Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpis na ZFŚS w 2021 r. - ile wynosi?

Odpis na ZFŚS w 2021 r. - ile wynosi?
Odpis na ZFŚS w 2021 r. - ile wynosi?
shutterstock
Odpis na ZFŚS w 2021 r. - ile wynosi dla nauczycieli oraz innych pracowników niebędących nauczycielami? Co się zmieniło w 2021 r. w odpisach na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych?

ZFŚS w 2021 r.

W dniu 29 grudnia 2020 r. została opublikowana ustawa z 19 listopada 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2021 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2400), tzw. ustawa okołobudżetowa. Ustalone zostały m.in. kwoty odpisów na ZFŚS na 2021 r. dla nauczycieli oraz innych pracowników niebędących nauczycielami.

W 2021 r. odpis na ZFŚS został zamrożony na poziomie z 2020 r. Oznacza to, że dla:

 • nauczycieli - odpis nalicza się według kwoty bazowej obowiązującej w 2018 r. (tj. 3028,21 zł).
 • pracowników - odpis nalicza się według przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w II półroczu 2018 r. (tj. 4134,02 zł).

Odpis na ZFŚS dla nauczycieli oraz nauczycieli emerytów i rencistów

Odpis na ZFŚS dla nauczycieli trzeba naliczyć od kwoty bazowej z 1 stycznia 2018 r., tj. 2752,92 zł (art. 4 ustawy okołobudżetowej).

Odpis na ZFŚS na jednego nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wyniesie w 2021 r. 3028,21 zł (110% kwoty bazowej, tj. 2752,92 zł × 110%).

Natomiast świadczenie urlopowe dla takiego nauczyciela wyniesie 1550,26 zł (czyli tyle, co odpis podstawowy na ZFŚS dla pracowników niebędących nauczycielami).

Odpis na nauczycieli emerytów i rencistów oraz nauczycieli pobierających nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w 2021 r. nalicza się na takich samych zasadach jak dotychczas - jako 5% pobieranych emerytur, rent lub świadczeń kompensacyjnych.

Odpis na ZFŚS pracowników innych niż nauczyciele

Odpis na ZFŚS pracowników innych niż nauczyciele trzeba naliczyć od kwoty bazowej stanowiącej przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2018 r., tj. 4134,02 zł (art. 81 ustawy okołobudżetowej). Dodano art. 5j w ustawie o ZFŚS.

Odpis obowiązkowy na ZFŚS na jednego pracownika w 2021 r. wynosi 1550,26 zł (4134,02 zł × 37,5%).

Tabela. Odpisy na ZFŚS w 2021 r.

Odpis obligatoryjny

Na jednego pracownika zatrudnionego w tzw. normalnych warunkach pracy

37,5%

1 550,26 zł

Na jednego pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych

50%

2 067,01 zł

Na jednego pracownika młodocianego:

x

x

 • w pierwszym roku nauki

5%

206,70 zł

 • w drugim roku nauki

6%

248,04 zł

 • w trzecim roku nauki

7%

289,38 zł

Zwiększenia fakultatywne (uznaniowe)

Na każdą osobę zatrudnioną, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności

6,25%

258,38 zł

Na każdego emeryta i rencistę, nad którym jednostka sprawuje opiekę

6,25%

258,38 zł

Na każdą zatrudnioną osobę, pod warunkiem przeznaczenia całości tego zwiększenia na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego

7,5%

310,05 zł

Nowe kwoty na ZFŚS od kiedy?

1. Nowe kwoty obowiązują od 1 stycznia 2021 r.

2. Należy przeliczyć planowany odpis według obowiązujących kwot.

3. Wielkości te trzeba uwzględnić:

 • w planie finansowym jednostki budżetowej (samorządowego zakładu budżetowego) - paragraf 444,
 • w zaangażowaniu środków budżetowych roku bieżącego - konto pozabilansowe 998.

Autor: Małgorzata Majewska, red. naczelny PRB

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź >>
Komplet Polski Ład - Jak przygotować się do zmian 2022 PREMIUM
Komplet Polski Ład - Jak przygotować się do zmian 2022 PREMIUM
Tylko teraz
349,00 zł
614,00
Przejdź do sklepu
Źródło: Poradnik Rachunkowości Budżetowej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kasia
  2021-09-24 09:59:24
  Jak liczyć odpis na osobę która przechodzi na emeryturę we wrześniu ? Czy są przepisy regulujące ile taka osoba powinna dostać w grudniu na bon świąteczny ? Czy można przeliczyć proporcjonalnie 9 mcy jako pracownika a 3 jako emeryta ?
  0
QR Code
Księgowość budżetowa
1 sty 2000
6 gru 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fitch: Polskie samorządy na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym
Fitch umieścił 14 JST w Polsce na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym - przekazała agencja ratingowa. Według ekspertów gminy będą zmuszone do podnoszenia podatków i opłat lokalnych oraz ograniczania wydatków bieżących, aby zrównoważyć ubytek dochodów związany z reformą Polski Ład.
Korzystanie z samochodu służbowego przez burmistrza
Korzystanie z samochodu służbowego. Czy, aby móc korzystać z samochodu służbowego do wykonywania zadań służbowych, burmistrz powinien podpisać odrębną umowę, tj. umowę o odpowiedzialności majątkowej za powierzone mienie? Czy taką umowę w imieniu gminy może podpisać z burmistrzem sekretarz, który podpisuje burmistrzowi również urlopy, delegacje? Czy jednak umowa taka jest zbędna, biorąc pod uwagę przepisy ustawy o samorządzie gminnym wskazujące, że burmistrz gospodaruje mieniem komunalnym? Czy ewentualnie do podpisania takiej umowy sekretarz powinien posiadać stosowne upoważnienie?
Budżety samorządów z nadwyżką za III kwartał 2021 r.
Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, wynika, iż nadwyżka w budżetach samorządów za III kwartał 2021 r. wyniosła 23 mld 436 mln zł, przy planowanym deficycie w wysokości 31 mld 67 mln zł.
Świadczenie ratownicze - dla kogo dodatek do emerytury?
Świadczenie ratownicze zostało przewidziane w ustawie o ochotniczych strażach pożarnych. Komu ma przysługiwać?
Senior+ w edycji na 2022 rok
Program Senior+ w edycji na 2022 rok adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego. Jakie wymagania należy spełnić?
Kierownik zamawiającego musi określić wymogi weryfikacyjne dla zatrudnionych pracowników wykonawcy
Czy według nowego Prawa zamówień publicznych istnieje konieczność określenia w opisie przedmiotu zamówienia zapisów dotyczących sposobu dokumentowania zatrudnienia pracowników wykonawcy w zakresie m.in. rodzaju czynności, które oni wykonują, czy sposobu weryfikacji zatrudnienia tych osób (chodzi np. o kierownika budowy, robót, ochronę budowy, pracowników administracyjnych)? Zamówienie, które gmina chce udzielić, dotyczy budowy nowej hali sportowej, a w okresie COVID-19 takie wymogi mogą zniechęcić oferentów.
Uhonorowanie pomocy społecznej - wypłata nagród z okazji Dnia Pracownika Socjalnego
Dzień Pracownika Socjalnego jest świętem wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. Z tej okazji 21 listopada każdego roku, poza uroczystymi obchodami, przyznawane są nagrody.
Egzekucja świadczeń z ZFŚS - jakie zapisy w zajęciu pozwalają na dokonywanie potrąceń
Świadczenia z ZFŚS podlegają egzekucji do pełnej wysokości, jeśli zajęcie dotyczy innych wierzytelności.
Wyższe zarobki ekspertów cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym
Wyższe zarobki ekspertów cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym już niedługo.
Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym
Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym przyjęte przez Radę Ministrów.
Gotowe posiłki w bufecie basenowym a stawka VAT
Jednostka samorządowa (ośrodek sportowy) prowadzi basen. W ramach infrastruktury obiektu utworzono także sklepik/bufet, w którym sprzedawane są posiłki typu fast-food: hot-dogi, kanapki, zapiekanki. Jest to tzw. sprzedaż na wynos - nie posiadamy zaplecza umożliwiającego spożywanie posiłków na miejscu, a sprzedawane posiłki kupujemy w formie gotowej (kanapki) lub w formie półproduktów (hot-dogi, zapiekanki). Jaką stawką VAT należy opodatkować taką sprzedaż - 5% czy 8%?
Jak inwentaryzować odnawialne źródła energii?
Urząd gminy korzysta z programu Unii Europejskiej „Czyste powietrze” i ma na stanie urządzenia (panele, słoneczne, pompy ciepła) zamontowane na domach jednorodzinnych mieszkańców, którzy korzystali z dofinansowania. Zgodnie z założeniami programu, gmina jest właścicielem tych urządzeń jeszcze przez 5 lat. Mieszkańców, którzy korzystają z programu, jest ok. 1000. Jak należy inwentaryzować te urządzenia - spis z natury czy weryfikacja (oświadczenie mieszkańca, że ma to nadal na stanie)?
Wspólna działalność socjalna w sektorze finansów publicznych
Przepisy dają możliwość prowadzenia wspólnej działalności socjalnej przez kilku pracodawców zobowiązanych do tworzenia ZFŚS. Jest to na pewno korzystne zwłaszcza dla mniejszych jednostek, dysponujących niewielkimi środkami finansowymi. Wspólna działalność musi się opierać na zawarciu umowy pomiędzy pracodawcami. Skorzystanie z tego rozwiązania jest w pełni dopuszczalne także dla jednostek sfery budżetowej. W praktyce myśleć o tym mogą pracodawcy ze sobą powiązani, np. urząd gminy i gminne jednostki organizacyjne.
Zmiany w rachunkowości od 1 stycznia 2022 r.
Sprawdź co się zmieni w ustawie o rachunkowości w 2022 r.
Zmiany dla nauczycieli od 1 września 2022 r.
Zmiany dla nauczycieli 2022. Jakie zmiany czekają nauczycieli od nowego roku szkolnego? Czy będą podwyżki zarobków? Czy zostanie zwiększony czas pracy nauczycieli?
Nagroda jubileuszowa nauczyciela zatrudnionego w dwóch szkołach
Nagroda jubileuszowa nauczyciela. Jak prawidłowo naliczać staż uprawniający do nagrody jubileuszowej nauczyciela zatrudnionego w dwóch szkołach?
Specjalne dodatki motywacyjne dla pracowników budżetówki
Specjalne dodatki motywacyjne dla pracowników budżetówki - kto może otrzymać?
Możliwość finansowania upominków z ZFŚS - analiza
Możliwość finansowania upominków z ZFŚS. Czy z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych można dofinansować prezenty na święta, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, z okazji jubileuszu itp.?
Stypendia dla uczniów - jaki paragraf?
Stypendia dla uczniów - klasyfikacja. W jakim paragrafie wydatków powinno się ujmować wypłacane uczniom stypendia socjalne oraz stypendia za wyniki w nauce i za osiągnięcia sportowe?
Zatrudnienie głównego księgowego bez konkursu - czy jest możliwe?
Zatrudnienie głównego księgowego. Czy można zatrudnić głównego księgowego w jednostce budżetowej bez przeprowadzenia konkursu?
Czy odsetki ewidencjonowane na koncie 909 z tytułu kredytów i pożyczek należy ująć za cały okres kredytowania?
Czy odsetki ewidencjonowane na koncie 909 z tytułu kredytów i pożyczek należy ująć za cały okres kredytowania czy tylko na następny rok budżetowy?
Jak uregulować dyżury domowe w przypadku telepracy?
Telepraca - dyżury domowe. Jaki zapis należy umieścić w porozumieniu o telepracy, żeby nadal dyżur pełniony w miejscu zamieszkania był traktowany jako dyżur domowy, a nie dyżur w miejscu pracy?
Czy można zatrudnić cudzoziemca w zakładzie budżetowym?
Czy w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej można zatrudnić osobę nieposiadającą obywatelstwa polskiego (obywatel Ukrainy) na stanowisku pomocniczym i obsługi? Jakie warunki musi spełniać?
Podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek 2022
Podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek 2022 - minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował po posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, że osiągnięto porozumienie. Od kiedy i o ile wzrosną wynagrodzenia medyków?
Wizja lokalna w terenie
Wizja lokalna, uregulowana w ustawie ‒ Prawo zamówień publicznych, jest szczególnym narzędziem, z którego zamawiający może skorzystać, określając warunki udziału w postępowaniu. Próżno szukać definicji legalnej tego pojęcia albo wyraźnych wymogów określonych przez ustawodawcę w tym zakresie. Jednak niezastosowanie się przez wykonawcę do wytycznych określonych w specyfikacji warunków zamówienia w tym względzie może skutkować odrzuceniem oferty, co rodzi konkretne konsekwencje w sferze proceduralnej.