28 kwietnia 2015 - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy
REKLAMA
REKLAMA
28 kwietnia 2015 – Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy oraz Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych
REKLAMA
Każdego roku 28 kwietnia odbywają się uroczystości związane z Światowym Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, obchodzone pod patronatem Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). W państwach członkowskich MOP organizuje uroczystości na poziomie ogólnokrajowym i lokalnym, w które angażuje przedstawicieli ze strony pracodawców, pracowników oraz polityków.
REKLAMA
W dzień obchodów organizowane są kampanie mające na celu poruszanie tematów dotyczących problematyki bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy. Każdego roku inicjatorzy ustalają temat przewodni obchodów. W tym roku tematem przewodnim kampanii jest hasło „Budujmy kulturę bezpieczeństwa pracy” nawiązujące do kwestii wyznaczania granicy między ryzykiem koniecznym z jakim niekiedy wiążę się wykonywanie obowiązków służbowych a zapewnieniem bezpiecznych i zdrowych warunków pracy.
Polecamy serwis: Kadry i płace
W Polsce 28 kwietnia jest dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, oficjalnie ustanowionym przez Sejm RP w 2003 r. Związki Zawodowe obchodzą ten dzień pod nazwą „Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych”. Związkowcy w tym dniu wspominają poszkodowanych w wypadkach przy pracy oraz cierpiących na powikłania związane z chorobą zawodową, jednocześnie przypominając i upowszechniając zasady bezpiecznej pracy.
W związku z obchodami organizowane są kampanie promujące zasady BHP w miejscu pracy. W tym roku problematyka obchodów związana jest z zagrożeniami powodowanymi przez niebezpieczne substancje chemiczne i biologiczne w miejscu pracy.
Przestrzeganie zasad BHP w pracy oraz skupienie się na bezpieczeństwu swoich pracowników leży nie tylko w obowiązkach pracodawcy narzuconych przez kwestie prawne. Zapewnienie odpowiednich warunków w pracy wiąże się również z odpowiedzialność moralną po stronie właściciela firmy, który poniekąd jest odpowiedzialny za zdrowie i bezpieczeństwo drugiego człowieka. Międzynarodowa Organizacja Pracy w tegorocznej kampanii zwraca uwagę na występującą zależnością pomiędzy poziomem kultury bezpieczeństwa w firmie a efektywnością systemu zarządzenia BHP. Sukces funkcjonowania tego systemu zależny jest od sposobu jego postrzegania przez kadrę kierowniczą, która często kojarzy koszty związane z BHP jako zło konieczne a nie jako inwestycję, która poprawi efektywność pracowników. Zapewnienie bezpieczeństwa prowadzi do eliminacji zagrożeń i zmniejszenie ilości wypadków przy pracy a co za tym idzie – zmniejszenia absencji chorobowej pracowników i tym samym obniżenia kosztów z nią związanych. Warto wspomnieć, iż stan związany z obszarem BHP ma odzwierciedlenie w wydatkach ponoszonych na ubezpieczenia społeczne z tytułu składki wypadkowej. W konsekwencji, złe zarządzanie systemem BHP może się przyczynić do zwiększenia kosztów przedsiębiorstwa.
Źródło: Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy; http://www.ciop.pl
Zobacz również: Wypadki przy pracy - podsumowanie 2014 roku
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.