| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Dokumentowanie wydatków w jednostce budżetowej

Dokumentowanie wydatków w jednostce budżetowej

Kierowca domu pomocy społecznej (DPS) przedłożył w księgowości kserokopię pokwitowania wpłaty gotówkowej za wydanie karty parkingowej dla samochodu jednostki, służącego do przewozu osób niepełnosprawnych (oryginał potwierdzenia wpłaty został złożony razem z wnioskiem o wydanie karty). Czy na podstawie tej kserokopii można zwrócić kierowcy pieniądze?

Nie, fakt dokonania wydatku na zakup karty parkingowej nie może być udokumentowany kserokopią dowodu księgowego, ponieważ nie stanowi ona dowodu źródłowego, w rozumieniu art. 20 ust. 2 i 3 uor. Jeśli do wniosku o wydanie karty parkingowej należy dołączyć dowód wniesienia opłaty za tę kartę, to kierowca powinien zachować oryginał pokwitowania w celu przedłożenia w księgowości własnej jednostki, a do wniosku załączyć kserokopię tego dowodu potwierdzoną za zgodność z oryginałem (w przypadku pokwitowań wpłaty wpłacający otrzymuje oryginał dowodu wpłaty, który pełni funkcję dowodową, i jednostka przyjmująca wpłatę nie ma prawa ani mu tego pokwitowania nie wydać, ani żądać jego zwrotu).

W zaistniałej sytuacji dyrektor DPS powinien wystąpić do kontrahenta o niezwłoczne przekazanie mu właściwego obcego dowodu zewnętrznego (odpowiednio do przepisów obowiązujących u wystawcy - oryginału pokwitowania wpłaty lub faktury/rachunku, z adnotacją o dokonaniu zapłaty gotówką), a do tego czasu zaewidencjonować operację gospodarczą (rozrachunki z kierowcą z tytułu pokrycia przez niego wydatków jednostki ze środków prywatnych) na podstawie dowodu zastępczego, wskazanego w polityce rachunkowości jednostki (art. 20 ust. 3 pkt 3 uor). Dopiero po otrzymaniu właściwego dowodu źródłowego kierowcy można zwrócić poniesione przez niego wydatki na zakup karty parkingowej, wcześniej nie ma pewności co do tego, czy faktycznie ich dokonał.

Podstawa prawna:

Art. 20 ust. 2 i 3 ustawy o rachunkowości (Dz.U. z 2013 r. poz. 330)

Oprac. Izabela Motowilczuk

Polecamy w INFORRB

Czy do realizowanych przez jednostki samorządowe dochodów budżetu państwa powinno się stosować klasyfikację budżetową

Podstawa prawna do żądania odsetek za zwłokę

Nielegalne zaciąganie zobowiązań finansowych przez JST a pranie brudnych pieniędzy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »