

Prace w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych

Dział VI

Prace w leśnictwie, przemyśle drzewnym i papierniczym

Dział VII

Prace w przemyśle lekkim

Dział VIII

Prace w transporcie i łączności

Dział IX

Prace w gospodarce komunalnej

Dział X

Prace w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym

Dział XI

Prace w przemyśle poligraficznym

Dział XII

Prace w służbie zdrowia i pomocy społecznej

Dział XIII

Prace w zespołach formujących szkło

Dział XIV

Prace różne

Wykaz B zawiera z kolei rodzaje prac skatalogowane w czterech działach:

Dział I

Prace na statkach żeglugi powietrznej

Dział II

Prace w portach morskich

Dział III

Prace gorące w hutach żelaza i stali oraz hutach metali nieżelaznych

Dział IV

Prace różne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

  Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

  Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

  Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

  Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

  Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

  Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

  Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

  REKLAMA

  Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

  Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

  Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

  Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

  Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

  Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  REKLAMA

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej. Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  REKLAMA