REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RIO: Elementy formalne wniosku o wydanie opinii

RIO: Elementy formalne wniosku o wydanie opinii./ fot. Fotolia
RIO: Elementy formalne wniosku o wydanie opinii./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Standardowy wniosek o wydanie opinii jest właściwie podaniem mającym podstawę w przepisie art. 91 ust. 2 u.f.p. Wniosek ma umożliwić składowi orzekającemu RIO rzeczową i merytoryczną ocenę sytuacji finansowej i możliwości spłaty zobowiązania finansowego, którego dotyczy wniosek, czyli kredytu lub pożyczki, lub wykupu papierów wartościowych oraz innych zobowiązań.

Wniosek powinien zawierać następujące elementy:

REKLAMA

● określenie rodzaju zobowiązania, którego oceny spłaty domaga się jednostka samorządu,

● kwotę takiego zobowiązania,

● oznaczenie przeznaczenia zaciąganego zobowiązania,

● wskazanie momentu zaciągnięcia,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● okresu spłaty,

● wskazanie źródła spłaty takiego zobowiązania.

Elementy te nie wynikają wprost z przepisów, właściwie więc RIO pozbawione jest możliwości formalnoprawnej oceny takiego wniosku.

Do wniosku można dołączyć załączniki w postaci:

● harmonogramu spłaty zaciąganego zobowiązania,

● umowy z bankiem.

Wymogi te precyzują poszczególne RIO.

Istotne jest to, aby wnioskodawca wykazał się prawidłową prognozą spłaty zadłużenia. W praktyce do wniosku dołącza się aktualną wieloletnią prognozę finansową, zawierającą prognozę kwoty długu zgodnie z dyspozycją przepisu art. 227 u.f.p.

Zobacz: Finanse publiczne

Zaciągnięcie nowego zobowiązania wykraczającego swoim okresem spłaty poza zakres dotychczasowej prognozy kwoty długu powoduje konieczność jej wydłużenia i w konsekwencji zmiany wieloletniej prognozy finansowej. Na tym etapie można postawić tezę, że o ile konieczna jest uprzednia zmiana prognozy kwoty długu w sytuacji planowania zaciągnięcia nowego zobowiązania finansowego o dane związane z takim długiem i danymi dotyczącymi jego ewentualnej spłaty, o tyle zbędna jest dodatkowa opinia o spłacie takiego zobowiązania.

Faktycznie załącznikiem do wniosku jest więc aktualna wieloletnia prognoza finansowa.

Dane zawarte we wniosku powinny być aktualne (realne). Realność prognozy kwoty długu uwzględniającej spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań i obecnego zaciąganego jest elementem WPF.

Skład orzekający regionalnej izby obrachunkowej wydaje opinię w sprawie możliwości spłaty kredytu lub pożyczki lub wykupu papierów wartościowych na podstawie przepisów ustawy o RIO i w oparciu o zarządzenie prezesa RIO w sprawie wyznaczania składów orzekających, na podstawie którego został upoważniony do wydawania opinii o możliwości spłaty przez jednostki samorządu terytorialnego kredytu lub pożyczki.

Artykuł niniejszy jest fragmentem publikacji: Jak przetrwać kontrolę RIO - praktyczny poradnik

okładka

Jak przetrwać kontrolę RIO - praktyczny poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  Jak wdrożyć KSeF w sektorze finansów publicznych?

  Od 1 lipca 2024 r. jednostki  sektora finansów publicznych będą miały obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jakie działania powinny zostać podjęte przez te jednostki, aby wdrożenie przebiegło szybko i bezproblemowo? Czy KSeF będzie musiał być stosowany w każdej jednostce? Kto powinien wystąpić o nadanie uprawnień w KSeF w przypadku jednostek scentralizowanych o skomplikowanej strukturze? Na te i inne pytanie odpowiedzi udzielają eksperci w publikacji  "KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych".

  REKLAMA

  ZUS: Przy kontrolach zasiłków i zwolnień korzystamy z donosów od sąsiadów i rodziny. Sprawdzamy zlecenia obok etatu

  ZUS sprawdza też, czy osoba pobierająca chorobowe wykonuje poza etatem zlecenia. Interesuje się prawem do zasiłków.

  Komunikat MRiPS o refundacji zakupu szkieł kontaktowych [od 17 listopada 2023 r.]

  W Dzienniku Ustaw pod poz. 2367 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozporządzenie weszło w życie 17 listopada 2023 r.

  Emerytury: brak waloryzacji. I emerytura niższa o 300 zł

  Nie milkną echa środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego o emeryturach. 

  Ministerstwo Cyfryzacji: Krytyczne tygodnie przed e-Doręczeniami [wywiad]

  10 grudnia wchodzi dla podmiotów publicznych obowiązek korzystania z doręczeń elektronicznych. Przed nami krytyczne tygodnie; to ostatni moment, żeby jeszcze raz dokonać przeglądu procedur w urzędzie i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest dopięte na ostatni guzik - mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym Dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji Maciej Górski.

  REKLAMA

  Zapowiedzi: Będzie projekt ustawy dla 150 000 pracowników pomocy społecznej

  Chcemy przedstawić projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej; będziemy starali się go tak pilotować, aby ustawa została przyjęta i wdrożona w życie - powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że projekt dotyczy wsparcia finansowego dla pracowników służb społecznych.

   

  Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu [RIO]

  Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że przyznanie dodatku pracownikowi samorządowemu wymaga uzasadnienia i nie jest to świadczenie stałe. 

  REKLAMA