REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RIO: Elementy formalne wniosku o wydanie opinii

RIO: Elementy formalne wniosku o wydanie opinii./ fot. Fotolia
RIO: Elementy formalne wniosku o wydanie opinii./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Standardowy wniosek o wydanie opinii jest właściwie podaniem mającym podstawę w przepisie art. 91 ust. 2 u.f.p. Wniosek ma umożliwić składowi orzekającemu RIO rzeczową i merytoryczną ocenę sytuacji finansowej i możliwości spłaty zobowiązania finansowego, którego dotyczy wniosek, czyli kredytu lub pożyczki, lub wykupu papierów wartościowych oraz innych zobowiązań.

Wniosek powinien zawierać następujące elementy:

REKLAMA

● określenie rodzaju zobowiązania, którego oceny spłaty domaga się jednostka samorządu,

● kwotę takiego zobowiązania,

● oznaczenie przeznaczenia zaciąganego zobowiązania,

● wskazanie momentu zaciągnięcia,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● okresu spłaty,

● wskazanie źródła spłaty takiego zobowiązania.

Elementy te nie wynikają wprost z przepisów, właściwie więc RIO pozbawione jest możliwości formalnoprawnej oceny takiego wniosku.

Do wniosku można dołączyć załączniki w postaci:

● harmonogramu spłaty zaciąganego zobowiązania,

● umowy z bankiem.

Wymogi te precyzują poszczególne RIO.

Istotne jest to, aby wnioskodawca wykazał się prawidłową prognozą spłaty zadłużenia. W praktyce do wniosku dołącza się aktualną wieloletnią prognozę finansową, zawierającą prognozę kwoty długu zgodnie z dyspozycją przepisu art. 227 u.f.p.

Zobacz: Finanse publiczne

Zaciągnięcie nowego zobowiązania wykraczającego swoim okresem spłaty poza zakres dotychczasowej prognozy kwoty długu powoduje konieczność jej wydłużenia i w konsekwencji zmiany wieloletniej prognozy finansowej. Na tym etapie można postawić tezę, że o ile konieczna jest uprzednia zmiana prognozy kwoty długu w sytuacji planowania zaciągnięcia nowego zobowiązania finansowego o dane związane z takim długiem i danymi dotyczącymi jego ewentualnej spłaty, o tyle zbędna jest dodatkowa opinia o spłacie takiego zobowiązania.

Faktycznie załącznikiem do wniosku jest więc aktualna wieloletnia prognoza finansowa.

Dane zawarte we wniosku powinny być aktualne (realne). Realność prognozy kwoty długu uwzględniającej spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań i obecnego zaciąganego jest elementem WPF.

Skład orzekający regionalnej izby obrachunkowej wydaje opinię w sprawie możliwości spłaty kredytu lub pożyczki lub wykupu papierów wartościowych na podstawie przepisów ustawy o RIO i w oparciu o zarządzenie prezesa RIO w sprawie wyznaczania składów orzekających, na podstawie którego został upoważniony do wydawania opinii o możliwości spłaty przez jednostki samorządu terytorialnego kredytu lub pożyczki.

Artykuł niniejszy jest fragmentem publikacji: Jak przetrwać kontrolę RIO - praktyczny poradnik

okładka

Jak przetrwać kontrolę RIO - praktyczny poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

REKLAMA

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Urlop rodzicielski dla ojca w trakcie wychowawczego matki

W jakim terminie należy wykorzystać urlop rodzicielski? Czy ojciec może skorzystać z 9-tygodniowej części takiego urlopu podczas urlopu wychowawczego matki?

REKLAMA