Składki od imprez masowych dofinansowanych z ZFŚS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź
Przychód osób biorących udział w imprezie integracyjnej sfinansowanej ze środków ZFŚS nie podlega składkom na ubezpieczenia społeczne.
Uzasadnienie
REKLAMA
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) przeznaczony jest na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z niego, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego (art. 1 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; dalej: ustawa o ZFŚS). Z kolei działalność socjalna oznacza usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową (art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS).
Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z ZFŚS oraz zasady przeznaczania jego środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie uzgadnianym ze związkami zawodowymi lub przedstawicielem pracowników (art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS).
Zasadniczym kryterium przyznawania świadczeń z ZFŚS jest sytuacja życiowa, rodzinna i materialna osoby uprawnionej (art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS). Założeniem ustawy o ZFŚS jest podział środków tego funduszu między uprawnionych według kryterium socjalnego, co wyklucza zasadę równości (wyrok Sądu Najwyższego z 20 czerwca 2012 r., sygn. akt I UK 140/2012). Jednak Sąd Najwyższy w wyroku z 23 października 2008 r. (sygn. akt II PK 74/2008) stwierdził, że kryterium socjalne nie odnosi się do całości działalności socjalnej, a jedynie do ulgowych świadczeń i usług. Regulamin może więc przewidywać wydatkowanie środków ZFŚS na inne cele mieszczące się w ramach działalności socjalnej oraz ustalać inne zasady korzystania z tych świadczeń, np. powszechnej dostępności na równych zasadach w zakresie imprez integracyjnych.
Zobacz również: Opodatkowanie i oskładkowanie odszkodowań
W związku z tym należy uznać, że przychód osób biorących udział w imprezie sfinansowanej ze środków ZFŚS nie podlega składkom na ubezpieczenie społeczne. Zgodnie bowiem ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, elementem działalności socjalnej mogą być także imprezy masowe przeznaczone dla wszystkich osób uprawnionych, sfinansowane w całości ze środków ZFŚS. Udział w takiej imprezie stanowi wprawdzie przychód ze stosunku pracy, ale jako że finansuje się go ze środków ZFŚS, to jest zwolniony ze składki na ubezpieczenia społeczne.
Pozostałe świadczenia przyznawane osobom uprawnionym z ZFŚS mają charakter pomocy indywidualnej i są przyznawane na wniosek tych osób. W tym wypadku istnieje obowiązek różnicowania wysokości pomocy na podstawie kryteriów socjalnych. Naruszenie tego kryterium może skutkować koniecznością potrącania składek na ubezpieczenie społeczne. Przykładowo, Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 29 marca 2011 r. (sygn. akt III AUa 541/2010) stwierdził, że pracodawca, wydając pracownikom bony towarowe o jednakowej wartości, wypłaca im świadczenie dodatkowe niemające charakteru świadczenia z ZFŚS, skutkujące obowiązkiem zapłacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Identyczne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 16 września 2009 r. (sygn. akt I UK 121/2009).
Podstawy prawne
● Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 592; ost. zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 747)
● Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 127, poz. 860)
Zobacz: Jaka jest wysokość składek na ubezpieczenie społeczne urzędników?
REKLAMA
REKLAMA