reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Działalność socjalna > Składki od imprez masowych dofinansowanych z ZFŚS

Składki od imprez masowych dofinansowanych z ZFŚS

Obsługa zakładowego funduszu świadczeń socjalnych byłych pracowników placówek oświaty, emerytów i rencistów prowadzi zespół ekonomiczno - administracyjny. Związki zawodowe uznały, iż korzystanie ze zbiorowych świadczeń powinno być dofinansowane w równym stopniu. Czy takie dofinansowanie do tych świadczeń podlega oskładkowaniu ZUS?

Odpowiedź

Przychód osób biorących udział w imprezie integracyjnej sfinansowanej ze środków ZFŚS nie podlega składkom na ubezpieczenia społeczne.

Uzasadnienie

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) przeznaczony jest na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z niego, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego (art. 1 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; dalej: ustawa o ZFŚS). Z kolei działalność socjalna oznacza usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową (art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS).

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z ZFŚS oraz zasady przeznaczania jego środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie uzgadnianym ze związkami zawodowymi lub przedstawicielem pracowników (art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS).

Zasadniczym kryterium przyznawania świadczeń z ZFŚS jest sytuacja życiowa, rodzinna i materialna osoby uprawnionej (art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS). Założeniem ustawy o ZFŚS jest podział środków tego funduszu między uprawnionych według kryterium socjalnego, co wyklucza zasadę równości (wyrok Sądu Najwyższego z 20 czerwca 2012 r., sygn. akt I UK 140/2012). Jednak Sąd Najwyższy w wyroku z 23 października 2008 r. (sygn. akt II PK 74/2008) stwierdził, że kryterium socjalne nie odnosi się do całości działalności socjalnej, a jedynie do ulgowych świadczeń i usług. Regulamin może więc przewidywać wydatkowanie środków ZFŚS na inne cele mieszczące się w ramach działalności socjalnej oraz ustalać inne zasady korzystania z tych świadczeń, np. powszechnej dostępności na równych zasadach w zakresie imprez integracyjnych.

Zobacz również: Opodatkowanie i oskładkowanie odszkodowań

W związku z tym należy uznać, że przychód osób biorących udział w imprezie sfinansowanej ze środków ZFŚS nie podlega składkom na ubezpieczenie społeczne. Zgodnie bowiem ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, elementem działalności socjalnej mogą być także imprezy masowe przeznaczone dla wszystkich osób uprawnionych, sfinansowane w całości ze środków ZFŚS. Udział w takiej imprezie stanowi wprawdzie przychód ze stosunku pracy, ale jako że finansuje się go ze środków ZFŚS, to jest zwolniony ze składki na ubezpieczenia społeczne.

Pozostałe świadczenia przyznawane osobom uprawnionym z ZFŚS mają charakter pomocy indywidualnej i są przyznawane na wniosek tych osób. W tym wypadku istnieje obowiązek różnicowania wysokości pomocy na podstawie kryteriów socjalnych. Naruszenie tego kryterium może skutkować koniecznością potrącania składek na ubezpieczenie społeczne. Przykładowo, Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 29 marca 2011 r. (sygn. akt III AUa 541/2010) stwierdził, że pracodawca, wydając pracownikom bony towarowe o jednakowej wartości, wypłaca im świadczenie dodatkowe niemające charakteru świadczenia z ZFŚS, skutkujące obowiązkiem zapłacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Identyczne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 16 września 2009 r. (sygn. akt I UK 121/2009).

Podstawy prawne

● Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 592; ost. zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 747)

● Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 127, poz. 860)

Zobacz: Jaka jest wysokość składek na ubezpieczenie społeczne urzędników?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 15.05.2014

Ekspert:

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Źródło:

Gazeta Samorządu i Administracji

Zdjęcia

Składki od imprez masowych dofinansowanych z ZFŚS.
Składki od imprez masowych dofinansowanych z ZFŚS.

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama