| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Jak rozliczyć podatkowo fakturę

Jak rozliczyć podatkowo fakturę

Ja prawidłowo rozliczyć fakturę za wykonanie sesji fotograficznej z przeniesieniem autorskich praw majątkowych?

Przed wyjaśnieniem interesującej nas kwestii przyjmuję, że w zapytaniu chodzi o rozliczenie po stronie tego, kto otrzymał fakturę za sesję zdjęciową. Przy tak doprecyzowanym zapytaniu w oparciu o brzmienie wskazanych niżej przepisów ustawy uPAP powiedzieć trzeba, że w naszym przypadku mamy do czynienia z odpłatnym nabyciem praw autorskich do utworu, którym jest efekt interesującej nas sesji zdjęciowej. Stąd też na podstawie wskazanych niżej przepisów ustawy uPDOF oraz uPDOP powiedzieć należy, że interesująca nas faktura dotyczy nabycia wartości niematerialnych i prawnych. Z tego względu wydatek na nabycie tychże wartości nie stanowi na wprost kosztu uzyskania przychodu. Kosztem takowym będą natomiast odpisy amortyzacyjne, ponieważ wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji.

Podstawa prawna:

Art. 22 ust. 8; art. 22b ust. 1 pkt 4 - 5; art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. B ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) - ustawa uPDOF,

Art. 15 ust. 6; art. 16b ust. 1 pkt 4 - 5; art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. B ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.) - ustawa uPDOP,

Art. 1 ust. 1 - 2 pkt 3; art. 17; art. 41; art. 43 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90 poz. 631 ze zm) - uPAP.

Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu

Polecamy serwis: Podatki

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »