REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia socjalne na rzecz emerytowanych strażaków a zwolnienie z PIT

Świadczenia socjalne na rzecz emerytowanych strażaków a zwolnienie z PIT./ fot. Shutterstock
Świadczenia socjalne na rzecz emerytowanych strażaków a zwolnienie z PIT./ fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Emeryt lub rencista, który odszedł ze służby z odpowiedniej komendy miejskiej (powiatowej) Państwowej Straży Pożarnej, jest osobą, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 38 updof, a tym samym wypłacone mu świadczenia korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.

PROBLEM:

REKLAMA

Komenda wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej realizuje wypłatę świadczeń emerytom i rencistom oraz członkom ich rodzin. Emeryt (rencista) uprawniony do korzystania z funduszu socjalnego to były funkcjonariusz, który odszedł ze służby z odpowiedniej komendy miejskiej (powiatowej). Czy przepisy art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) należy stosować do emerytów i rencistów jako osób, które łączył uprzedni stosunek służbowy, funkcjonariuszy, którzy odeszli ze służby w komendach miejskich (powiatowych) Państwowej Straży Pożarnej?

ODPOWIEDŹ:

Emeryt lub rencista, który odszedł ze służby z odpowiedniej komendy miejskiej (powiatowej) Państwowej Straży Pożarnej, jest osobą, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 38 updof, a tym samym wypłacone mu świadczenia korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Zobacz: Podatki dochodowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UZASADNIENIE:

REKLAMA

Zgodnie z ogólną definicją przychodów zawartą w art. 11 ust. 1 updof, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Oznacza to, że świadczenia wypłacane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych stanowią przychody w rozumieniu podatkowym.

Sam fakt, że coś jest przychodem, nie zawsze oznacza konieczność zapłaty podatku dochodowego. Opodatkowania można uniknąć chociażby poprzez skorzystanie ze zwolnień podatkowych. Zgodnie z jednym z nich - wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt 38 updof - wolne od podatku są świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3000 zł. Aby skorzystać z tego zwolnienia, należy spełnić określone warunki.

Pierwszym warunkiem jest status emeryta lub rencisty. Innymi słowy, otrzymujący świadczenie musi mieć ustalony status emeryta lub rencisty. Z pytania wynika, że warunek ten jest spełniony.

Drugim warunkiem jest wypłata dokonana przez podmiot, który wcześniej zatrudniał świadczeniobiorcę, przy czym przez zatrudnienie należy rozumieć zarówno stosunek pracy, jak i stosunek służby. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, Państwową Strażą Pożarną jest zawodowa, umundurowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt formacja, przeznaczona do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej są:

  • komenda główna;
  • komenda wojewódzka;
  • komenda powiatowa (miejska);
  • Szkoła Główna Służby Pożarniczej oraz pozostałe szkoły;
  • instytut badawczy;
  • Centralne Muzeum Pożarnictwa.

Powyższe oznacza, że zarówno komenda wojewódzka, jak i komendy powiatowe (miejskie) wchodzą w skład tej samej struktury, jaką jest Państwowa Straż Pożarna. W efekcie komenda wojewódzka wypłaca w przedmiotowym stanie faktycznym świadczenia własnym emerytom i rencistom, także w przypadku, gdy formalnie byli oni zatrudnieni w komendach powiatowych (miejskich). Skoro zaś mamy do czynienia z własnymi emerytami (rencistami), mamy spełniony drugi warunek umożliwiający skorzystanie ze zwolnienia od podatku, czyli wypłata następuje na rzecz osób, które wcześniej łączył z zakładem pracy stosunek służbowy. Skoro zaś świadczenie jest nieopodatkowane, komenda wojewódzka nie wykazuje go w formularzach podatkowych.

Zobacz: Zatrudnianie i zwalnianie 

PODSTAWY PRAWNE

art. 11 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2246)

art. 1 ust. 1, art. 8 ust. 1 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1313; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 1669)

©℗

PAWEŁ ZIÓŁKOWSKI

prawnik, publicysta, trener, wykładowca, autor publikacji z zakresu prawa gospodarczego, podatkowego oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

    Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

    Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

    W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

    REKLAMA

    Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

    W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    REKLAMA

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    REKLAMA