reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Czy w sprawozdaniu Rb-N należności jednostki powinny być pomniejszone o nadpłaty kontrahentów

Czy w sprawozdaniu Rb-N należności jednostki powinny być pomniejszone o nadpłaty kontrahentów

W jednostce budżetowej na koniec poszczególnych kwartałów na koncie 221 figurowały dotąd tylko ewentualne zaległości od kontrahentów z tytułu czynszu najmu pomieszczeń. Na koniec tego okresu sprawozdawczego jeden z kontrahentów zapłacił większą kwotę niż jego należność czynszowa. Czy, sporządzając sprawozdanie Rb-N, jednostka powinna o tę kwotę nadpłaty kontrahenta pomniejszyć należności od innych kontrahentów?

Nie, zaproponowane postępowanie jest nieprawidłowe.

Polecamy produkt: Nowa sprawozdawczość budżetowa z komentarzem do zmian (książka + CD)

Wartość różnych co do rodzaju aktywów (należności) nie może być kompensowana przez jednostkę z wartością pasywów (zobowiązań) ani w księgach rachunkowych, ani w sporządzanych na ich podstawie sprawozdaniach finansowych i innych sprawozdaniach, do których zalicza się sprawozdania sporządzane przez jednostki budżetowe na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (art. 7 ust. 3 uor). W zaistniałej sytuacji jednostka powinna sporządzić dwa sprawozdania o symbolach:

1) Rb-N - kwartalne sprawozdanie o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych, w którym powinny zostać wykazane kwoty wymagalnych należności jednostki z tytułu czynszu najmu pomieszczeń kontrahentom jednostki na koniec danego okresu sprawozdawczego,

2) Rb-Z - kwartalne sprawozdanie o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji, w którym powinny być wykazane wymagalne zobowiązania jednostki z tytułu nadpłaty czynszu najmu kontrahenta.

Podstawa prawna:

Art. 7 ustawy o rachunkowości (Dz.U.2013 r. poz. 330)

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama