| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Finanse publiczne > Dyscyplina finansów publicznych > RIO: Elementy formalne wniosku o wydanie opinii

RIO: Elementy formalne wniosku o wydanie opinii

Standardowy wniosek o wydanie opinii jest właściwie podaniem mającym podstawę w przepisie art. 91 ust. 2 u.f.p. Wniosek ma umożliwić składowi orzekającemu RIO rzeczową i merytoryczną ocenę sytuacji finansowej i możliwości spłaty zobowiązania finansowego, którego dotyczy wniosek, czyli kredytu lub pożyczki, lub wykupu papierów wartościowych oraz innych zobowiązań.

Wniosek powinien zawierać następujące elementy:

● określenie rodzaju zobowiązania, którego oceny spłaty domaga się jednostka samorządu,

● kwotę takiego zobowiązania,

● oznaczenie przeznaczenia zaciąganego zobowiązania,

● wskazanie momentu zaciągnięcia,

● okresu spłaty,

● wskazanie źródła spłaty takiego zobowiązania.

Elementy te nie wynikają wprost z przepisów, właściwie więc RIO pozbawione jest możliwości formalnoprawnej oceny takiego wniosku.

Do wniosku można dołączyć załączniki w postaci:

● harmonogramu spłaty zaciąganego zobowiązania,

● umowy z bankiem.

Wymogi te precyzują poszczególne RIO.

Istotne jest to, aby wnioskodawca wykazał się prawidłową prognozą spłaty zadłużenia. W praktyce do wniosku dołącza się aktualną wieloletnią prognozę finansową, zawierającą prognozę kwoty długu zgodnie z dyspozycją przepisu art. 227 u.f.p.

Zobacz: Finanse publiczne

Zaciągnięcie nowego zobowiązania wykraczającego swoim okresem spłaty poza zakres dotychczasowej prognozy kwoty długu powoduje konieczność jej wydłużenia i w konsekwencji zmiany wieloletniej prognozy finansowej. Na tym etapie można postawić tezę, że o ile konieczna jest uprzednia zmiana prognozy kwoty długu w sytuacji planowania zaciągnięcia nowego zobowiązania finansowego o dane związane z takim długiem i danymi dotyczącymi jego ewentualnej spłaty, o tyle zbędna jest dodatkowa opinia o spłacie takiego zobowiązania.

Faktycznie załącznikiem do wniosku jest więc aktualna wieloletnia prognoza finansowa.

Dane zawarte we wniosku powinny być aktualne (realne). Realność prognozy kwoty długu uwzględniającej spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań i obecnego zaciąganego jest elementem WPF.

Skład orzekający regionalnej izby obrachunkowej wydaje opinię w sprawie możliwości spłaty kredytu lub pożyczki lub wykupu papierów wartościowych na podstawie przepisów ustawy o RIO i w oparciu o zarządzenie prezesa RIO w sprawie wyznaczania składów orzekających, na podstawie którego został upoważniony do wydawania opinii o możliwości spłaty przez jednostki samorządu terytorialnego kredytu lub pożyczki.

Artykuł niniejszy jest fragmentem publikacji: Jak przetrwać kontrolę RIO - praktyczny poradnik

okładka

Jak przetrwać kontrolę RIO - praktyczny poradnik

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

URLOPY

Eksperci portalu infor.pl

Eco Carport

Producent i dystrybutor wiat z drewna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »