REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia socjalne na rzecz emerytowanych strażaków a zwolnienie z PIT

Świadczenia socjalne na rzecz emerytowanych strażaków a zwolnienie z PIT./ fot. Shutterstock
Świadczenia socjalne na rzecz emerytowanych strażaków a zwolnienie z PIT./ fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Emeryt lub rencista, który odszedł ze służby z odpowiedniej komendy miejskiej (powiatowej) Państwowej Straży Pożarnej, jest osobą, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 38 updof, a tym samym wypłacone mu świadczenia korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.

PROBLEM:

REKLAMA

Komenda wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej realizuje wypłatę świadczeń emerytom i rencistom oraz członkom ich rodzin. Emeryt (rencista) uprawniony do korzystania z funduszu socjalnego to były funkcjonariusz, który odszedł ze służby z odpowiedniej komendy miejskiej (powiatowej). Czy przepisy art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) należy stosować do emerytów i rencistów jako osób, które łączył uprzedni stosunek służbowy, funkcjonariuszy, którzy odeszli ze służby w komendach miejskich (powiatowych) Państwowej Straży Pożarnej?

ODPOWIEDŹ:

Emeryt lub rencista, który odszedł ze służby z odpowiedniej komendy miejskiej (powiatowej) Państwowej Straży Pożarnej, jest osobą, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 38 updof, a tym samym wypłacone mu świadczenia korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Zobacz: Podatki dochodowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UZASADNIENIE:

REKLAMA

Zgodnie z ogólną definicją przychodów zawartą w art. 11 ust. 1 updof, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Oznacza to, że świadczenia wypłacane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych stanowią przychody w rozumieniu podatkowym.

Sam fakt, że coś jest przychodem, nie zawsze oznacza konieczność zapłaty podatku dochodowego. Opodatkowania można uniknąć chociażby poprzez skorzystanie ze zwolnień podatkowych. Zgodnie z jednym z nich - wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt 38 updof - wolne od podatku są świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3000 zł. Aby skorzystać z tego zwolnienia, należy spełnić określone warunki.

Pierwszym warunkiem jest status emeryta lub rencisty. Innymi słowy, otrzymujący świadczenie musi mieć ustalony status emeryta lub rencisty. Z pytania wynika, że warunek ten jest spełniony.

Drugim warunkiem jest wypłata dokonana przez podmiot, który wcześniej zatrudniał świadczeniobiorcę, przy czym przez zatrudnienie należy rozumieć zarówno stosunek pracy, jak i stosunek służby. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, Państwową Strażą Pożarną jest zawodowa, umundurowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt formacja, przeznaczona do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej są:

  • komenda główna;
  • komenda wojewódzka;
  • komenda powiatowa (miejska);
  • Szkoła Główna Służby Pożarniczej oraz pozostałe szkoły;
  • instytut badawczy;
  • Centralne Muzeum Pożarnictwa.

Powyższe oznacza, że zarówno komenda wojewódzka, jak i komendy powiatowe (miejskie) wchodzą w skład tej samej struktury, jaką jest Państwowa Straż Pożarna. W efekcie komenda wojewódzka wypłaca w przedmiotowym stanie faktycznym świadczenia własnym emerytom i rencistom, także w przypadku, gdy formalnie byli oni zatrudnieni w komendach powiatowych (miejskich). Skoro zaś mamy do czynienia z własnymi emerytami (rencistami), mamy spełniony drugi warunek umożliwiający skorzystanie ze zwolnienia od podatku, czyli wypłata następuje na rzecz osób, które wcześniej łączył z zakładem pracy stosunek służbowy. Skoro zaś świadczenie jest nieopodatkowane, komenda wojewódzka nie wykazuje go w formularzach podatkowych.

Zobacz: Zatrudnianie i zwalnianie 

PODSTAWY PRAWNE

art. 11 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2246)

art. 1 ust. 1, art. 8 ust. 1 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1313; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 1669)

©℗

PAWEŁ ZIÓŁKOWSKI

prawnik, publicysta, trener, wykładowca, autor publikacji z zakresu prawa gospodarczego, podatkowego oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA