REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak i kiedy nauczyciele mogą oczekiwać wyższego dodatku stażowego?

Jak i kiedy nauczyciele mogą oczekiwać wyższego dodatku stażowego?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Komu przysługuje wyższy dodatek stażowy? RIO wyjaśnia zasady naliczania świadczenia

Uzupełnienie w trakcie zatrudnienia dokumentacji wskazującej na dłuższy staż pracy, uprawnia nauczyciela do otrzymania wyższego dodatku za wysługę lat – wyjaśniła RIO w Lublinie.

REKLAMA

Jak i kiedy nauczyciele mogą oczekiwać wyższego dodatku stażowego?

Po przedstawieniu dokumentów, dodatek stażowy należy wypłacić za ostatnie trzy lata liczone od dnia, w którym powinna nastąpić wypłata zaległego wynagrodzenia.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie w odpowiedzi na pismo dyrektora Zespołu Obsługi Oświaty Samorządowej z Ostrowa Lubelskiego wyjaśniła, że po uzupełnieniu przez nauczyciela dokumentów potwierdzających dłuższy staż pracy pracodawca ma obowiązek wyrównania dodatku za wysługę lat, chyba że doszło do przedawnienia roszczenia z tego tytułu. 

„Po otrzymaniu dokumentów potwierdzających staż pracy uprawniający do wyższej stawki dodatku w okresie wcześniejszym, dyrektor powinien dokonać wyrównania różnicy z urzędu, nawet bez wniosku nauczyciela, który — w świetle nowych dokumentów —spełnił przesłanki do nabycia wyższej stawki dodatku, tj. faktycznie przepracował wymagany okres” – wskazano w wyjaśnieniach. 

Jak wskazała RIO, pracodawca wraz z pierwszym wynagrodzeniem, wypłacanym po zaliczeniu dodatkowego okresu zatrudnienia, zobowiązany jest wypłacić zaległą kwotę z tytułu dodatku za wysługę lat. Dodatek powinien zostać wypłacony za okres ostatnich trzech lat liczonych od dnia, w którym powinna nastąpić wypłata zaległego wynagrodzenia.

Jeśli zaległa kwota nie zostanie wypłacona we wskazanym terminie, odsetki za opóźnienie należy liczyć od pierwszego dnia po upływie najbliższego terminu wypłaty wynagrodzenia za pracę przypadający po dacie zaliczenia nauczycielowi dodatkowego okresu do stażu pracy.

Dodatek a Karta Nauczyciela

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielom w wysokości 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy. Dodatek wypłacany jest w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy. Wysokość świadczenia nie może przekroczyć 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

REKLAMA

Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

REKLAMA