REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak i kiedy nauczyciele mogą oczekiwać wyższego dodatku stażowego?

Jak i kiedy nauczyciele mogą oczekiwać wyższego dodatku stażowego?
Jak i kiedy nauczyciele mogą oczekiwać wyższego dodatku stażowego?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Komu przysługuje wyższy dodatek stażowy? RIO wyjaśnia zasady naliczania świadczenia

Uzupełnienie w trakcie zatrudnienia dokumentacji wskazującej na dłuższy staż pracy, uprawnia nauczyciela do otrzymania wyższego dodatku za wysługę lat – wyjaśniła RIO w Lublinie.

REKLAMA

Jak i kiedy nauczyciele mogą oczekiwać wyższego dodatku stażowego?

Po przedstawieniu dokumentów, dodatek stażowy należy wypłacić za ostatnie trzy lata liczone od dnia, w którym powinna nastąpić wypłata zaległego wynagrodzenia.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie w odpowiedzi na pismo dyrektora Zespołu Obsługi Oświaty Samorządowej z Ostrowa Lubelskiego wyjaśniła, że po uzupełnieniu przez nauczyciela dokumentów potwierdzających dłuższy staż pracy pracodawca ma obowiązek wyrównania dodatku za wysługę lat, chyba że doszło do przedawnienia roszczenia z tego tytułu. 

„Po otrzymaniu dokumentów potwierdzających staż pracy uprawniający do wyższej stawki dodatku w okresie wcześniejszym, dyrektor powinien dokonać wyrównania różnicy z urzędu, nawet bez wniosku nauczyciela, który — w świetle nowych dokumentów —spełnił przesłanki do nabycia wyższej stawki dodatku, tj. faktycznie przepracował wymagany okres” – wskazano w wyjaśnieniach. 

Jak wskazała RIO, pracodawca wraz z pierwszym wynagrodzeniem, wypłacanym po zaliczeniu dodatkowego okresu zatrudnienia, zobowiązany jest wypłacić zaległą kwotę z tytułu dodatku za wysługę lat. Dodatek powinien zostać wypłacony za okres ostatnich trzech lat liczonych od dnia, w którym powinna nastąpić wypłata zaległego wynagrodzenia.

Jeśli zaległa kwota nie zostanie wypłacona we wskazanym terminie, odsetki za opóźnienie należy liczyć od pierwszego dnia po upływie najbliższego terminu wypłaty wynagrodzenia za pracę przypadający po dacie zaliczenia nauczycielowi dodatkowego okresu do stażu pracy.

Dodatek a Karta Nauczyciela

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielom w wysokości 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy. Dodatek wypłacany jest w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy. Wysokość świadczenia nie może przekroczyć 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Emilia
    2023-06-30 11:55:44
    Wiedza i Praktyka wyróżnia się wysoką jakością swoich publikacji. Artykuły i materiały są rzetelne, dobrze zredagowane i oparte na najnowszych badaniach oraz praktyce zawodowej. Możesz polegać na zawartych tam informacjach. Polecam zajrzeć jeśli jesteście z branzy
    0
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inforlex: Czy komisja rady gminy może kontrolować spółki komunalne

Kwestia upoważnienia rady i jej komisji do sprawowania kontroli nad gminnymi spółkami komunalnymi budzi wiele kontrowersji. To za sprawą braku jednolitej linii orzeczniczej. 

Inforlex: Jak wnieść skargę na decyzję SKO?

Rozpoznanie przez samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) odwołania od decyzji organu gminy co do zasady kończy postępowanie podatkowe. Jednak decyzja wydana przez SKO może zostać zaskarżona do sądu administracyjnego.

Inforlex: Jak ustalić opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej?

Ustalenie opłaty w decyzji administracyjnej obejmuje obowiązek organu nie tylko do określenia ogólnej kwoty opłaty miesięcznej, lecz także osoby lub osób zobowiązanych do jej uiszczania.

Czy szkoła musi naliczać odpisy na ZFŚS za emerytów?

Szkoła otrzymała od organu prowadzącego nakaz maksymalnego ograniczenia wydatków. Czy szkoła może zrezygnować z naliczania i przekazywania odpisów na ZFŚS za emerytów i rencistów?

REKLAMA

e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

REKLAMA

Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA