REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

28 kwietnia 2015 - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Inventage
Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów
Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy oraz Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych/ Fot. Fotolia
Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy oraz Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

28 kwietnia 2015 obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy oraz Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W dzień obchodów organizowane są kampanie mające na celu poruszanie tematów dotyczących problematyki bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy.

28 kwietnia 2015 – Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy oraz Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych

REKLAMA

Każdego roku 28 kwietnia odbywają się uroczystości związane z Światowym Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, obchodzone pod patronatem Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). W państwach członkowskich MOP organizuje uroczystości na poziomie ogólnokrajowym i lokalnym, w które angażuje przedstawicieli ze strony pracodawców, pracowników oraz polityków.

REKLAMA

W dzień obchodów organizowane są kampanie mające na celu poruszanie tematów dotyczących problematyki bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy. Każdego roku inicjatorzy ustalają temat przewodni obchodów. W tym roku tematem przewodnim kampanii jest hasło „Budujmy kulturę bezpieczeństwa pracy” nawiązujące do kwestii wyznaczania granicy między ryzykiem koniecznym z jakim niekiedy wiążę się wykonywanie obowiązków służbowych a zapewnieniem bezpiecznych i zdrowych warunków pracy.

Polecamy serwis: Kadry i płace

W Polsce 28 kwietnia jest dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, oficjalnie ustanowionym przez Sejm RP w 2003 r. Związki Zawodowe obchodzą ten dzień pod nazwą „Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych”. Związkowcy w tym dniu wspominają poszkodowanych w wypadkach przy pracy oraz cierpiących na powikłania związane z chorobą zawodową, jednocześnie przypominając i upowszechniając zasady bezpiecznej pracy.                  

W związku  z obchodami organizowane są kampanie promujące zasady BHP w miejscu pracy. W tym roku problematyka obchodów związana jest z zagrożeniami powodowanymi przez niebezpieczne substancje chemiczne i biologiczne w miejscu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przestrzeganie zasad BHP w pracy oraz skupienie się na bezpieczeństwu swoich pracowników leży nie tylko w obowiązkach pracodawcy narzuconych przez kwestie prawne. Zapewnienie odpowiednich warunków w pracy wiąże się również z odpowiedzialność moralną po stronie właściciela firmy, który poniekąd jest odpowiedzialny za zdrowie i bezpieczeństwo drugiego człowieka. Międzynarodowa Organizacja Pracy w tegorocznej kampanii zwraca uwagę na występującą zależnością pomiędzy poziomem kultury bezpieczeństwa w firmie a efektywnością systemu zarządzenia BHP. Sukces funkcjonowania tego systemu zależny jest od sposobu jego  postrzegania przez kadrę kierowniczą, która często kojarzy koszty związane z BHP jako zło konieczne a nie jako inwestycję, która poprawi efektywność pracowników. Zapewnienie bezpieczeństwa prowadzi do eliminacji zagrożeń i zmniejszenie ilości wypadków przy pracy a co za tym idzie – zmniejszenia absencji chorobowej pracowników i tym samym obniżenia kosztów z nią związanych. Warto wspomnieć, iż stan związany z obszarem BHP ma odzwierciedlenie w wydatkach ponoszonych na ubezpieczenia społeczne z tytułu składki wypadkowej. W konsekwencji, złe zarządzanie systemem BHP może się przyczynić do zwiększenia kosztów przedsiębiorstwa.

Źródło: Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy; http://www.ciop.pl

Zobacz również: Wypadki przy pracy - podsumowanie 2014 roku

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Likwidacja szkół a prawo nauczycieli do odprawy

Nadchodzi niż demograficzny, a wraz z nim problemy w systemie edukacji. Wiele placówek nie będzie mogło w przyszłym roku szkolnym kontynuować działalności, a inne będą musiały ograniczyć jej rozmiary. To oczywiście bezpośrednio wpłynie na sytuację nauczycieli.

Pilotaż skróconego czasu pracy 2025. Można uzyskać do 1 mln zł wsparcia na wdrożenie w organizacji [Nabór wniosków od 14 sierpnia 2025]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło zasady udziału w pilotażu skróconego czasu pracy. Nabór wniosków rozpocznie się 14 sierpnia 2025 roku. Pracodawcy mogą uzyskać do 1 mln zł wsparcia.

Dzień Ojca 2025: Coraz więcej ojców korzysta z urlopów rodzicielskich i ojcowskich

Z okazji Dnia Ojca ( 23 czerwca) przypominamy, że tata – podobnie jak mama – ma prawo do urlopu po narodzinach dziecka. Ojcowie coraz chętniej korzystają z przysługujących im świadczeń: urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego (po 14 tygodniach) i rodzicielskiego. Komu i kiedy przysługuje zasiłek? Ile trwa urlop?

ZUS otwarty 20 czerwca 2025 r. – placówki i infolinia czynne do godz. 15:00

Choć 20 czerwca wiele osób planuje urlop po czwartkowym święcie Bożego Ciała, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmienia trybu pracy. Tego dnia wszystkie placówki ZUS będą funkcjonować normalnie – jak w każdy roboczy piątek. Infolinia będzie działać krócej, gdyż do godz. 15:00.

REKLAMA

Renta wdowia 2025: terminy wypłat, kiedy decyzja o przyznaniu lub odmowie. Kluczowa data to 1 lipca 2025 r.

Już 1 lipca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wysyłkę decyzji w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. Jest to kluczowa data, gdyż część uprawnionych otrzyma wtedy świadczenie. Jak poinformował na swojej stronie internetowej ZUS pozostałe terminy wypłaty renty wdowiej to: 6-go, 10-go, 15-go, 20-go i 25-go dnia miesiąca.

Zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop [PROJEKT MRPiPS z 10 czerwca 2025]

W środę, 11 czerwca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Projekt zakłada m.in. zmianę przepisów dotyczących wypłaty ekwiwalenty za urlop.

Podwyżki pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw [STAWKI]

30 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie podwyższające kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Rozporządzenie koryguje także katalog stanowisk.

Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Co powinna zawierać?

Kodeks pracy reguluje m.in. kwestie dotyczące zatrudniania pracowników młodocianych. Młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, ale ma poniższej 18 lat. Co powinna zawierać umowa w celu przygotowania zawodowego?

REKLAMA

ZFŚS: Do 31 maja 2025 r. pracodawcy muszą przekazać 75% odpisu – co warto wiedzieć?

Do 31 maja 2025 r. pracodawcy mają czas na przekazanie 75 proc. odpisu na na rachunek bankowy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Kto ma obowiązek tworzenia ZFŚS? Jak nalicza się odpisy podstawowe?

Szczególne przypadki odwołania dyrektora szkoły w trakcie roku szkolnego

Odwołanie dyrektora placówki bez wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego możliwe jest tylko w sytuacjach wyjątkowych i nagłych, które mogą zdestabilizować jej funkcjonowanie. W takim przypadku reakcja organu prowadzącego szkołę musi być natychmiastowa.

REKLAMA