reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia społeczne > Zasiłek wyrównawczy 2017 r.

Zasiłek wyrównawczy 2017 r.

Prawo do uzyskania zasiłku wyrównawczego należy wyłącznie do pracownika. Powstaje ono od dnia, którym pracownik podjął rehabilitację. Celem tego zasiłku jest wyrównanie utraconego poziomu wynagrodzenia na skutek określonych zdarzeń ubezpieczeniowych.

Polecamy produkt: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Według art. 24 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek wyrównawczy stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem a  miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Komu przysługuje

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu pracownikowi. Musi on mieć obniżoną zdolność do pracy oraz wynagrodzenie poprzez konieczność poddania się rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy.

O konieczności przeprowadzenia rehabilitacji zawodowej orzeka wojewódzki ośrodek medycyny pracy lub lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje ubezpieczonemu będącemu pracownikiem, uprawnionemu do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Czas przysługiwania

Prawo do uzyskania zasiłku wyrównawczego powstaje w dniu, w którym ubezpieczony pracownik podjął rehabilitację. Zasiłek przysługuje mu przez okres trwania rehabilitacji zawodowej, jednak nie dłużej niż przez 24 miesiące. Prawo do zasiłku, oprócz po upływie 24 miesięcy, ustaje także w przypadku gdy z uwagi na stan zdrowia ubezpieczonego będącego pracownikiem rehabilitacja zawodowa stała się niecelowa.

Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje za okresy:           

  • niezdolności do pracy z powodu choroby;
  • sprawowania opieki;
  • pobierania zasiłku macierzyńskiego;
  • nieobecności w pracy z innych przyczyn, za które pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia.

Należy zaznaczyć, że zasiłek wyrównawczy może być wypłacany z ubezpieczenia wypadkowego jak i z ubezpieczenia chorobowego. Zależy to do tego czy konieczność poddania się rehabilitacji powstała na skutek wypadku przy pracy, choroby zawodowej lub innych przyczyn.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje ubezpieczonemu gdy:

  • wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
  • będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku;
  • ubezpieczony odmówił bez uzasadnionej przyczyny poddania się badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych albo przez swoje zachowanie uniemożliwił przeprowadzenie takiego badania.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek wyrównawczy 2017 r./ fot. Fotolia
Zasiłek wyrównawczy 2017 r./ fot. Fotolia

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama