REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki od imprez masowych dofinansowanych z ZFŚS

Dariusz Dwojewski
Doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa pracy, prawa oświatowego i prawa ubezpieczeń społecznych. Specjalizuje się w szeroko pojętym prawie pracy, obejmującym zarówno ogólne prawo pracy, jak i pragmatyki pracownicze oraz uregulowania dotyczące związków zawodowych. W zakresie zainteresowań leży również tematyka ubezpieczeń społecznych, w tym zwłaszcza dotycząca wcześniejszych emerytur i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Od ponad 15 lat specjalizuje się w prawie oświatowym w zakresie dotyczącym sfery stosunku pracy nauczycieli, jak i pracowników samorządowych. Współpracuje z różnymi firmami i instytucjami szkoleniowymi, prowadząc szkolenia z zakresu prawa pracy, w tym prawa oświatowego oraz ubezpieczeń społecznych. Jest autorem wielu publikacji o tematyce związanej z prawem pracy. Jego artykuły i opinie publikowane są w wielu specjalistycznych wydawnictwach.
Składki od imprez masowych dofinansowanych z ZFŚS.
Składki od imprez masowych dofinansowanych z ZFŚS.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Obsługa zakładowego funduszu świadczeń socjalnych byłych pracowników placówek oświaty, emerytów i rencistów prowadzi zespół ekonomiczno - administracyjny. Związki zawodowe uznały, iż korzystanie ze zbiorowych świadczeń powinno być dofinansowane w równym stopniu. Czy takie dofinansowanie do tych świadczeń podlega oskładkowaniu ZUS?

REKLAMA

Odpowiedź

Przychód osób biorących udział w imprezie integracyjnej sfinansowanej ze środków ZFŚS nie podlega składkom na ubezpieczenia społeczne.

Uzasadnienie

REKLAMA

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) przeznaczony jest na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z niego, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego (art. 1 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; dalej: ustawa o ZFŚS). Z kolei działalność socjalna oznacza usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową (art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS).

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z ZFŚS oraz zasady przeznaczania jego środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie uzgadnianym ze związkami zawodowymi lub przedstawicielem pracowników (art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS).

Zasadniczym kryterium przyznawania świadczeń z ZFŚS jest sytuacja życiowa, rodzinna i materialna osoby uprawnionej (art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS). Założeniem ustawy o ZFŚS jest podział środków tego funduszu między uprawnionych według kryterium socjalnego, co wyklucza zasadę równości (wyrok Sądu Najwyższego z 20 czerwca 2012 r., sygn. akt I UK 140/2012). Jednak Sąd Najwyższy w wyroku z 23 października 2008 r. (sygn. akt II PK 74/2008) stwierdził, że kryterium socjalne nie odnosi się do całości działalności socjalnej, a jedynie do ulgowych świadczeń i usług. Regulamin może więc przewidywać wydatkowanie środków ZFŚS na inne cele mieszczące się w ramach działalności socjalnej oraz ustalać inne zasady korzystania z tych świadczeń, np. powszechnej dostępności na równych zasadach w zakresie imprez integracyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Opodatkowanie i oskładkowanie odszkodowań

W związku z tym należy uznać, że przychód osób biorących udział w imprezie sfinansowanej ze środków ZFŚS nie podlega składkom na ubezpieczenie społeczne. Zgodnie bowiem ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, elementem działalności socjalnej mogą być także imprezy masowe przeznaczone dla wszystkich osób uprawnionych, sfinansowane w całości ze środków ZFŚS. Udział w takiej imprezie stanowi wprawdzie przychód ze stosunku pracy, ale jako że finansuje się go ze środków ZFŚS, to jest zwolniony ze składki na ubezpieczenia społeczne.

Pozostałe świadczenia przyznawane osobom uprawnionym z ZFŚS mają charakter pomocy indywidualnej i są przyznawane na wniosek tych osób. W tym wypadku istnieje obowiązek różnicowania wysokości pomocy na podstawie kryteriów socjalnych. Naruszenie tego kryterium może skutkować koniecznością potrącania składek na ubezpieczenie społeczne. Przykładowo, Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 29 marca 2011 r. (sygn. akt III AUa 541/2010) stwierdził, że pracodawca, wydając pracownikom bony towarowe o jednakowej wartości, wypłaca im świadczenie dodatkowe niemające charakteru świadczenia z ZFŚS, skutkujące obowiązkiem zapłacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Identyczne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 16 września 2009 r. (sygn. akt I UK 121/2009).

Podstawy prawne

● Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 592; ost. zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 747)

● Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 127, poz. 860)

Zobacz: Jaka jest wysokość składek na ubezpieczenie społeczne urzędników?

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA